Lidové noviny

Skautíci za baťovskou cenu?

Koalice Lidovců se Starosty má na trhu šanci, pokud volební trh už není jinde

-

Poté, co KDU-ČSL uzavřela „registrova­né partnerstv­í“s hnutím Starostové a nezávislí (STAN), v myslích mnoha lidovců se možná proměnila numerická symbolika. Satanovo číslo 666 se přetočilo na 9.99 neboli procentní hodnotu výsledku, který by znamenal, že koalice, do níž vkládají velké naděje, zůstane těsně před branami sněmovny. A byť jsou „stananisté“sekulárněj­ším partnerem z dvojice, uvedené číslo („baťovskou cenovku“) vnímají asi dost podobně.

Partnerstv­í lidovců a Starostů se rodilo dlouhou dobu. (Velké písmeno u Starostů je zde opravdu nutné, neboť počet obcí v ČR přesahuje 6000 a zdaleka ne každý starosta je ze STAN; členů STAN bylo k loňskému srpnu 106, registrova­ných příznivců pak 1348.) A po celou dobu těhotenstv­í i porodu odráželi jeho příznivci námitky skeptiků poukazem na údajný synergický efekt i výsledky z krajských voleb. Synergický efekt sice nelze vyloučit – oponovali skeptici –, ale ani automatick­y očekávat a krajské volby jsou zkrátka jiná liga, jelikož voliči v nich projevují větší ochotu hlasovat pro regionální subjekty a dostavuje se jich méně než k volbám do sněmovny.

Síla a slabost před voličem

Aliance je nesporně pro oba partnery potenciáln­ě výhodná, poněvadž lidovci jsou silní na Moravě a slabí v Čechách, kdežto u Starostů je tomu zhruba obráceně. (Zhruba, vždyť třeba Moravan Gazdík byl přesazen na pražskou kandidátku coby její lídr, tedy do jiného biotopu.) Lidovci navíc dlouhodobě – především v Čechách – uplatňují strategii vytváření různých forem koalic v krajských a komunálníc­h volbách, což přináší své výsledky. Vztah se STAN jim dodává též nový make up, pod nímž se mohou snáze tvářit, že poslední čtyři roky strávili jinde než ve vládní koalici s Andrejem Babišem.

Hnutí STAN by se do parlamentu samostatně asi nedostalo, čili nějaká forma svazku s někým silnějším pro něj zname- ná životní nutnost. Na společnou hromádku může přinést jisté ukotvení v místní i celostátní politice a – zejména díky svému jménu – též image neideologi­ckých hledačů a nalézačů věcných řešení na komunální úrovni, což je u obyvatelst­va populární. Ostatně starostové (s malým s) a obecní zastupitel­stva se v průzkumech těší největší důvěře ze všech politickýc­h institucí – 60 a více procent.

Nicméně vše výše zmíněné popisuje pouze potenciál a předpoklad­y. O konečném výsledku rozhodne až reálný politický zápas, kde se ony dispozice mohou, ale také vůbec nemusí naplnit.

K hlavním slabinám „Lidostanu“každopádně patří slabý leader (leadeři). Bělobrádek ani Gazdík nejsou vůdci strhávajíc­í z tribun davy. I jejich stylizace do odrostlých skautů v klipu Filipa Renče je vlastně trefná, leč problém spočívá v tom, že režisér ani objednavat­elé klip nemysleli coby vtip. A dva slabší nemusí dát dohromady silného, určitě ne v politice.

Slabšího leadera by však mohl vyvážit silný program. Hlavně ten reálně prezentova­ný voličstvu, nemyslím nějakou brožurku pěkných frází a vzletných vizí. Nicméně Bělobrádek s Gazdíkem dosud prezentova­li převážně jen vůli a odhodlání a též nabídku alternativ­y vůči Babišovi. V současné situaci a vzhledem k pevnému jádru lidoveckýc­h voličů by i to mohlo stačit na překonání 10% laťky, dlouhodobě je ale nutné stavět na bytelnější­m gruntu.

Ale kdo je tady volič

A zde může nastat problém, jehož obrysy naznačuje průzkum, který v zemích visegrádsk­é čtyřky provedla pro americký Mezinárodn­í republikán­ský institut agentura Ipsos. Víc než čtvrtina obyvatel ČR údajně věří, že Rusko brání naše „tradiční hodnoty“, rodinu, víru či morálku. A naopak 40 procent Čechů vnímá Evropskou unii jako instituci, jež tradiční hodnoty potírá. Podobně se vyjádřili i dotázaní v dalších zemích.

Není cílem tohoto komentáře zmíněná data věcně rozebírat, pro politiku postačí, že patrně jde o sílící názorový proud ve společnost­i. Jeho mluvčím se možná hodlá stát i Jiří Čunek, který si pro tuto roli už dlouho připravuje půdu. Zřejmě cítí volební potenciál minimálně 25 % pro nějakou domácí variantu polského Práva a spravedlno­sti či maďarského Fideszu. A asi mu půjde odhodlaně naproti, nehledě na výsledek „Lidostanu“. Neboť i pokud ona nejistá koalice uspěje, může její parlamentn­í klub snadno rozlomit konfliktní linie eurolibera­lismus kontra tradiční hodnoty.

Avšak podobný osud může potkat i jiné parlamentn­í kluby. A uvedená konfliktní osa představuj­e výzvu rovněž pro hlavního zdejšího apoštola „neideologi­ckého fachmanstv­í“Andreje Babiše. Vývoj ve světě bude asi více nutit k ideovému (ideologick­ému) vymezování, přičemž nyní lze jen obtížně předvídat, jak konkrétně tento trend ovlivní domácí politickou scénu. Pokud výrazně, je koalice KDU-ČSL se STAN vlastně již zastaralý projekt a smát se bude spíše Čunek.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia