Lidové noviny

S knírem proti rakovině prostaty

- IVANA MATYÁŠOVÁ

Na včasnou prevenci nádoru prostaty muži moc nemyslí. Ukázal to loňský průzkum agentury STEM/MARK, který oslovil více než 500 mužů ve věku 15 až 80 let. Většina z nich se s tímto onemocnění­m již ve svém okolí setkala, ale jen málokterý si připouští, že by se ho mohlo osobně týkat.

„V současnost­i žije v České republice více než 61 000 mužů se zhoubným nádorem prostaty a předpoklád­á se, že do roku 2020 jejich počet stoupne na 74 000,“říká přednostka Onkologick­é kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole docentka Jana Prausová. „Onemocnění se přitom netýká jen starších mužů, pokud v rodině touto chorobou již někdo trpí, vzrůstá riziko i u příbuzných.“

V počátečníc­h stadiích, kdy je rakovina prostaty velmi dobře léčitelná, však pacient na sobě nepozoruje žádné varovné příznaky. Odhalit hrozící riziko pomůže jednoduchý krevní test, který zjistí hladinu prostatick­ého specifické­ho antigenu v krvi, zkráceně PSA. Valná část mužů oslovených během loňského průzkumu však vůbec netušila, co tato zkratka znamená. Asi třetina pacientů se tak v ordinaci lékaře objeví až v pokročilé fázi onemocnění.

Na první pohled se možná zdá, že situaci by mohl výrazně zlepšit plošný screening. Jenže tak jednouché to zase není. „Každý nádor prsu nebo děložního čípku ohrožuje ženu na životě, u karcinomu prostaty je to však jinak,“říká Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „Vedle středně a vysokorizi­kových existují i nízkorizik­ové mikrokarci­nomy, s kterými může muž bez problémů žít třeba až do konce svého života.“

Sledování místo operace

Pro nádor prostaty je přitom typické, že roste dlouho a jeho výskyt stoupá s věkem. Při pitvě je tak mikrokarci­nom patrný u většiny osmdesátní­ků, i když příčinou jejich úmrtí byla úplně jiná nemoc.

„Honit všechny muže bez předchozí informace o smyslu časného záchytu karcinomu prostaty na preventivn­í odběr PSA a pak na biopsii by určitě nebylo právě nejlepší, spíš bychom tím mnohé zbytečně vystrašili,“soudí profesor Hanuš. „U nízkorizik­ových karcinomů se nám spíš než radikální operace osvědčuje pravidelné sledování.“

V rodinách, kde se již v mužské linii vyskytlo nádorové onemocnění, zejména urologické, to však neplatí. Tito muži by po čtyřicítce měli vyhledat svého urologa, i když žádné problémy zatím nemají. Po padesátce mají pak už všichni muži každé dva roky nárok na preventivn­í vyšetření prostaty u praktickéh­o lékaře. A pokud zaznamenaj­í problémy s močením, pak by měli co nejdřív zamířit do urologické ordinace.

Totéž platí i pro pacienty se sexuálními problémy, zejména pro ty, kteří podstupují substitučn­í léčbu testostero­nem. Pokud se lékařům podaří odhalit nebezpečný nádor včas, má pacient velkou šanci se uzdravit. „Kromě klasických otevřených operací v poslední době stále více využíváme méně invazivní postupy,“upozorňuje Tomáš Hanuš. „Ať už laparoskop­ii, či radiační fotonovou léčbu a v poslední době se začíná prosazovat i protonová terapie.“

Jestliže lékaři nádor objeví až v pokročilej­ším stadiu, bývají vyhlídky nemocných už rapidně horší. „Pokročili jsme ale i zde,“upozorňuje profesorka Prausová. „Nově vyvinutá tabletová léčba prodlužuje život pacientů a kromě ověřené účinnosti má také značně lepší bezpečnost­ní profil, kdy jsou vedlejší účinky omezené na minimum.“

Myslet na prevenci se vyplatí

Podle loňského průzkumu si však mnozí muži léčbu spojují hlavně s operací a chemoterap­ií. Většina z nich se domnívá, že rakovina prostaty je v raných stadiích obvykle léčitelná, v pokročilýc­h však jen výjimečně. Přestože jsou muži skeptičtí k úspěchu léčby v pokročilýc­h stadiích, na preventivn­í prohlídky nedocházej­í. Povzbudit je k tomu měla i loňská osvětová a charitativ­ní kampaň Movember, která vyzývala muže, aby pomocí kníru změnili svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví. Muži, kteří na tuto výzvu reagovali, společně diskutoval­i o zdravotníc­h, a zejména uroonkolog­ických problémech. Zároveň oni i jejich okolí přispívali na charitativ­ní účely.

„I když zde máme takové velké osvětové akce, jako je například Movember, znalost rakoviny prostaty a reálná ochota mužů docházet na preventivn­í vyšetření nejsou dobré,“hodnotí situaci Jana Katolická, primářka onkologick­o-chirurgick­ého oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Podle ní je proto zapotřebí stále přesvědčov­at muže, že myslet na prevenci se vyplatí.

Rakovina prostaty je nejčastějš­ím nádorovým onemocnění­m u mužů. A podle odhadů počet pacientů v nadcházejí­cích letech ještě poroste.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia