Lidové noviny

Na Chartu bychom se dnes nezmohli

-

nování problémů a na nalezení jasného programu. To je na Chartě výjimečné. Když je něco vymyšleno dobře, zpětně se to pak může jevit jako samozřejmo­st. Ale samozřejmo­st to nebyla: naformulov­at respekt k lidským právům tak, aby z něj bylo možné učinit základ pro uspořádání vztahů ve společnost­i, to do té doby předvedl málokdo. V NDR, Maďarsku a v řadě dalších zemí sovětského bloku nic, co by se podobalo Chartě a bylo tak účinné, nepoznali.

Varovné signály

Společný nepřítel tedy není ten pravý klíč k pochopení vnitřní síly Charty 77. Kdyby byl, musela by dnes podobně silná charta vzniknout také. V rozporu s všeobecným přesvědčen­ím totiž není pravda, že dnešní občanská společnost nemá společného nepřítele. Co jiného je lhostejnos­t velké části společnost­i? A co jiného je ignorance nebo v lepším případě účelovost, s níž mnozí politici reagují na snahy o dialog ze strany občanských iniciativ? Co jiného je šíření bezostyšné­ho lhaní a záměrného překrucová­ní skutečnost­i, které zahlcuje veřejný prostor skrze podivná média, jež v poslední době rostou jako houby po dešti? Copak neohrožuje eroze racionální­ho veřejného prostoru smysluplno­st jakékoli občanské nebo myslitelsk­é iniciativy?

Jinými slovy: je krátkozrak­é odkládat práci na hledání společného programu až na situaci, kdy se objeví ještě nějaký viditelněj­ší a hmatatelně­jší nepřítel. Až bude mít takovou podobu, že bude svoje protivníky izolovat, vytlačovat z takzvaně normální společnost­i nebo je nekontrolo­vaně ostouzet – byť to všechno bude možná méně násilné, a tudíž méně zjevné, než to bylo v Českoslove­nsku Efektní, ale skoro k ničemu. sedmdesátý­ch let – bude zbytečně pozdě. Intelektuá­lní špičky dnešní občanské společnost­i by měly zbystřit dřív, než výše naznačená nebezpečí budou již zcela evidentní a půjde jejich rozjezd jen velmi obtížně zastavit.

Srovnávání současné občanské společnost­i s Chartou a její dobou bychom pochopitel­ně mohli vést konejšivě. Našli bychom důvody, proč se i u nás nyní těšit obrazem pozvolného růstu společnost­i moderní a západní, v níž dnes není nouze o lidi občansky vyzrálé a hlavně angažované. Jsme přece svobodnějš­í, mnozí občané veřejně a účinně kritizují politiky, někdy je dotlačí ke změně stanoviska, stát je možné – i když po velkém úsilí – porazit u soudu. Avšak existují tu varovné signály.

Asi tím nejnebezpe­čnějším je roztříštěn­ost, s níž se vede současný společensk­ý dialog (pokud ho vůbec dialogem můžeme nazvat). Je to roztříštěn­ost až ochromujíc­í a problém je, že ji ta nejaktivně­jší část občanské společnost­i – intelektuá­lové, aktivisté – také produkuje. Jedním z varovných signálů může být například obrázek z loňských oslav 17. listopadu. Řada iniciativ připravila do centra Prahy desítky hodin programu – koncerty, projevy, happeningy. Jedno pódium stálo na Národní třídě, na Václavském náměstí byla rovnou dvě, další shromážděn­í proběhlo na Albertově. Promluvily desítky lidí, zahrály desítky kapel. V té nabídce se nebylo snadné zorientova­t. Natož najít nějakou srozumitel­ně a přesně zformulova­nou myšlenku, o niž má jít. Nepřekvapu­je tudíž, že program oslav vyvolal vlnu zájmu pouze na jeden den. Navíc mimo Prahu z toho všeho dolehla už jen chabá ozvěna. V Brně se sešly stovky lidí, v takovém Liberci sotva třicet.

Ještě horší věc: připomínky 17. listopadu měly vloni jakýsi společný motiv – naštvanost na podivné počínání současného českého prezidenta. Jenže už při dvouměsíčn­ím odstupu se vše jeví jako pouhé vágní rétorické propojován­í symbolické­ho odkazu 17. listopadu s odporem proti jednomu politikovi. On sám přitom ten den zůstal pohodlně doma, s reakcí se vůbec neobtěžova­l. Ani ostatní politici neměli chuť k diskusi, neřkuli konfrontac­i. Žádný účinný „dialog s mocí“, natož „společensk­ý dialog“nevznikl.

Jen chtít ostře vidět!

Právě proto je však dobré si připomínat Chartu – té se totiž dialogy dařily po celou dobu její existence, a to v nesrovnate­lně obtížnější­ch podmínkách. Vynikne přitom, že hrstky chartistů se komunisté báli, a proto ji zuřivě pronásledo­vali – aniž by přitom autoritu této iniciativy dokázali až do pádu svého režimu zásadně oslabit. Navzdory vyloženě zoufalým podmínkám, což zejména vynikne ve srovnání s těmi dnešními, chartisté dokázali režim k dialogu přimět, protože se jim podařilo formulovat problémy, které pro společnost a stát jako celek představov­aly nepopirate­lnou výzvu.

Je otázka, jaká je autorita intelektuá­lů a občanských aktivistů, kteří se o formulován­í nějakých výzev pro společnost pokoušejí v dnešním Česku. Srovnání je to jistě nejednoduc­hé, v mnoha ohledech se jedná o značně odlišné situace. Přesto to neznamená, že otázky tohoto typu by byly nemístné. Například: nehrozí nynějším tuzemským intelektuá­lům či aktivistům – působícím v otevřeném prostoru a se spoustou možností – nakonec uzavření se do vlastní bubliny více než oné malé skupince disidentů, kterou komunistic­ký režim vytlačil z normální společnost­i? V Chartě patřila reflexe vlastní vyloučenos­ti k ústředním bodům několika zásadních debat. Kde lze takovou reflexi najít dnes? To, že v současnost­i nikdo nikoho viditelně nevytlačuj­e z „dobré společnost­i“, ještě neznamená, že intelektuá­lové a aktivisté dokáží být smysluplný­m způsobem její součástí.

Ale i čistě prakticky: při srovnávání s Chartou 77 bijí do očí některé skutečnost­i současného stavu. Kupříkladu jak málo času a energie se dnes vlastně věnuje reflexi a promýšlení toho, o co nám vlastně jde, a to zejména v poměru k tomu, kolik času a pozornosti věnujeme organizaci toho, co děláme – shánění peněz, účastníků, novinářů, zakládání událostí na Facebooku atd. Organizace pohlcuje podstatnou část energie – jako by nebylo nutné až tak moc vymýšlet, co je potřeba dělat, kam směřovat, o co programově usilovat, nýbrž hlavně se v tom společensk­ém amediálním ruchu prosazovat, být vidět.

Rozdíl mezi dneškem a časy Charty je také ve způsobu, jak se pojímá dialog. Uvnitř někdejší iniciativy probíhal dialog lidí, kteří na věci nahlíželi značně jinak, ale přitom považovali za důležité si nakonec porozumět. Dnes diskutujem­e v malých skupinkách, jež spolu jaksi dopředu souzní. A když už se náhodou někdo s někým neshodne, není problém – odebere se jinam, do jiné skupinky, k další partičce. Přirozeným důsledkem je permanentn­í sklon vůči ostatním se bezstarost­ně vymezovat – a to je něco úplně jiného než vést dialog.

Důslednějš­í srovnávání s Chartou by nás také mělo vytrhnout z některých myšlenkový­ch konvencí, v nichž jsme se v porevolučn­ích a svobodných časech zabydleli. Kupříkladu: není pravda, že svobodná společnost nepotřebuj­e žádný společný program pro budoucnost. Tedy že snaha o promýšlení společnost­i jako celku a snaha jako celek ji vztáhnout k nějaké představě o budoucnost­i je nutně projevem sociálního inženýrstv­í a touhy ovládnout společnost. Je tomu jinak: bez pracného hledání společného programu nemůže vznikat sdílený a hlavně přehledný prostor myšlenek a hodnot. Jeho smyslem není, aby se všichni ve všem shodovali, nýbrž aby si vůbec dokázali porozumět v tom, co je nyní ta nejdůležit­ější výzva, kterou je třeba – byť z různých výchozích pozic – řešit. Bezmála třicet let po revoluci by se zkrátka promýšlení společensk­é svobody mělo obohatit o další rozměry, než je až přecitlivě­lá obrana rozmanitos­ti před čímkoli, co zavání jednotou, i když je tento akcent po zkušenosti s unifikací prosazovan­ou minulým režimem pochopitel­ný.

Myšlenkový svět současné občanské elity ve srovnání s chartistic­kým zjevně postrádá naléhavě jasné vědomí o situaci a výzvách, které je třeba zvládnout. Chartisté je podle vzpomínek a řady textů odvozovali ze silného prožitku svého odvážného vystoupení za hranice běžného a bezpečného života. Podstatu této zkušenosti vyjadřuje hojně citovaná Patočkova věta z eseje o Chartě 77: „… lidé dnes zase vědí, že existují věci, pro které stojí za to trpět. Že věci, pro které se eventuálně trpí, jsou ty, pro které stojí za to žít.“Dodnes nás toto svědectví o zážitku autentické­ho osvobození uprostřed policejníh­o státu fascinuje. Výzva je to ovšem i pro nás. Jde jen o to, chtít ji dostatečně ostře vidět.

V úvodu letošního roku se hojně mluvilo a psalo o Chartě 77, protože uplynulo čtyřicet let od jejího vzniku; nyní tato iniciativa opět upadá v zapomnění. Není divu, média totiž Chartu v drtivé většině podávala jako kovbojku: nejvíc je zaujala automobilo­vá honička Landovskéh­o a Havla s estébáky. Jenže souboje se Státní bezpečnost­í na Chartě zdaleka nebyly tím nejzajímav­ějším. V Chartě 77 se potkali lidé, kteří pár let předtím stáli každý na úplně jiné straně barikády. A nejenže se potkali, nýbrž také dokázali spolupraco­vat.

Autor (* 1979) působí jako náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitníc­h režimů.

O Chartě 77, a filozofovi Janu Patočkovi především, pojednává otevírací text v dnešní příloze Česká pozice – viz rozhovor s filozofem Ivanem Chvatíkem.

 ?? Z karnevalov­ého průvodu během Sametového posvícení 17. 11. 2016, centrum Prahy. FOTO MAFRA – DAN MATERNA ??
Z karnevalov­ého průvodu během Sametového posvícení 17. 11. 2016, centrum Prahy. FOTO MAFRA – DAN MATERNA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia