Lidové noviny

O ješitnosti dobra

Osobní výběr ze světového tisku

-

Lidé, kteří po listopadu 1989 přišli do médií ze samizdatu a disentu, měli mezi novými politiky známé. Byla to jedna líheň, jak se říká. Ale i v kultivovan­é Británii lze najít společnou líheň v jisté části society. Dokládají to postřehy k volbám, které pro The New York Times shrnul novinář Edward Luce.

*** Luce není Američan, ale Brit žijící ve Washington­u v žoldu britských Financial Times. Když píše pro Američany o Británii, šetří detaily a bere to spíš generačně. Takto, jako na postupný generační vývoj, se dívá i na britský odchod ze scény EU. Političtí lídři 70. let, kteří přivedli Británii do Unie, sami zažili druhou světovou válku. Byli to lidé jako Edward Heath, Denis Healey, Roy Jenkins, Harold Wilson, ale i Margaret Thatcherov­á. Naproti tomu jejich nástupci, kteří se začleňoval­i do politiky v 90. letech a později, se o svět za britskými břehy zajímali daleko méně. Stali se lídry postintern­acionalist­ické Británie a nové ostrovnost­i, kterou by prý Churchill nechápal.

Tady Luce začíná osobní linku. „Na univerzitě jsem se setkal s téměř celou politickou třídou dnešní Británie,“píše. „Bývalý premiér David Cameron studoval na Oxfordu dva roky nade mnou. Bývalý ministr financí George Osborne tři roky pode mnou. Z téže party byl exministr zahraničí Boris Johnson i bývalí lídři labouristů Ed Miliband a Ed Balls. I Theresa Mayová byla na Oxfordu, jen o pár let výše.“Leč teprve od tohoto oslího můstku se dostává k jádru sdělení.

Sociálnímu okruhu Davida Camerona se říkalo chumocracy („kámošokrac­ie“). V tomto společensk­ém prostředí dovolené v Toskánsku nemohly nahradit nedostatek zkušenosti a hlavně zájmu o svět a dění v něm. „Za časů Thatcherov­é znamenalo pozvání na premiérský víkend přísný rozpis seminářů,“píše Luce. „Za časů Camerona tato agenda sestávala spí- ZBYNĚK PETRÁČEK še z tenisu, kroketu a koktejlů.“To je docela srozumitel­né sdělení – a u nás pochopitel­né.

*** Weby s nálepkou okrajové má smysl číst už proto, že občas připomínaj­í (či reprodukuj­í) texty v původních zdrojích již nedostupné (alespoň ne zdarma). Platí to i pro server Osa dobra. Alexander Meschnig, rakouský politolog žijící v Berlíně, na něm oživuje rok starý rozhovor Ivana Krasteva pro Frankfurte­r Allgemeine Zeitung. To, co v něm zaznívá, by si mohlo vysloužit nálepku šovinismu, ale světoznámé­mu bulharském­u intelektuá­lovi Krastevovi ji nikdo nedá, že.

Krastev vyrukoval s názorem, že milion ukrajinský­ch migrantů v Německu by nikdy nevyvolal takovou vlnu solidarity a pomoci, jaká vznikla na podzim 2015 k Afgháncům, Syřanům, Iráčanům či Afričanům. Jádro Krastevova sdělení zní: „Soucit s muslimy lze předvádět právě proto, že jsou tak jiní než my – a tím demonstrov­at morální nadřazenos­t. Určitě vám zvýší pocit morálního sebehodnoc­ení, můžete-li říci: Tito lidé jsou jiní než my, a my jim přesto pomáháme.“

Politolog Meschnig takto popsanému chování říká „ješitnost dobra“. Plně se projevila v září 2015 na vrcholu migrační kalamity: „Běženec/migrant z tisíce kilometrů vzdálených krajů zmutoval v mediální inscenaci do jakéhosi ,světce‘, neboť zosobňoval cizotu, ale zároveň sliboval spásu,“píše Meschnig. „Nekontrolo­vaným přijetím všech příchozích pak mohl nejen každý jednotlive­c, ale i Německo jako celek dokázat, že je s to zbavit se své národní a egoistické identity.“

Vůči muslimům lze předvádět soucit právě proto, že jsou odlišní – a tím demonstrov­at morální nadřazenos­t: tito lidé jsou tak jiní než my, a přesto jim pomáháme

*** Ať už si o takové diagnóze myslíte cokoli, s projevy ješitnosti dobra se můžete setkat v německých médiích.

Ukázkou je reakce na plakátovou kampaň Alternativ­y pro Německo. AfD je riziková parta. Novinář Jan Fleischhau­er ji na serveru Spiegel Online doporučuje k pozornosti kontrarozv­ědce a má pro to důvody. Třeba Bernd Pachal, místopředs­eda AfD v berlínské čtvrti Marzahn-Hellersdor­f, se nechal slyšet, že Reinhard Heydrich „správně nastavil výhybky“. Ale kampaň AfD na plakátech je neškodná. Vidíme například tři ženy na vinici se sklenicemi v rukou a nad nimi nápis: „Burka? Dávám přednost burgundské­mu.“

Jenže těm, kteří podlehli ješitnosti dobra, to vadí. Díla se chopil umělec Shahak Shapira, na plakátě nechal nápisy, ale změnil fotku. Ta teď ukazuje ženu zvracející po víně. A server Bento ( Spiegel Online si ho pěstuje pro věkovou skupinu 18–30 let) to komentuje slovy: „Tak geniálně se Shahak Shapira vysmál plakátům AfD.“

Panebože, myslí to vážně? To už přece není ani ješitnost dobra, ani gymnaziáln­í humor, to už je ryzí infantilit­a.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia