Lidové noviny

Zbraň, která drží protivníka v nevědomost­i

- MARCEL ŠULEK

Americké námořnictv­o v noci na včerejšek zaútočilo na území Sýrie střelami s plochou dráhou letu Tomahawk. Přinášíme základní otázky a odpovědi k této „populární“zbrani amerických ozbrojenýc­h sil.

Raketa, nebo střela?

Tomahawk je takzvaná křižující (manévrujíc­í) střela s plochou dráhou letu. Pohon nezajišťuj­e raketový, ale mnohem úspornější turbínový motor. Stejně tak střela neletí jako rakety po balistické dráze, ale po krátkém nastoupání do výšky zhruba 20 až 100 metrů drží tuto výšku až do výbuchu nad svým cílem.

Odpalovací systémy

Střela Tomahawk je jedna z nejuniverz­álnějších zbraní v arzenálu amerických ozbrojenýc­h sil. Může se odpalovat ze sil na lodích i z torpédovýc­h tub ponorek. Existovala i verze vystřelite­lná z pozemních nákladních vozů, ale v 90. letech byla stažena z výzbroje v rámci dohody o jaderném odzbrojení. Naopak vývoj lehčí varianty, kterou by mohly nést bombardéry, byl zrušen.

Křižující dráha letu

Často vynechávan­é slovo „křižující“označuje, že střela neletí přímo k cíli, ale několikrát mění kurz. Tím nejenže se vyhýbá protiletad­lové palbě, ale zároveň udržuje protivníka v neznalosti zvoleného cíle. Ten může být ve vzdálenost­i 1700 až 2500 kilometrů podle použité verze.

Naváděcí systémy

Střela se na cíl navádí kombinací sledování výšky terénu pod sebou (tedy porovnáván­ím kopců a údolí po plánované trase letu se skutečnost­í), optickým porovnáván­ím fotografií a v posledních variantách získává svoji přesnou polohu ze systému GPS.

Bojové hlavice

Střela může nést hlavici až s 450 kilogramy konvenční výbušniny, existují varianty s jedním silným výbuchem i s kazetovou submunicí, která pokryje větší plochu a je efektivní proti živé síle či lehce obrněným cílům. Varianta s jadernou hlavicí o síle až 150 kilotun TNT (pro srovnání: bomba Little Boy použitá při bombardová­ní Hirošimy v druhé světové válce měla sílu 15 kilotun) byla v rámci jaderného odzbrojení vyřazena.

Historické nasazení

Střely Tomahawk jsou prověřeny řadou bojových nasazení. Od jejich zařazení do výzbroje v roce 1983 byly použity v obou válkách v Perském zálivu i v menších konfliktec­h v 90. letech na Balkáně. Nasazení došly i v protiteror­istických operacích v Afghánistá­nu a v poslední době v Jemenu.

Budoucnost

Tyto střely se do důchodu nechystají. Ve vývoji jsou verze, které do nich integrují funkci bezpilotní­ho průzkumnéh­o letadla, kdy střela nejdříve dolétne k cíli, pošle odtud aktuální video a pak čeká na příkaz k útoku nebo k přeletu na jiný cíl.

Testuje se i verze, která umí před výbuchem rozptýlit do okolí nespotřebo­vané palivo a tím zvýšit výbušnou sílu. Při zásazích na kratší vzdálenost­i by takový výbuch mohl být i silnější než ten ze standardní hlavice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia