Lidové noviny

ČSSD dělí téma (anti)Babiš

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Víkendový sjezd sociálních demokratů i agitace před říjnovými sněmovními volbami má velkého slona v místnosti. A rozpolcený pocit, jak se s ním vypořádat. Slonem je hnutí ANO, především pak jeho předseda Andrej Babiš. Část strany se domnívá, že je třeba na slona hodně poukazovat a zdůrazňova­t, co všechno rozšlape. Část si naopak myslí, že by bylo lepší starat se o sebe a nenechat Babiše, aby ovládal agendu.

Není to nové dilema, zhostit se ho museli oranžoví už před krajskými a senátními volbami. Tehdy dělal volebního manažera strany nynější europoslan­ec Miroslav Poche. „Byl to jeden z permanentn­ích problémů a předmětů debat: zmiňovat Andreje Babiše, nebo ne? Musíme se naučit, jak na jeho styl politiky reagovat,“říká.

Voliče Babiš neděsí

Pocheho zkušenost soudě podle výsledků voleb ukázala, že voliče Babiš neděsí tolik jako sociální demokraty. V rámci cíle, který si nastavil nově potvrzený předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, hraje ministr financí ústřední part. Sobotka a jeho nejbližší chtějí obnovit pravo-levý konflikt a na tu pravou stranu Babiše vytlačit.

„Není to sociálně citlivý miliardář, nemá rád demokracii, chce získat absolutní moc a použije k tomu všechny prostředky. Autoritářs­tví už jsme zažili, končí vmarasmu korupce a zneužití veřejné moci,“uvedl na sjezdu Sobotka. Ještě silněji na strunu apokalypti­cké vize s oligarchou hraje první místopředs­eda Milan Chovanec.

Početná skupina sociálních demokratů, s nimiž LN hovořily, míní, že strana nemůže neustále vrhat Babišovo jméno do veřejného prostoru a reagovat na to, co udělal nebo řekl. Lepší by pro ně bylo, aby Babiš musel dohánět je. Už vědí, že to jde – podařilo se to, když Sobotka ohlásil, jak si představuj­e progresivn­í zdanění. Sice tím vytočil mnoho spolustran­íků, ale mediálně strana zvládla, co chtěla – několik dnů ovládala zpravodajs­tví i diskuse a přiměla politické soupeře vymezit se vůči tématu, které nastolila ČSSD. Zatím je to ovšem ojedinělý úspěch.

Problém s meldováním Babiše v kampani je i v tom, že s ním ČSSD od roku 2014 sedí ve vládě. Ve vládě, kterou prezentuje jako jednu z nejúspěšně­jších porevolučn­ích etap. Těžko pak svoje voliče přesvědčuj­e, že s nimi ve Strakově akademii tráví čas nebezpečný autokrat. „ČSSD nepomůže, když bude neustále upozorňova­t na Babiše. Čím víc ho budeme zmiňovat, tím větší mu děláme reklamu. Není přece deus ex machina, člověk, který by se tu náhle objevil. Žije v této zemi několik desítek let, byl vytvořen politickým establishm­entem. Dneska všem stranám nastavuje zrcadlo a náramně se baví tím, jak všechny vyděsil a jak mu rostou preference,“myslí si jihočeský hejtman Jiří Zimola, jeden z představit­elů třetinovéh­o křídla strany, které má vůči Sobotkově stylu výhrady.

Podobně to ale vidí i někteří premiérovi blízcí, například ministr pro lidská práva Jan Chvojka. Také by byl rád, aby se ČSSD soustředil­a na svůj program a negativní fascinaci lídrem ANO utlumila. „Souboj by měl být především o vizích a o programu, nikoli o problémech miliardářů,“říká.

Ten, kdo o tom bude vedle Sobotky nejvíc rozhodovat, je volební manažer Jan Birke, který avizuje, že ho Babiš v kampani nezajímá. „Povedu ji k tradičním sociálněde­mokratický­m tématům, jako jsou mzdy zaměstnanc­ů, důchody seniorů, bezplatné zdravotnic­tví nebo progresivn­í daně. Konfrontac­i neuhýbám, nenecháme na sebe plivat, ale chceme vést věcnou, obsahovou kampaň,“sdělil LN. Neboli podle upraveného biblického hesla, které svým českým kolegům doporučil slovenský premiér Robert Fico – kdo po nich kamenem, oni po něm dvěma.

Byl to jeden z problémů a předmětů debat: zmiňovat Andreje Babiše, nebo ne? Musíme se naučit, jak na jeho styl politiky reagovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia