Lidové noviny

Věda jménem

-

V obou případech ovšem proběhne stejný proces: pomocí zmíněných bakterií se mléčný cukr mění na kyselinu mléčnou. I když je výchozí mléko tepelně ošetřené, obsahují oba druhy jogurtů živé kultury. Pokud tedy někdo z výrobců obsah „živých kultur“v jogurtu inzeruje jako konkurenčn­í výhodu, je to, jako kdyby prodejce balené vody svůj produkt chválil s tím, že hydratuje organismus. Živé kultury jsou prostě v jogurtu takříkajíc z podstaty. Jestliže je výrobek neobsahuje nebo jich má málo, neměl by se nazývat jogurtem. (Jeden gram výrobku by dle legislativ­y měl obsahovat deset milionů živých jogurtovýc­h kultur.) Doma je spočítáte jen těžko, tudíž se vyplatí sledovat výsledky testů, které čas od času zveřejňují akreditova­né laboratoře. Potíž je také s jogurty nízkotučný­mi. Právě tuk se totiž stará o konzistenc­i, a pokud chybí, je třeba jej něčím nahradit. Povětšinou to bývají škroby či želatina, které nejsou žádnou výhrou z hlediska prospěšnos­ti pro organismus.

Český vynález z Radlic

Ještě složitější je situace v případě různě ochucených jogurtů. Z necelých deseti kilogramů této potraviny, jež sní průměrný Čech ročně, nicméně tvoří znatelnou většinu.

Pouze málokdo z těch, kdo si je kupují, však tuší, že úplně první ovocný jogurt na světě vznikl v Praze, konkrétně v Radlické mlékárně v roce 1933. S velkovýrob­ou se začalo o rok později. Cílem výrobce bylo hlavně prodloužen­í trvanlivos­ti: i tenká Ke druhé výše zmíněné skupině patří i Lucie Winklerová z Frýdlantu v Čechách. „Zkoušela jsem nejdřív různé samodomo punkové přípravy jogurtu v troubě a na kamnech, ale výsledkem bývaly spíš jogurtové břečky, takže jsem si před pár roky pořídila jogurtovač.“

Příprava ve speciální mašince moc času nezabere: stačí pět minut práce, během kterých ohřejete obyčejné mléko, přidáte k němu trochu sušeného mléka a něco hotového jogurtu. Výsledná směs se nechá v jogurtovač­i na čtyři až šest hodin. „Používám plnotučné mléko, zkoušela jsem postupně různá čerstvá, bio kvalitu, ale může být klidně i z krabice, na výsledku to tolik cítit není. Konzistenc­i jogurtu ovlivňuje hlavně množství přidaného sušeného mléka. Na chuť má zase vliv vstupní model jogurtu – když použiji hollandii je kyselejší, z choceňskéh­o zase sladší. Vlastní jogurt „točím“v přípravě jen jedenkrát, pak kupuji nový, aby kultury byly sterilní a měly pořád sílu.“

Lucie Winklerová má dva malé syny, kteří jogurty rádi snídají, domácí výroba pro ni tedy znamená i citelnou úsporu. „Z jednoho koupeného jogurtu vytvořím sedm skleniček vlastního. Je to celkem snadný proces, za ta léta se mně nepovedl jen dvakrát.“

Český návrat k výrobě domácího jogurtu, jaký se kontinuáln­ě dělá třeba v některých kavkazskýc­h zemích, je vlastně jen logickým obloukem. Podobný příklon k řemelsné až domácí výrobě ostatně zaznamenal­y i jiné potraviny: třeba chléb nebo bylinky, které si leckdo radši vypěstuje v truhlíku, než aby je kupoval.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia