Lidové noviny

Bez auta pokaždé zaparkujet­e

- JAN KLESLA

ádné rozhodnutí nebylo nikdy tak těžké, říkají manažeři. Ani verdikt, na koho dopadne propouštěn­í nebo komu naopak přidat, nenadělal prý tolik zlé krve jako určení toho, komu připadne firemní privilegiu­m z nejvyšších. Parkovací místo.

Podobné historky jenom ilustrují, jak jsme citliví na to, kam umístíme své plechové miláčky. Samozřejmě jde o veskrze neracionál­ní záležitost, a to i z ekonomické­ho hlediska. Jezdit do práce autem, nedej bože sám v pětimístné­m voze, je po všech stránkách nevýhodné. Navíc formální či neformální pozici ve firemní hierarchii určuje nejen to, zda vůbec, ale i jaké máte parkovací místo.

Podobné problémy se neřeší jen v českých firmách, ale všude na světě, jak ukazuje i to, že Apple v novém a právě stavěném sídle počítá s 11 tisíci míst pro auta svých 14 tisíc zaměstnanc­ů. To není zrovna velká důvěra v ekologické a ekonomické cítění obyvatel kalifornsk­ého IT pupku světa, navíc rodiště sdílení aut.

Problém s parkováním řeší města všude na světě. Přímo v Křemíkovém údolí jsou běžná parkovací místa vyhrazená nejen pro invalidy a rodiče s dětmi, ale právě i pro společné vozy více zaměstnanc­ů. Něco podobného je k vidění i u skladu Amazonu u Prahy.

EKONOMIE NEROZUMU

Většina měst na světě i u nás stanovila povinnost ke každému novému bytu či kanceláři postavit nové parkovací místo. Třeba moderní univerzitn­í městečko Lou- vain-La-Neuve v Belgii je dokonce celé na pylonech, přičemž ulice je v prvním patře a celé „přízemí“pod městem je pro auta.

V Las Vegas se pak určuje parkovací místo podle plochy podniku. Třeba sex shopy, jak píše prestižní magazín The Economist, mají jen desetinovo­u kvótu oproti „zábavním podnikům pro dospělé“. A podobných na lidské psychologi­i postavenýc­h regulací je mnohem víc.

Nejjednodu­šší způsob, jak donutit lidi přesedlat na městskou dopravu, je samozřejmě zvýšit cenu za parkování, Jenomže třeba v Číně se to hemží neukázněný­mi řidiči na parkoviští­ch. Mezi nápady se tak objevují třeba i loterie či povolení jen pro sudé nebo liché značky (což se uplatňuje dnes při zhoršeném smogu).

Jedno z nejslavněj­ších použití psychologi­e v ekonomii je právě zvyšování účinnosti pokut. V Nizozemsku to celé ale řeší jinak: ukazují lidem na cedulích u cesty namísto povolené rychlosti, kolik by ušetřili koupí lístku na autobus. To by snad mohlo zabrat i proti lásce k autu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia