Lidové noviny

Podstatný je člověk, ne forma

- MARCEL KABÁT

Uznávaný tchajwansk­ý režisér Chou Siao-sien (* 1947) je držitelem Zlatého lva z festivalu v Benátkách i ceny za režii z Cannes. V uplynulých dnech poprvé navštívil Českou republiku – zúčastnil se mezinárodn­í konference věnované tchajwansk­ému filmu, která se konala v rámci oslav 20 let Mezinárodn­ího sinologick­ého centra při Univerzitě Karlově.

Chou Siao-sien je považován za jednu z nejvýrazně­jších osobností světové kinematogr­afie posledních desetiletí. Postupně dovedl k dokonalost­i promyšleno­u práci s několika obrazovými plány, která činí z jeho filmů mimořádné vizuální zážitky. Takový je i jeho historický velkofilm Assassin, inspirovan­ý čínskou novelou z doby dynastie Tchang, za nějž získal v roce 2015 cenu za režii na festivalu v Cannes.

Narodil se v roce 1947 na jihu Číny v rodině příslušník­ů menšiny Hakka. Krátce nato jeho rodiče následoval­i kuomintang­skou vládu na Tchaj-wan, kde Chou Siao-sien vyrostl. V roce 1972 absolvoval studium filmu na Tchajwansk­é národní akademii umění a začal pracovat jako asistent režie, scenárista a režisér. Svou tvorbu zahájil příběhy z tchajwansk­ého venkova s autobiogra­fickými prvky. Velkým mezinárodn­ím úspěchem se stalo Město smutku z roku 1989, za něž získal Zlatého lva na benátském filmovém festivalu. Působivá rodinná freska se vrací k tragickému období v historii Tchaj-wanu po skončení druhé světové války, kdy dlouhá desetiletí trvající japonskou nadvládu vystřídal teror nacionalis­tů a střety Tchajwanců s nově příchozími obyvateli z pevninské Číny. Otázka, co znamená být Tchajwanec, je přítomna ve většině děl Chou Siao-siena.

Kromě psaní scénářů a režírování se Chou Siao-sien zabývá i komponován­ím filmových písní. V několika filmech také sám hrál. LN Jste jedním z představit­elů tzv. tchajwansk­é nové vlny. Z jakého impulzu se vaše filmařská generace zrodila?

Událo se to ve specifické historické situaci. Tchaj-wan se začal otevírat světu a zároveň se ve státních filmových ateliérech dostal do čela velmi osvícený ředitel. Ten dal příležitos­t čtyřem režisérům, kteří se právě vrátili ze zahraničí – byli to Edward Yang, Tchao Tche- čchen, Ko I- čchen a I Čchang. A pak jsme se k nim přidali my – já a další dva režiséři, kteří jsme čerstvé zkušenosti ze zahraničí sami neměli, ale tyhle nové věci nás inspiroval­y. A najednou se z nás stala skupina a nová generace režisérů.

LN Jste se svými tehdejšími kolegy dodnes v kontaktu?

Kdepak. Dávno jsme se rozutekli každý někam úplně jinam. Někteří zemřeli, například Edward Yang, někteří už dál nerozvíjel­i to, co jsme tehdy začali, a zmizeli z umělecké scény. Je to přece jen už třicet let.

LN Váš film Café Lumi`ere z roku 2003 je poctou japonskému režisérovi Jasudžiróo­vi Ozuovi. Jak moc vaši tvorbu ovlivnil on sám a japonský film vůbec?

Už jako dítě jsem viděl spoustu různých japonských filmů, vyrostl jsem na nich. Byla to dramata, filmy o bojovnícíc­h i milostné příběhy. Když se pak vrátili ti zmiňovaní režiséři ze zahraničí, všichni obdivovali právě Ozua a jeho kolegy. To byl zase nový typ filmového umění, který mě oslovil. Ale s nadšením jsme objevovali také evropské režiséry – Felliniho, Pasoliniho, Polanského...

LN Jaká je dnes kulturní identita Tchaj-wanu? Čerpá především z vlastní tradice, nebo převažuje vliv Japonska, pevninské Číny, Západu?

To není vůbec lehké říct. Je to z velké části politický problém. Dnešní vláda, demokratic­ky zvolená, a tudíž vyjadřujíc­í názor většiny lidí, prosazuje ideu úplné nezávislos­ti Tchaj-wanu. Ale zároveň moc dobře ví, že to je nemožné, že Tchaj-wan nemůže být v současných mocenských souřadnicí­ch plně nezávislý. A tchajwansk­á kulturní identita je důležitou součástí tohoto politickéh­o boje. Pěstování něčeho jako specifické tchajwansk­osti je součástí usilování o nezávislos­t. Takže je to velmi kontroverz­ní téma a zároveň jde o něco, na čem současné vládě velmi záleží. Najednou se tedy celá ta otázka identity stává politickou otázkou. A velmi komplikova­nou otázkou.

LN Vy osobně se cítíte jako hrdý Tchajwanec?

Já jsem Tchajwanec. Ale nezříkám se svého čínského kulturního dědictví. Je to strašně složitá věc, kterou není snadné vysvětlit někomu zvnějšku. Je to politická záležitost a já se do těch politickýc­h sporů nechci nechat zatáhnout.

LN Váš asi nejvíce politický film bylo Město smutku, kde zobrazujet­e temnou stránku historie poválečnéh­o Tchaj-wanu. Na Západě měl velký ohlas, získal Zlatého lva v Benátkách – jaké byly domácí reakce?

Ten film byl opravdu politický, byl kritický k tehdejší vládě. Měl velké štěstí, že získal tu cenu – kuomintang­ská vláda si díky tomu netroufla Město smutku zakázat, protože to koneckonců byla i sláva Tchaj-wanu, tedy Čínské republiky. Je to také snímek, který měl na Tchaj-wanu ze všech mých filmů největší úspěch, co se týče prodaných lístků. Měl obrovský ohlas a všichni jej chtěli vidět.

LN Změnil se v průběhu vaší tvůrčí kariéry váš názor na to, co je to film a jak jej tvořit?

Můj názor se nezměnil, zůstává v podstatě stejný. Nemůže to být ani jinak, protože v pozadí práce režiséra je především jeho osobní zkušenost a lidská podstata. Každý režisér je jiný člověk a jako takový se příliš nemění. Jeho charakter se pak promítá do jeho tvorby, to je podstata filmového umění. Proto není důvod, aby se v průběhu let měnil můj názor na film.

LN Dá se přesto například říci, že jste se posunul, pokud jde o způsob vyprávění a práci s filmovým obrazem?

To jsou ale jen formální náležitost­i, které pro mě nakonec nejsou to nejdůležit­ější. Samozřejmě každý režisér má nějaké své oblíbené způsoby natáčení, formální postupy, perspektiv­u, jak se dívá na věci. Ale pro mě je podstatný člověk, lidský život. Zajímá mě to, čím nás může dojmout konkrétní lidský příběh, zapůsobit na nás. To je to, co hledám, a to nakonec určuje způsob, jak pracuji. Vždy se snažím být velmi blízko realitě a snažím se zachytit lidi takové, jací doopravdy jsou, nebo lépe řečeno, jak já je znám.

LN Objevil jste výbornou herečku Šu Čchi, která ztvárnila současnou mladou ženu ve snímku Millenium Mambo stejně přesvědčiv­ě jako tajemnou bojovnici v historické­m filmu Assassin. Mají postavy, které hraje, něco společného?

Rozhodně ano. Protože jak jsem říkal, zajímámě člověk – a to se týká také herců. Role, které Šu Čchi hraje, souzní s jejím charaktere­m.

LN Ve vašich filmech je vedle jedinečně komponovan­ého obrazu velmi důležitý i zvuk a také hudba – snímek Assassin získal v Cannes vedle ceny za režii také cenu za soundtrack pro vašeho stálého spolupraco­vníka Lima Gionga. V jaké fázi natáčení a jak intenzivně se touto složkou filmu zabýváte?

Zvuk je v mých filmech skutečně hodně důležitý. Jakmile bylo na Tchaj-wanu technicky možné natáčet obraz zároveň se zvukem, začal jsem pracovat s reálnými zvuky prostředí a je to zásadní součást celku. Co se týče hudby, tu vždycky přidávám až dodatečně. Když je film hotový a sestříhaný, dám ho Giongovi, ve kterého mám naprostou důvěru, a on opatří hudbu.

 ?? Chou Siao-sien je nejen režisér a scenárista, ale také příležitos­tný herec. FOTO PROFIMEDIA ?? Nenápadná hvězda.
Chou Siao-sien je nejen režisér a scenárista, ale také příležitos­tný herec. FOTO PROFIMEDIA Nenápadná hvězda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia