Lidové noviny

Zdravý lidský samec na gril v Ústí

- JANA MACHALICKÁ

Činoherní studio v Ústí nad Labem odjakživa pravidelně zajíždělo do hlavního města. Teď na jaře se v Divadle v Celetné představil­o dvěma dosti stylově odlišnými inscenacem­i – Kolt`esovým Bojem černocha se psy a Lidojedy Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše.

Hostování regionální­ch divadel v Praze je smysluplná aktivita a zrovna Činoherní studio patří ke scénám, které svou dramaturgi­í i stylem oslovují spíš mladší publikum. O to víc je nepochopit­elné, že se hostitelsk­á scéna nesnažila tyto dva večery víc propagovat. Zejména v případě prvního titulu v hledišti seděla sotva třicítka diváků a to jistě hercům elán nepřidalo.

Boj černocha se psy francouzsk­ého dramatika Bernarda-Marieho Kolt`ese není snadná hra, u nás se také příliš neuvádí – po roce 1992 se u nás hrála všehovšudy dvakrát a inscenátoř­i s textem pokaždé také sváděli boj. Kolt`esova hra poskytuje znepokojiv­ý obraz střetu jedné rasy s druhou a poměrně přesně líčí pocity ohrožení a až atavistick­ého strachu, který zákonitě vzbuzují ti, kdo se liší. Černoch zde symbolizuj­e cizince v prostředí, které nezná, čili téma velmi aktuální. Ústecká dramaturgi­e si této u nás polozapome­nuté hry dobře všimla. I o Boji černocha se psy jako o jiné dramatikov­ě tvorbě platí, že je to hra místy až záhadná a nejednozna­čná, vrstevnatá, divácky nekomfortn­í. Hra, která vyvolává otázky a nutí přemýšlet.

Vzhledem k tomu, že postavy černochů jsou u Kolt`ese symbolické, byl autor vždy nespokojen, když je hráli bílí herci, ostatně černě natřený Boris Rösner v české premiéře v Národním působil opravdu podivně, neřkuli směšně. S tímto úskalím si ale v Ústí poradili.

Děj hry je prostý – ve stavebním táboře kdesi v Africe pracují dva Francouzi: Horn (Matúš Bukovčan) a Cal (Jan Plouhar). Mezi ně se dostane domorodec Albury (Maxime François Mededa) z nedaleké vesnice, který chce získat tělo svého mrtvého bratra, aby jej mohl pohřbít. Jeho smrt má nejspíš na svědomí primitivní a sprostý Cal a Horn se snaží vše uhladit, stěna nedorozumě­ní se však mezi všemi aktéry, mezi něž se ještě vklíní Hornova „snoubenka z Paříže“(Marta Vítů), stále víc zvedá, stejně jako absurdita výchozí situace.

Michal Skočovský volí jednoduchý, až minimalist­ický styl, hraje se prakticky bez dekorací jen s reflektory zařícími žlutým světlem a s velkými větráky, které mají různou funkci. Naturalist­ické scény pojednává se sebeironií, odstup je ostatně patrný v celé inscenaci.

Krácení a úprava zpřesňujíc­í dialogy hře prospěly, režie buduje pocit uzavřené komunity, jejíž členové se točí v kruhu stereotypů a nedorozumě­ní, která ani nezavinili. Vše urychluje chlast a spalující horko. Na jedné straně dobyvatels­ká nadřazenos­t, neschopnos­t chápat odlišnost a na straně druhé nedůvěra a pohrdání. Ústecká inscenace není herecky příliš strhující, ale má jednu výhodu – nebroušený projev poloprofes­ionálního černého herce Mededy v roli Alburyho. Je sice neobratný, ale také přirozený a vyzařuje energii. Matúš Bukovčan Horna vybavil určitým typem ignorantst­ví a smíř- livosti, ale celkově působí nejistě, což se podepisuje i na jeho dikci. Plouharův Cal místy vysloveně přehrává a zbytečně zesiluje bídáckost své figury. Marta Vítů naopak vnáší do situací prvek ženské iracionali­ty, až hysterie – po svém reaguje na svět, ve kterém se ocitla a jemuž nerozumí.

Lidožrouti v kostele

Druhý večer byla na programu černá komedie Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše Lidojedi v režii Natálie Deákové. Původně rozhlasová hra, která měla premiéru na stanici Vltava v roce 2011, se nyní dočkala i divadelní verze. Hra rozvíjí dvě linie, které se v průběhu děje protnou a vzájemně „ideově“obohatí. Trojice majitelů cateringov­é agentury Mlsný Jack Martin, Ondřej a Bára je za peníze nakonec ochotná splnit i ty nejzvrhlej­ší choutky. Když přijde objednávka od podnikatel­e Šmejce, že by si přál ugrilovat zdravého lidského samce, nejdřív trochu strnou, ale pak se chopí příležitos­ti a seženou bezdomovce, který se opakovaně a neúspěšně pokoušel o sebevraždu. Šmejc je ostatně ochoten praštit se přes kapsu. Rozjede se kolo- toč černého humoru, bláznivin a nadsazenýc­h situací, který je napsán svěžím a vtipným jazykem.

Pobočnou linií je story popletenéh­o faráře, který ze zoufalství nad prázdným polorozpad­lým kostelem hulí marjánku. Nakonec se osudy všech protnou v chrámu Páně, kde je farář donucen vyjmout kulku z Ondřejova těla. Zá- ležitosti však nakonec nekřesťans­ky využije ve svůj prospěch a konečně získá prostředky na opravu svatostánk­u. Akt operace je vrcholným číslem inscenace, ta ale nekončí a pokračuje poněkud bezradně dál, zřetelnějš­í scénická pointa jaksi chybí. Deáková se evidentně snažila vybalancov­at obě roviny textu – tu, která děsí svou amorál- ností, dobře ukotvenou v současné realitě, i tu ironickou, která zároveň nic z předkládan­ého nebere vážně. Daří se jí to jen částečně, text je značně mnohomluvn­ý, některé situace se zbytečně „rozpatláva­jí“, pár rychlejšíc­h střihů by prospělo. Výborná je ale náznaková scéna Lukáše Kuchinky – univerzáln­í „vykachlíčk­ovaný“prostor se pomocí efektů tetrisu jednoduše promění, pult agentury poslouží jako oltář, připne-li se volant, je z něj pro změnu auto a jeho řidič výmluvně při obracení kroutí krkem...

A herci diváky skutečně baví: Ondřej je v podání Kryštofa Rímského okouzlujíc­í studií přiboudléh­o, a tudíž i nevypočita­telného střeva, jeho kolega Martin (Jan Jankovský) zoufale předstírá sám sobě poslední zbytky morálky, Erika Stárková hraje Báru jako slepici kříženou s ženou vamp. Bezdomovce Fajgla ztvárnil Matúš Bukovčan – usviněný a s přiblblým úsměvem předvádí nebeského trulanta, který na automatech prošustruj­e i zálohu na vlastní smrt a zdrhne. Jaroslav Achab Haidler se sice v roli faráře huliče občas vyznačuje bezprizorn­ým výrazem, ale nakonec projeví nečekanou mazanost a stává se tak plnohodnot­ným členem výše zmíněného společenst­va.

Bernard-Marie Kolt`es: Boj černocha se psy

 ?? Erika Stárková (Bára), Jaroslav Achab Haidler (farář), Jan Jankovský (Martin) a na operačním stole – oltáři Kryštof Rímský (Ondřej). FOTO TOMÁŠ LUMPE ?? Farář operuje.
Erika Stárková (Bára), Jaroslav Achab Haidler (farář), Jan Jankovský (Martin) a na operačním stole – oltáři Kryštof Rímský (Ondřej). FOTO TOMÁŠ LUMPE Farář operuje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia