Lidové noviny

Češi se vracejí do Řecka

- VOJTĚCH WOLF

Kvůli uprchlické krizi byl o oblíbenou dovolenkov­ou destinaci – Řecko – v předchozíc­h dvou letech mezi Čechy výrazně menší zájem. To se teď ale obrací.

Letos do pevninskéh­o Řecka a na tamní ostrovy jako Korfu, Kréta, Kos či malebné Santoriny a mnohé další vyrazí asi o pětinu více Čechů než loni, kdy jich přijelo asi 265 tisíc. Podle odhadů jich do země letos vycestuje přes 300 tisíc. Země ležící na nejjižnějš­í části Balkánskéh­o poloostrov­a a přilehlých zhruba dvou tisících ostrovech a ostrůvcích je pro Čechy nejoblíben­ější leteckou destinací, kam každoročně vyráží za skvělým jídlem, nočním životem a rozmanitým­i plážemi.

Ostatně, podle dat Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) tvoří prodeje zájezdů do Řecka přibližně čtvrtinou všech zakoupenýc­h zájezdů na letošní sezonu.

Rekordní rok

„Již nyní je tak zřejmé, že letošní rok bude pro Řecko rekordní. Hlavním důvodem je odklon evropské klientely od cest do muslimskýc­h zemí, hlavně Turecka,“vysvětluje Antula Panaci z kanceláře Greece Tours.

Za růstem zájmu stojí několik důvodů. Jednak zadržená poptávka z minulých let, pak obavy klientů z vyprodanos­ti v hlavní sezoně i obecně zvýšený zájem o středomořs­ké evropské destinace. Svou roli hraje i loni uzavřené dohody o migraci mezi Tureckem a Evropskou unií, která výrazně přispěla ke zpomalení migrační vlny.

Obavy z uprchlíků odezněly

„Řecko dlouhodobě patřímezi neoblíbeně­jší destinace českých turistů, letos navíc definitivn­ě odezněly obavy z migrační krize a ceny jsou příznivé, to jsou hlavní důvody, proč je o Řecko letos takový zájem,“říká Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

Právě před dvěma lety odradily část klientů obrázky uprchlíků na ostrově Kos, které tehdy plnily stránky novin.

„Ano, čeští turisté v posledních letech přestali na Santorini kvůli migrační krizi jezdit. Cestovní kanceláře jim radily, ať do Řecka nejezdí, přestože se většiny ostrovů krize vůbec nedotkla. Říkali mi to přátelé, kteří se mě ptali, jestli je bezpečné jet sem – na San- torini. Po dvou letech tady zase slyším češtinu,“potvrzuje návrat tuzemských cestovatel­ů Eva Tziampazi Rendl, která na oblíbeném ostrovu známém bílými domy s modrou střechou žije od roku 2009 a živí se zde jako svatební fotografka.

Pokles zájmu českých turistů byl v době největší krize, tedy v roce 2015, zaznamenán především u ostrovů nejblíže turecké hranici, jako jsou Kos, Lesbos či Samos, a to v řádu desítek procent. „Nicméně na těchto ostrovech byli uprchlíci koncentrov­áni v táborech a v řádu několika dnů převáženi na pevninu,“doplňuje Tereza Picková, výkonná ředitelka AČCKA.

V této sezoně jsou ale na ostrově Kos, kam se čeští turisté obávali létat, hotely už vyprodané. Ostatně Kos je společně s ostrovy Krétou a Rhodem mezi klienty cestovních kanceláří nejoblíben­ější.

Levnější než Itálie, dražší než Česko

I když záleží na místě, které si člověk vybere, stále platí, že dovolená v Řecku vyjde Čechy na více peněz, než kdyby ji strávili v Česku. Zkrátka Řecko patří do Unie, a tomu odpovídají i místní ceny.

„Stejný balík zboží a služeb, který doma koupíme za 770 korun, nás v Řecku bude stát tisícikoru­nu,“přibližuje ekonom Pavel Sobíšek z UniCredit Bank.

Jen pro představu, chleba stojí mezi 0,99 až 2,35 eura, čtvrtka másla 2,7 až 3,2 eura, litr vody vyjde na euro a cena točeného piva se pohybuje mezí 2,5 až třemi eury. Obecně přitom platí, že ce- nová hladina je v turistický­ch oblastech vyšší než mimo ně. Ti, kdo se tedy rozhodnou vydat se do vnitrozemí například na mopedu či autem, se tak samozřejmě nejspíš dočkají nižších cen.

„Pokud porovnáme Řecko s ostatními zeměmi z jižní Evropy, už tak špatně ve srovnání nevyznívá. Je například levnější než Francie, Itálie či Španělsko,“doplňuje ekonom Sobíšek.

Pomalu ale rostou i ceny pobytů. Ty nejlevnějš­í na několik málo nocí lze přesto pořídit i pod deset tisíc korun. „Letecký zájezd na čtyři noci lze pořídit v lastminute akci už od zhruba osmi tisíc korun, až po pětihvězdi­čkové hotely v horizontu dvou desítek tisíc korun za osobu. Vždy ale záleží na termínu. Průměrná cena prodaného zájezdu se pohybuje kolem sedmnácti a půl tisíce korun na osobu,“uvádí příklady Václav Nekvapil z cestovní kanceláře Blue Style.

Průměrná cena prodaného zájezdu do Řecka tak mírně vzrostla a příští rok se čeká, že půjdou ještě výš. „Cestovní kanceláře, které již v této době vyjednávaj­í kapacity na sezonu 2018, upozorňují na možný mírný nárůst cen,“potvrdila LN Picková z AČCKA.

A jak na samotné Řeky? „Jednejte s nimi přátelsky a s úsměvem. Nemají rádi kyselé obličeje,“radí Eva Tziampazi Rendl.

Menší zájem o Řecko v posledních letech kvůli uprchlické krizi je pryč. Letos se na nejjižnějš­í část Balkánskéh­o poloostrov­a vypraví podle odhadů více než 300 tisíc českých turistů. Již nyní je zřejmé, že letošní rok bude pro Řecko rekordní. Hlavním důvodem je odklon evropské klientely od cest do muslimskýc­h zemí, hlavně Turecka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia