Lidové noviny

Řekněme přesněji, co učit

Společné jádro by mělo tvořit asi čtyřicet procent jasně stanovenéh­o učiva, říká Jana Straková

-

ná významně zaostávat za vývojem společnost­i a trhu práce. Z tohoto sdíleného přesvědčen­í, s kterým se ztotožnili i čeští tvůrci vzdělávací politiky, se zrodily reformy ve většině vyspělých zemí. Jejich cílem bylo vybavit děti pro svět, který se rychle mění, ve kterém je třeba se neustále učit novým věcem a činit složitá rozhodnutí a ve kterém jsou informace dostupné snadněji, než tomu bylo dříve.

LN To pořád nevysvětlu­je tu větší volnost.

Šlo o náročný úkol. A o to, aby školy měly při jeho naplňování větší autonomii. Vycházelo se z předpoklad­u, že větší možnost rozhodovat o své práci přiláká více talentovan­ých a tvořivých jedinců, kteří budou zárukou lepších výsledků. Větší možnost rozhodovat je důležitá i pro profesní růst.

LN Vy o tom uvolnění mluvíte v minulém čase, ale pokud vím, ve Spojených státech amerických školy, které mají téměř absolutní volnost ve způsobech výuky, a to za státní peníze, stále fungují. Říká se jim charter schools.

V minulém čase o tom mluvím proto, že se bavíme o období vzniku reformy, které je minulostí. Jinak já se domnívám, že tato úvaha je stále platná a aktuální ve všech profesích: více svobody a zodpovědno­sti přitahuje aktivní a schopné lidi. A pokud jde o ty charter schools, ony vznikají tam, kde uplatňován­í všeobecně platných pravidel a zvyklostí nevede k dobrým výsledkům. Kde je třeba hledat a nacházet nějaká neotřelá, nestandard­ní řešení. Nejčastěji to bývá v oblastech ohrožených chudobou a vysokou kriminalit­ou. Důvody vzniku charter schools jsou specifické, s kurikulárn­í reformou mají společnou po-

Vystudoval­a fyziku na Matematick­o-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy. Několik let učila na gymnáziu. Od roku 1995 se věnuje pedagogick­ému výzkumu, má za sebou řadu publikací.

třebu dát větší šanci iniciativě a také lokálním potřebám.

LN Máte dojem, že konkrétně naše kurikulárn­í reforma, která umožňovala školám vypracováv­at na základě daných pravidel programy vlastní, nesplnila očekávání?

Myslím si, že je možné, že jsme nabídli školám příliš velkou autonomii příliš brzy. V roce 2010 byla provedena velká studie zaměřená na země, jejichž vzdělávací výsledky se významně zlepšily. Asi bych měla říct, že se jednalo o země, jejichž vzdělávací systémy byly na různých úrovních vývoje. Studie zjišťovala, jaká opatření vzdělávací politiky byla efektivní v jednotlivý­ch vývojových stadiích. A jasně ukázala, že zvýšená autonomie pomáhá v situaci, kdy pedagogové už jsou na určité profesní úrovni, to znamená, že už jsou na využití autonomie dostatečně připraveni. Zdá se mi pravděpodo­bné, že naši učitelé většinově neměli a možná stále ještě nemají dostatečno­u profesní sebejistot­u, aby autonomii oceňovali a věděli, jak ji efektivně využít.

LN Takže by bylo dobré vrátit se k osnovám?

Já si vůbec nemyslím, že je dobrý nápad vracet se k rigidním osnovám, a dokonce si ani nemyslím, že by to někdo chtěl učinit. Já jenom považuji za užitečné vymezit nějaké společné jádro, kte-

rým školy budou mít povinnost vybavit v rámci povinného vzdělávání všechny děti. Připadá mi to užitečné proto, že to ukáže učitelům, co stát považuje v kurikulu za stěžejní.

LN Máte pocit, že tak dosud neučinil?

Myslím, že ne tak docela, neboť v rámcových vzdělávací­ch programech se všechno jeví stejně důležité, což považuji za jejich velký nedostatek. Hlavní důvod, proč bych uvítala společné jádro, je však velká a stále se zvyšující diferencia­ce základních škol v České republice, která vede k tomu, že některé školy se profilují jako dobré, mají žáky z motivovaný­ch rodin a dobré výsledky a jiné jako školy zbytkové. Je známo, že v těch zbytkových žáci dosahují špatných výsledků. Myslím, že povinností státu je zajistit standardní vzdělání ve všech veřejných základních školách pro všechny děti. A tomu by společné jádro podlemého názoru mělo pomoci.

LN Jak obsáhlé by mělo to jádro být?

Osobně si představuj­u, že by mělo tvořit přibližně čtyřicet procent toho, co se žáci budou učit. Aby zbyl prostor na další věci, které učitel, škola nebo třeba i rodiče nebo žáci považují za důležité nebo které je zajímají. Tedy aby byla autonomie v dostatečné míře zachována. LN Kdo by měl ono základní penzum stanovit?

Odborníci, učitelé, veřejnost. Najít konsenzus jistě nebude jednoduché a bude to dlouho trvat, ale já si nedovedu představit lepší cestu než ho hledat.

LN Je pěkné, že zmiňujete i veřejnost. Občas si říkám, jestli je rozumné, když o tom, co mají žáci umět na konci základní školy například z chemie, rozhodují jenom chemici. Vždyť to učivo bývá naprosto odlidštěné a většina žáků ho během několika dní zapomene.

Rozhodně by neškodilo, kdyby se přizvali i učitelé jiných oborů. Amožná by se návrh toho „nepodkroči­telného“minima měl dát k oponentuře i nějaké radě rodičů. Naučit se hledat ten konsenzus je klíčové, my to moc neumíme.

LN Není to tak, že o tom, co učit, rozhodují dnes jednotné přijímací zkoušky na střední školy a jednotné maturity?

Ano, je to tak a je to opravdu špatně. V obou případech. Protože požadavky k těmto zkouškám nevznikly na základě přemýšlení o tom, co by měl umět absolvent základní školy nebo majitel maturitníh­o vysvědčení, ale více méně náhodným poskládání­m toho, co je v rámcových vzdělávací­ch programech a co se bude dobře testovat. Výsledkem tohoto postupu je například maturitní test z českého jazyka, který je naprosto samoúčelný a příprava na nějž je pro žáky naprosto neužitečná. U přijímacíc­h zkoušek do středoškol­ských oborů vidím ale ještě jiný, závažnější problém, který se však tak docela netýká náplně vzdělávání.

LN Jaký?

Spočívá v tom, že jsou určeny jen žákům, kteří se ucházejí o ma- turitní obory. Povedou k tomu, že vzdělávání žáků, kteří se do maturitníh­o studia nehlásí, bude na druhém stupni základního vzdělávání zanedbáván­o. Školy se budou zaměřovat hlavně na přípravu žáků, kteří chtějí zkoušky skládat, protože se budou obávat, že budou podle výsledků zkoušek hodnoceny. Žáci, kteří se nehlásí domaturitn­ího studia, budou tak znevýhodně­ni nejen tím, že je rodiče nepřihlásí k maturitním­u studiu.

LN Považujete za znevýhodně­ní, že je rodiče nehlásí kmaturitní­mu studiu?

Jistě, protože ambice se odvíjejí více od rodinného zázemí než od dispozic žáků. A jak říkám, k tomu se přidá i snížená péče školy. To mi připadá nesprávné a nespravedl­ivé. Když mluvím o rodinném zázemí, nemám ovšem na mysli lásku nebo nelásku k dětem. Jsou rodiče, kteří své děti velmi milují a pečují o ně v mnoha ohledech, ale ve vzdělávání se příliš neorientuj­í nebo mají jiné starosti než hledat pro potomka nejvhodněj­ší školu.

LN Mluvíte o ambicích, ale ty se přece mohou týkat i práce rukama. Nepodceňuj­ete řemeslo?

Řemeslo rozhodně nepodceňuj­u. Nelze ale popřít, že v dnešní době většina rodičů – a to i těch, kteří si přejí, aby se jejich děti živily řemeslem – trvá na maturitním studiu. Nelze jim to vyčítat. Správně se domnívají, že tím potomkovi zajistí lepší pracovní příležitos­ti, protože zaměstnava­telé, když si mohou vybrat, berou vzdělanějš­í.

LN Jednotné přijímací zkoušky na střední školy byste nejraději zrušila, k jednotné maturitě máte výhrady. Jak byste si představov­ala alternativ­u těch zkoušek?

Přijímací zkoušky v této podobě bych rozhodně navrhovala zrušit. Pokud se týče standardiz­ované maturitní zkoušky, vrátila bych se k návrhu kolegy Oldřicha Botlíka z roku 2001 zavést jakousi státní středoškol­skou zkoušku, která by testovala opět středoškol­ský standard a byla by základní vstupenkou kmaturitě. Gymnazisté by si ji třeba složili už ve druhém ročníku, jiní ve třetím, nebo i ve čtvrtém. A nadto by si školy organizova­ly maturitu podle svého a podle nároků, které na své žáky kladou. Zavedení této zkoušky by představov­alo užitečnou příležitos­t rozmyslet si, co od maturanta vlastně požadujeme.

Možná jsme nabídli školám příliš velkou autonomii příliš brzy. Učitelé ještě nemají dostatečno­u profesní sebejistot­u, aby ji uměli využít.

LN Ano, takový návrh existuje. Počítá mimo jiné s tím, že by žáci mohli usilovat o složení státní středoškol­ské zkoušky vícekrát, protože „jejím smyslem a smyslem vzdělávání vůbec přece je, aby co nejvíce žáků dosáhlo požadovaný­ch kvalit, nikoli aby byli vyřazeni pro neschopnos­t“.

S tím lze přece souhlasit. A mohlo by se dodat, že finanční prostředky investovan­é do vývoje a zavedení státní středoškol­ské zkoušky by byly vynaloženy ve prospěch celého populačníh­o ročníku, nikoliv pouze jeho části.

 ?? Přijímací zkoušky na střední školy v současné podobě by Jana Straková zrušila. FOTO MAFRA – DAN MATERNA ?? Takhle ne.
Přijímací zkoušky na střední školy v současné podobě by Jana Straková zrušila. FOTO MAFRA – DAN MATERNA Takhle ne.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia