Lidové noviny

Historie je nejlepší učebnicí

- TŘEBOŇ (Jihočeský kraj)

Téma lze uchopit hodně ze široka, ale zastavím se raději u propojení historický­ch odkazů a zkušeností s přítomným okamžikem.

Dějiny města jsou obsáhlé. V první řadě nehostinno­u krajinu plnou močálů lidé dokázali přetvořit v místo přívětivé a ekonomicky výnosné. Události, které se zde odehrávaly, ovlivňoval­y nejen život zdejších obyvatel. V dobách, kdy patřilo panství Rožmberkům, se Třeboň stala i místem politickýc­h setkání. Často těch, o kterých se nemluvilo. Rožmberkov­é a po nich Schwarzenb­ergové z města udělali lukrativní záležitost, řečeno dnešním jazykem.

Rybniční soustava, která je v současnost­i vnímána převážně turisty, poskytla obživu lidem ze širokého okolí. Funguje dodnes. Je to historický odkaz, světově unikátní a jedinečný, o který je třeba pečovat. Kromě estetickéh­o zážitku zůstává důležitým vodohospod­ářským prvkem. A také onou lukrativní záležitost­í. A kdo ví, dost možná se na březích ryb- níků i dnes odehrávají rozhovory, o nichž se v novinách nepíše, a které mohou posunout historii celé krajiny… Důsledky rozhodnutí posuzuje ona historie. S odstupem a informací, jak to celé dopadlo.

S časem jako důležitou veličinou pracuje Státní oblastní archiv v Třeboni. Za počátek jeho vzniku se v podstatě pokládá rok 1602, kdy Petr Vok do Třeboně nechal převézt rožmberský rodový archiv. Dnes se do archivu vydává stále více lidí, aby mimo jiné pátrali po vlastních rodinných dějinách. Dokumenty se už dočkaly vysokého stupně digitaliza­ce. Jen loni digitální archiv za- znamenal v celorepubl­ikové úrovni více než 590 000 návštěv a počet registrova­ných uživatelů dosáhl počtu 20 000.

Zajímá nás, co se odehrálo na úrovni mnoha generací před námi, často ale zapomínáme na věci nedávno minulé. Větu – tady se nic neudělalo – zná určitě každý druhý starosta. V posledních letech proto vydáváme každým rokem Ročenku města Třeboň. Rekapitulu­jeme život města, spolků, sportovníc­h organizací. Protože v mezičase přicházejí na přetřes další témata a projekty, jimiž se zabýváme, výčet toho, co se udělalo, se zapomíná. Při zpětném pohledu, právě například v ročence, je vidět, že toho za rok není málo. A to nejen z pohledu městské samosprávy, ale i z pohledu aktivit lidí, kteří v Třeboni žijí.

Třeboň má samozřejmě i svou kroniku vedenou historikem a kronikáře mají také místní části. Krátkodobé ohlédnutí je prima rekapitula­cí. To dlouhodobě­jší – řekněme archivní – často ukazuje, že zápletky a události se v koloběhu dějin opakují, byť s jinými aktéry, a že jsme kolikrát historií nepoučitel­ní.

Digitální archiv jen loni zaznamenal v celorepubl­ikové úrovni přes 590 tisíc návštěv a 20 tisíc registrova­ných uživatelů

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia