Lidové noviny

Nejlíp hrajeme mokrému publiku

- JIŘÍ MORAVČÍK

Afro Celt Sound System, jež vede hudebník a producent Simon Emmerson, patří od roku 1995 k vizionářům multikultu­rních fúzí. Letos budou jedněmi z hvězd festivalu Colours of Ostrava, na který se vracejí po sedmi letech. Minulé vystoupení má kapelník v čerstvé paměti.

LN Za klíčový okamžik vzniku kapely prý považujete návštěvu u zpěváka Baaby Maala v Senegalu. Jak hodněmáte ty okamžiky ještě v paměti?

Na svou první návštěvu Afriky v roce 1991 si pamatuju, jako by to bylo včera. Byl to pro mě naprosto zlomový okamžik. Africkou hudbu jsem ale objevil daleko dřív na londýnské punkové scéně. Zamiloval jsem si západoafri­cký kytarový styl a už na začátku 80. let jsem z něho čerpal v kapele Weekend. Baaba Maal mě pak zasvětil do umění hry na harfu koru a obecně do kultury aspiritual­ity západoafri­ckých griotů, což mi vzápětí otevřelo cestu i k tradiční britské a irské hudbě.

LN Váš soubor lze bezesporu považovat za důležitý vklad do diskuse o britské multikultu­rní společnost­i. Vždyť se v něm sešli Skotové, Angličané, Pákistánci, Senegalci, Irové...

Ano, multikultu­ralismus máme vepsaný v DNA. Je to naše základní politická a sociální hodnota. Nejde o pouhou filozofii, my tak skutečně žijeme. I proto bereme nárůst rasismu a extrémně pravicovýc­h hnutí tak vážně. Já sám proti fašismu bojuji už od svého punkového období v roce 1977, kdy jsem působil v hnutích Rock Against Racism a Red Wedge. S „Afrokelty“jsme se nikdy nebáli vyjadřovat k politickým otázkám a někteří z nás se otevřeně považují za kulturní a politické aktivisty.

LN Bylo pro „Afrokelty“v začátku důležité, že mají podporu rockových hvězd Petera Gabriela a později Roberta Planta?

Peteru Gabrielovi vděčíme opravdu za hodně, díky němu jsem měl příležitos­t kapelu vůbec založit. On a lidi z jeho vydavatels­tví Real World snad jako jediní věřili, že má budoucnost. K Robertu Plantovi jsme se dostali přes Johnnyho Kalsiho, se kterým se znal z Transgloba­l Undergroun­d. Podpora od Petera, Roberta, ale také Sinéad O’Connorové nám velmi pomohla dostat se na mezinárodn­í scénu a jsme jim za to velmi vděční.

LN Na novém albu Source vytáhl Afro Celt Sound System opět velice silné nové trumfy. Třeba dudák a raper Griogair se zdá být velkou posilou.

Seznámili nás s ním členové skotské skupiny Shooglenif­ty, kteří mimochodem stáli u začátků „Afrokeltů“. Má ohromný hudební talent a navíc ho pojí silné bardské pouto se skotskou vysočinou, kde žije. Jeho oddanost a vhled do kultury předků jsou naprosto fascinujíc­í. A zároveň je kovaný v hip hopu a jazzu. Pro „Afrokelty“se zkrátka narodil. Skotsko teď prochází obdobím kulturní apolitické renesance a většina progresivn­í keltské hudby se rodí právě tam. V polovině 90. let to táhli například Shooglenif­ty, The Peat- bog Faeries nebo Martyn Bennett, teď na ně navázal Griogair. Skotsko navíc, na rozdíl od Anglie, vzalo za svou myšlenku multikultu­ralismu a novodobé evropské sounáležit­osti.

LN Hráč na koru N’Faly Kouyaté a bubeník Moussa Sissokho jsou v sestavě kapely stálicemi. Nově jste přizvali ženský sbor Les Griottes z Guineje. Uvažovali jste nad vkladem griotské tradice do keltské hudby jinak než dříve?

Spojení mezi griotskou a keltskou tradicí pro nás nikdy nepřestane být důležitým tématem. Třeba Griogair je jím naprosto fascinovan­ý. Sám je zástupcem bojovníků za zachování původního skotského jazyka, gaelštiny, kterou plynule mluví. Tvrdí, že když přijdete o jazyk, a tím o příběhy a písně, které se v něm vyprávějí, ztratíte svou identitu a respekt. Stejnou filozofii vyznává N’Faly, protože souvisí se západoevro­pskou griotskou tradicí. LN Zdá se, že zvuk Afro Celt Sound Systemu ubral na technu a tanečních beatech a klade větší důraz na akustické nástroje. Šlo o záměr?

S techno soundem jsme to úplně nezabalili, opravdu se nemusíte bát, od elektronik­y jsme se neodstřihl­i. Na albu Source jsme jen umožnili všem africkým a asijským vkladům dýchat víc v přirozeněj­ší akustické podobě. Chtěli jsme albem oslavit dvacet let, dát prostor všem hudebníkům a stylům a neomezit se jen na pár vyvolených.

LN Když jste na Colours vystoupili v roce 2010, doprovázel­o vás hromobití, blesky a déšť. Váš tehdejší zpěvák IarlaÓLion­áird pak při další návštěvě festivalu vypravoval, že to pro vás byl jeden z nejlepších koncertů. Když Colours oznámily vaše letošní vystoupení, mnoho návštěvník­ů festivalu napsalo, že na ten koncert nikdy v životě nezapomeno­u.

Vidím před sebou rozdováděn­ý dav v přívalovém dešti! Pamatuji si, že si to Iarla hodně užíval, mezi ním a publikem vzniklo úplně magické napojení. Hlavou se mi honilo, že snad častěji hrajeme pro mokré publikum než pro suché. Naše nejlepší koncerty na Glastonbur­y se taky odehrály v přívalovýc­h deštích a bahně. To je ale keltská, nikoli africká záležitost.

LN Festival se od té doby přestěhova­l do unikátního industriál­ního areálu. Většina z vystupujíc­ích tvrdí, jak jim to prostředí dodalo obrovskou energii. Těžko si představit, co nastane, až se spojí s tou vaší.

Tak především, já se na nový areál nesmírně těším. A diváci ať se připraví na skvělou show a tanec. Jsme jednotní, jsme silní, jsme bojovníci za multikultu­ralismus a společně se postavíme rasismu. Jsme noví Evropané.

Autor je hudební publicista

 ?? Do kapely Afro Celt Sound System přizval Simon Emmerson (druhý zprava) Skoty, Pákistánce, Senegalce či Iry. FOTO TOM OLDHAM ?? Unikátní mix kultur.
Do kapely Afro Celt Sound System přizval Simon Emmerson (druhý zprava) Skoty, Pákistánce, Senegalce či Iry. FOTO TOM OLDHAM Unikátní mix kultur.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia