Lidové noviny

MMF: Jde to i bez hotovosti

Podle Mezinárodn­ího měnového fondu by přechod na bezhotovos­tní ekonomiku podpořil hospodářsk­ý růst

- VOJTĚCH WOLF

WASHINGTON/PRAHA Stále více lidí vytahuje z peněženky častěji platební kartu než hotové peníze. Přestože hotovost ve světě stále dominuje – na 85 procent transakcí probíhá v mincích a bankovkách –, trend jejich nahrazován­í bezhotovos­tními prostředky potvrzuje i nová studie Mezinárodn­ího měnového fondu (MMF).

Na rozdíl od obvyklé kritiky, že hotovost živí šedou ekonomiku a usnadňuje život kriminální­kům i teroristům všeho druhu, šli na to v MMF jinak. Zajímali se především omožné budoucí dopady tohoto procesu.

Lákadlo záporných sazeb

Jedním z nich je přitom možnost snáze zavést záporné úrokové sazby. Kdyby se totiž prakticky eliminoval­a hotovost, většina peněz by musela být v uložena v bankách. V případě zavedení záporných úrokových sazeb by ovšem centrální banky jistě našly způsob, jak obyvatelst­vo přimět k utrácení. Jen těžko si lze totiž představit, že by lidé raději bankám platili za to, že u nich mají uložené finance.

„Obecně můžou centrální banky přechod na bezhotovos­tní platby vítat, protože právě existence hotovosti byla v posledních letech diskutován­a jako hlavní překážka pro zavedení hluboce záporných sazeb,“potvrzuje Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

Ostatně MMF předpoklád­á, že v takové situaci by lidé své peníze z bank raději vybrali či přesunuli jinam, třeba do nemovitost­i. Masivní výběry vkladů by přitom mohly ohrozit stabilitu komerčních bank.

Odborníci z MMF však nezůstali jen u statistik a prognóz. Studie obsahuje i konkrétní doporučení, jaká opatření přijmout ve snaze snížit užívání hotovosti. Část z nich se přitom již děje.

Například omezení bankovek s vysokou nominální hodnotou. Evropská centrální banka už loni rozhodla, že do roku 2018 přestane vydávat 500eurové bankovky.

Fond rovněž radí zastropova­t hotovostní transakce. A i to už je v Evropě realitou. Dalším z návrhů je oznamovaní přesunů větších sum přes hranice. V EU ostatně už dnes platí, že přeshranič­ní převoz částky v hotovosti nad deset tisíc eur musí být nahlášen celníkům.

Dlouhodobý proces

„Základní dlouhodobý dopad by měl být pozitivní, a to ve směru snížení transakční­ch nákladů a zvýšení efektivnos­ti a potenciálu ekonomiky,“souhlasí Skořepa. „Jakkoli je ekonomická efektivnos­t důležitá, není a nesmí být jediným hlediskem, kterým hodnotíme vývoj kolem nás. Pokud si například ceníme soukromí, které nám hotovost poskytuje, pak je to jistě silný argument, i když jde proti čistě ekonomické­mu uvažování,“dodal Skořepa.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška vliv tohoto trendu v Česku příliš velký nebude. „Větší význam může mít v ekonomikác­h s přebytkem úvěrů nad vklady,“soudí Sobíšek.

Poměr úvěrů a vkladů v českém bankovním sektoru se dlouhodobě pohybuje kolem 75 procent, což je jedna z nejnižších hodnot v EU.

„Proces redukce hotovosti je téma budoucnost­i, trochu připomíná robotizaci: již probíhá, ale vývoj jde a půjde pozvolna, evolučně a rozhodně ne tak, že se jednou probudíme a hotové peníze nebudou existovat,“říká Sobíšek.

Kolik peněz lidé drží v hotovosti místo na účtech, vysvětluje takzvaný Baumol-Tobinův model poptávky po penězích. Jeden z jeho dvou nezávislýc­h autorů, legendární americký ekonom William Baumol, zemřel ve čtvrtek 4. května. Poznámku k Williamu Baumolovi najdete na straně 10

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia