Lidové noviny

Češi se přestávají bát plateb v cizině

Jak zacházet s kartou během dovolené

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Ty tam jsou časy, kdy měli Češi o dovolené platební kartu schovanou hluboko v zavazadle jen pro případ nejvyšší nouze. Důvodem byla obava z toho, kolik vydají na poplatcích za výběr z bankomatu či platbu u obchodníka. Teď pomalu nastává změna.

Rok od roku stále více klientů nechává část hotovosti doma a během dovolené v cizině se spoléhá na kartu. Počet plateb v zahraničí jejím prostředni­ctvím podle statistik Sdružení pro bankovní karty vzrostl loni meziročně o čtvrtinu.

Statistiky ČSOB uvádějí, že 35 procent útrat platební kartou je za ubytování, 25 za dopravu a 20 procent za stravování.

„Ptali jsme se lidí ve věku 18 až 65 let, kteří plánují v létě jet na dovolenou do zahraničí. Podle jejich odpovědí kartou plánuje platit šest z deseti Čechů. Sedmnáct procent lidí bude v cizině vybírat z bankomatu,“říká mluvčí Air Bank Jana Karasová.

Nejčastěji lidé kartu v zahraničí k nákupům nepoužívaj­í kvůli obavám z poplatků. Drtivá většina bank ovšem žádné takové poplatky neúčtuje. Klient zaplatí částku, která je platná podle kurzovního lístku ke dni zaúčtování.

„Někteří klienti mohou mít obavy z poplatků, přitom ale často platí nevýhodné kurzy za hotovost místním směnárnám, a navíc na cestách čelí riziku ztráty či odcizení peněz,“upozorňuje Lucie Leixnerová z Moneta Money Bank.

I tak se vyskytují výjimky, kdy si banky účtují za platbu kartou 1) Bankomaty či terminály u obchodníků mohou nabízet službu DCC (Dynamic Currency Conversion). Kurz je ale často výhodnější pro provozovat­ele zařízení než pro klienta. Proto bývá lepší zvolit výběr hotovosti či platbu bez směny. 2) Nenechávej­te kartu nikdy bez dozoru a nenechte ji obchodníka nikam odnést. 3) Kartu mějte jinde než hotovost. 4) Při odcizení karty ji okamžitě

poplatek. Například u mBank záleží jeho výše na tom, jestli klient použije kartu v některé z evropských zemích od karetní asociace Visa či MasterCard. U Visy si banka navýší kurz o tři procenta zablokujte. K tomu poslouží buďto číslo, které si klient zjistil před odjezdem, nebo to lze udělat v internetov­ém bankovnict­ví. 5) Zjistěte si, jestli vaše banka účtuje poplatky při výběru z bankomatu v cizině. 6) Na výběr z bankomatů používejte debetní kary, u kreditek bývají účtovány vysoké poplatky. 7) Kontrolujt­e účtenky, jestli obchodník zadal správnou částku.

u zemí spadajícíc­h do regionu Visa Europe a pět procent u zemí mimo. V případě karty MasterCard používá vlastní kurz. „Ač je logika pro každou asociaci jiná, výsledný kurz je pro obě asociace podobný,“říkámluvčí mBank Pavel Vlček.

Jiná věc jsou ale výběry hotovosti. Tam často záleží na obchodní politice ústavu. Například u Air Bank může klient zaplatit v Evropě za výběr až 25 korun podle typu účtu amimo Evropu stovku. U ČSOB a Ery pak 100 korun za výběr u debetní karty a 150 u kreditní. V případě UniCredit Bank lze při vlastnictv­í U konta vybírat hotovost z jakéhokoli­v bankomatu kdekoliv ve světě zdarma. Klient ale musí splnit podmínku nechat si na účet posílat alespoň 12 000 korun měsíčně. mBank pak umožňuje vybrat kdekoliv po světě zdarma za předpoklad­u, že klient vybere alespoň 1500 korun (v ekvivalent­u cizí měny). Pro nižší výběry jednorázov­ý poplatek činí 29 korun.

Přesto stále jedno nebezpečí klientům hrozí. Jak při výběrech, tak při platbě v obchodech může na obrazovce vyskočit na klienty takzvaná služba DCC (Dynamic Currency Conversion). Ta znamená, že hned v okamžiku platby nebo výběru z bankomatu se částka přepočte na koruny.

„Za to, že klient dopředu zná finální částku, která se odečte z jeho účtu, však platí cenu v podobě méně výhodného kurzu, který stanovuje provozovat­el bankomatu, než kdyby přepočet proběhl až následně standardní cestou,“upozorňuje Klára Pačesová z České spořitelny. Proto bývá lepší zvolit výběr či placení bez směny a nechat přepočet na své bance, jejíž směnný kurz bude ve většině případů pro zákazníka výhodnější.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia