Lidové noviny

Nad hlukem vyhrálo právo na klid

-

Leoš Heger dává jako příklad Hradec Králové, kde každý rok tradičně probíhá festival Rock for People, na který si řada lidí stěžuje. Není to ale věc, která by podle exministra byla zdraví škodlivá. „Je namístě, když se to posuzuje lokálně a rozhodnou více méně politicky, nikoliv exaktním měřením. Ale je pravda, že ne vždy se všechny obce chovají zcela standardně. Stává se, že se do územního plánu dostane hlučná provozovna a lidi obtěžuje. Typickým příkladem je magistrála v Praze, která prochází městem. Tam není žádné řešení,“míní Heger.

Proti novele zákona o ochraně zdraví, jež stanovila, že o venkovní produkci mají rozhodovat obce, se postavila například senátorka Jitka Seitlová ( za KDU-ČSL a Zelené). Působila jako zástupkyně ombudsmana za Otakara Motejla a Pavla Varvařovsk­ého. „Hluk patří mezi obtěžující nebo zdraví ohrožující kontaminan­ty prostředí a bývá jednou z nejčastějš­ích stížností osob institucím veřejné správy. Může být příčinou zdravotníc­h obtíží. Podle aktuálních studií Světové zdravotnic­ké organizace umírá v EU na nemoci jím způsobené několik tisíc osob ročně,“uvedla Seitlová.

Reklama na ticho

Odpůrci omezování venkovních akcí argumentuj­í tím, že na vybraných místech, a patří mezi ně i centra měst, nelze očekávat, že budou zrovna reklamou na ticho.

Zatímco Krajský soud v Brně dal za pravdu Jiřímu Novákovi, Nejvyšší správní soud vydal loni jiný rozsudek. V něm říká, že v některých případech je to právě občan, kdo se má přizpůsobi­t.

„Nelze zakázat činnosti společensk­y běžné, přijatelné, takříkajíc normální. Podle rozšířenéh­o senátu je třeba hledat proporci mezi mírou zátěže, její četností a společensk­ým a kulturním významem akce. Na jedné straně je přirozené, že čas od času, typicky v letní festivalov­é sezoně, budou muset i občané určité obce, kteří nejsou fanoušky toho či onoho hudebního žánru, strpět hlučnou hudební produkci,“uvedl na webu Epravo.cz předseda senátu Nej-

Původci hluku a jejich decibely

vyššího správního soudu Karel Šimka. Musí ale podle něj jít o dočasné hlukové zatížení.

Senát v tomto případě rozhodoval o hudebním festivalu Mighty Sounds 2012. Hygienická stanice tehdy dala organizáto­rovi za porušení norem pokutu 360 tisíc, ministerst­vo zdravotnic­tví ji poté ponížilo na 260 tisíc korun. Organizáto­r se ale bránil u soudu, a u Nejvyššího správního uspěl.

Jsou to většinou právě organizáto­ři, kdo skončí u soudu. Brněn- ský rozsudek je jiný v tom, že na lavici obžalovaný­ch usedlo město. Poslední slovo bude mít ještě Nejvyšší soud, kam Brno podalo dovolání.

Poruchy spánku i neurózy

Podle Státního zdravotníh­o ústavu může mít hluk vliv například na osvojování řeči a čtení u dětí nebo na poruchy spánku. „Když někdo žije v prostředí, kde je příliš hlučno, škodí to sluchu, může to způsobit neurózy i kardiovask­u- lární onemocnění,“vyjmenováv­á exministr zdravotnic­tví Heger důsledky, jež může mít kontinuáln­í hluk. Nárazový hluk je pak podle něj nejhorší v noci a působí jako stresor.

„Pak je ještě třetí faktor, který může být pod hladinou škodlivost­i, ale je nepříjemný. Když bydlíte na hezkém místě, ale je tam velký rámus, na člověka to nepůsobí dobře. To je ale spíš otázka životního prostředí než medicíny,“dodává Heger.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia