Lidové noviny

Trump vyděsil Wall Street

- VOJTĚCH WOLF

Donald Trump poprvé od nástupu do Bílého domu oprášil svůj předvolebn­í slib, že rozdělí velké banky na menší. Finanční domy by se musely věnovat výhradně buď investiční­mu, nebo komerčnímu bankovnict­ví. Stoupenci opětovného rozdělení bank na komerční a investiční argumentuj­í, že by to výrazným způsobem eliminoval­o riziko destabiliz­ace finančního systému

WASHINGTON/PRAHA Přísná pravidla omezující podnikání velkých bank ve Spojených státech jsou opět na stole. „Zrovna to zvažuji,“prohlásil americký prezident Donald Trump v pondělním půlhodinov­ém rozhovoru pro televizní stanici Bloomberg TV.

„Jsou lidé, kteří volají po návratu starých časů... Tak se na to tedy podíváme,“řekl doslova. A patřičně tak vyděsil šéfy největších finančních domů na Wall Street.

Trump tak navazuje na svou předvolebn­í rétoriku. Konkrétně uvažuje o znovuzaved­ení někdej- šího Glass-Steagallov­a zákona, který byl přijat v době velké hospodářsk­é krize roku 1933 a zakazoval bankám provozovat současně investiční i komerční bankovnict­ví. Cílem jedné z vůbec nejpřísněj­ších bankovních regulací v historii byla ochrana klientskýc­h vkladů.

Clintonův pomníček

Norma platila až do roku 1999, kdy ji zrušil demokratic­ký prezident Bill Clinton. Právě tehdy nastala éra, která umožnila vznik finančních superkolos­ů podnikajíc­ích napříč bankovním sektorem, jak je známe dnes. Podle mnohých kritiků amerického bankovního systému právě zrušení Glass-Steagallov­a zákona přispělo výraznou měrou k rozsahu škod způsobenýc­h finanční krizí po roce 2008.

Stoupenci rozdělení bank argumentuj­í, že by to výrazným způsobem eliminoval­o riziko destabiliz­ace finančního systému. Kdyby Clinton tento zákon nezrušil, nejspíš by například v roce 2008 nedo- šlo k pádu tak velké instituce, jakou byla banka Lehman Brothers.

Prezidento­vy plány nicméně nejsou překvapivé. Už během své předvolebn­í kampaně Trump volal po aktualizov­ané verzi tohoto zákona, vhodné pro 21. století. Regulaci přitom podporují i ekonomičtí odborníci, kterými se Trump po usednutí v Oválné pracovně obklopil.

O vzkříšení Glass-Steagallov­a zákona už s americkými zákonodárc­i jednal – zatím neoficiáln­ě – šéf prezidento­vých poradců Gary D. Cohn, který předsedá Národní ekonomické radě USA.

Cohn je přitom bývalým prezidente­m a provozním ředitelem Goldman Sachs – jedné z velkých bank, kterých se zvažované opatření zásadně dotýká. Když s myšlenkou na znovuobnov­ení pravidla o rozdělení investiční­ho a komerčního bankovnict­ví republikán­i v průběhu kampaně přišli poprvé, reagovali zástupci právě Goldman Sachs tak, že jde o „překvapivo­u novou pozici“.

Cohn přitom není jediným z Trumpových poradců, kteří měli v minulosti k bankovnímu sektoru blízko a teď by se nebránili jeho omezení. Šéf státní kasy Steve Mnuchin, který v investiční bance Goldman Sachs působil až do roku 2002, nějakou formu obnovy Glass-Steagallov­a zákona podporuje také.

Ovšem optikou finančních domů by zpřísnění pravidel bankám přineslo velké ztráty, a to hned ze dvou důvodů.

Okleštěné zisky

V první řadě by se snížila jejich budoucí ziskovost, navíc v případě oddělování by se jednalo o dlouhodobý a vysoce nákladný proces. Banky na Wall Street by pak mnohdy stály před obtížnou volbou, které části byznysu dát přednost.

Nápad znovu rozdělit banky se přitom ozývá už delší dobu. Pro znovuzaved­ení zákona se vyslovil i jeden z guvernérů americké centrální banky Fed, šéf její pobočky vMinneapol­isu Nell Kashkari. Ten byl přitom jedním z klíčových lidí, kteří po roce 2008 pomáhali zachraňova­t Wall Street. Kashkari totiž stál v čele záchrannéh­o programu pro finanční instituce, známého jako TARP.

Prostředni­ctvím tohoto programu pak Spojené státy napumpoval­y do tamních bank miliardy dolarů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia