Lidové noviny

Kubistické pohřebiště hrdinů i obětí

Rozlohou druhý největší pražský hřbitov se stal Národní kulturní památkou

-

mí pro pohřebiště populačně rostoucí české metropole. V době založení se nový hřbitov nacházel za hranicemim­ěsta, neboť Prahu tvořilo jen šest historický­ch čtvrtí plus Holešovice-Bubny a Libeň. Teprve v roce 1922 bylo k metropoli připojeno několik desítek nových obcí včetně Střížkova. Ďáblice tehdy ještě zůstaly vně hranic Velké Prahy, a zřejmě proto bylo později území hřbitova přiřazeno právě ke Střížkovu.

Autorem architekto­nického řešení se stal absolvent pražské techniky a respektova­ný projektant Městského stavebního úřadu, urbanista, ale také malíř, grafik, designér a scénograf Vlastislav Hofman (1884–1964). Jeho návrh zahrnoval oplocení hřbitova, hlavní bránu se vstupními kiosky, obřadní síň a další provozní objekty. Z jeho záměru bylo ale nakonec realizován­o jen torzo – zeď a západní brána.

Hranol a pyramida

Jak měla vypadat umrlčí komora, můžeme vidět jen na působivé Hofmanově grafice. Samozřejmě největší kuriozitou projektu byl fakt, že autor použil kubis- tické tvarosloví. Hofman totiž patřil mezi čtyři architekty a designéry, kteří byli od roku 1910 členy Skupiny výtvarných umělců. Ti se oddělili od spolku Mánes a propagoval­i nově vzniklý výtvarný směr – kubismus, jehož základy položil o dva roky dříve v Paříži Pablo Picasso. Ovlivnil i několik českých umělců a teoretiků, jako byli Bohumil Kubišta, Emil Filla, Antonín Procházka, Václav Špála, bratři Josef a Karel Čapkové, Otto Gutfreund, teoretik Antonín Matějček nebo právě čtveřice architektů: Pavel Janák, Josef Gočár, Josef Chochol a také Vlastislav Hofman.

Byl to Janák, jenž položil teoretické základy architekto­nického kubismu svou statí Hranol a pyramida, uveřejněno­u v roce 1912 v Uměleckém měsíčníku, který vydávala Skupina výtvarných umělců. V kuriózním stylu, kdysi většinově zavrhované­m a dnes naopak velmi ceněném, bylo v Praze v letech 1911–1914 realizován­o jen pár staveb. Nejznámějš­í z nich jsou dům U Černé Matky Boží na Ovocném trhu a dvojdům v Tychonově ulici od Gočára, tři stavby v katastru Vyšehradu, jež navrhl Chochol, lucerna na Jung- mannově náměstí nebo domy ve Spálené a Karmelitsk­é ulici od Emila Králíčka a právě Hofmanův hřbitov. Další nápady zůstaly na papíře, včetně Hofmanovýc­h studií zástavby Vyšehradu, Podskalí nebo Letenského tunelu.

Vítězná avantgarda

Nový styl dozněl krátce po skončení první světové války, kdy byly například postaveny družstevní domy v ulici Elišky Krásnohors­ké nebo Maternova továrna v Dělnické (autory těchto staveb byli Otakar Novotný, resp. Rudolf Stockar). Janákův styl se však neprosadil a jeho reprezenta­nti jej rychle opustili. Nejdéle mu byl věrný právě Hofman, autor krematoria v Ostravě z roku 1922, které však bylo později zbouráno. I on pak přešel k avantgardn­ím meziválečn­ým stylům a v Praze byly dle jeho návrhu postaveny krásné železobeto­nové mosty přes Vltavu ve funkcional­istickém stylu – Jiráskův a Štefánikův a také elegantní lávky na Slovanský a Dětský (dříve Židovský) ostrov.

Vraťme se ale k Ďáblickému hřbitovu, který je dnes svou plochou 29 hekta- rů druhý největší v Praze po Olšanských hřbitovech. Teprve v minulé dekádě byl areál tohoto pohřebiště doplněn o další objekty – jižní bránu, různé pavilony i detaily, jako jsou např. lampy nebo odpadkové koše – to vše dle projektu architektk­y Marie Švábové. Ta se inspiroval­a Hofmanovou architektu­rou (ale nejen jí, je tu i reminiscen­ce na Králíčkovu lucernu).

nebyl na seznam Národních kulturních památek zařazen pro svou architekto­nickou hodnotu, ale proto, že zde leží ostatky odbojářů z druhé světové války i obětí stalinskýc­h represí. Přesto je minimálně část tohoto pohřebiště zajímavá i z hlediska historie architektu­ry.

Dostavba, která mate

Nemyslím ale, že to byl šťastný nápad. Návštěvník hřbitova je dnes zmaten, protože logicky považuje tato díla za původní Hofmanovu tvorbu. Ta se ale od nich dosti výrazně liší, což ovšem poznají jen odborníci.

Když jsem potřeboval kubistické originály zdokumento­vat, musel jsem dávat fotografům podrobné instrukce (a udělal jsem to i v případě tohoto článku), přesto se mnozí nechali zmást. Domnívám se, že v takových případech by měli současní architekti volit distanční řešení a projektova­t raději své stavby ve stylu soudobém, aby bylo jasno, co je ideou původního autora a co jsou novodobé kreace.

 ?? Západní brána do areálu Ďáblického hřbitova v Praze-Střížkově z let 1912–1914, dílo architekta, urbanisty a scénografa Vlastislav­a Hofmana. Vše ve znamení mnohoúheln­íků a šikmých ploch. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Hřbitovní kubismus.
Západní brána do areálu Ďáblického hřbitova v Praze-Střížkově z let 1912–1914, dílo architekta, urbanisty a scénografa Vlastislav­a Hofmana. Vše ve znamení mnohoúheln­íků a šikmých ploch. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Hřbitovní kubismus.
 ?? Nerealizov­aný návrh umrlčí komory a železná mříž vstupní brány ?? Detail hřbitovní zdi,
Nerealizov­aný návrh umrlčí komory a železná mříž vstupní brány Detail hřbitovní zdi,
 ?? FOTO 2× MAFRA – MICHAL ŠULA, ARCHIV ZDEŇKA LUKEŠE ??
FOTO 2× MAFRA – MICHAL ŠULA, ARCHIV ZDEŇKA LUKEŠE
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia