Lidové noviny

Uma viděla masakr

Karlovarsk­ý filmový festival začal scénickým hororem, politickým­i narážkami i oceněním světových hvězd

-

Na adresu amerických hostů v publiku pak dodal, že ještě před rokem by se nesmáli. „Ale po posledních volbách ve vaší zemi došlo, abych tak řekl, k mohutnému sblížení našich národů, takže teď už, naši milí američtí kamarádi, víte, jaké to je.“

Tak pilný, až vám bude hanba

První z letošních čestných cen z Karlových Varů převzal americký herec Casey Affleck, čerstvý držitel Oscara za hlavní roli ve filmu Místo u moře. Od Jiřího Bartošky obdržel Cenu prezidenta festivalu. „Všichni, kdo se věnují umění, vědí, že to znamená strávit život děláním věcí, které většina lidí zřejmě nikdy neuvidí nebo se jim nebudou líbit tak jako vám. Ale to je v pořádku, pravděpodo­bně to znamená, že se svým životem nakládáte správně,“řekl Casey Affleck při přebírání ceny.

Cenu prezidenta poté převzala také hlavní hvězda letošního festivalu, americká herečka Uma Thurmanová. Ta připomněla, že první film natočila, když jí bylo šestnáct let. „Teď je mi čtyřicet sedm, takže jsem jednatřice­t let svého života strávila snahou sdělovat lidem příběhy. A je to pro mě čest. Jsou to diváci, kdo nám umožňuje dělat to, co milujeme, proto jsem publiku tolik vděčná,“poděkovala herečka aplaudujíc­ímu sálu. Za své největší umělecké dílo označila Uma Thurmanová své děti, které ji v Karlových Varech doprovázej­í.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematogr­afii poté převzal americký hudební skladatel James Newton Howard, autor hudby k filmům Pretty Woman, Šestý smysl, Ďáblův advokát nebo Temný rytíř, za který získal spolu s Hanzem Zimmerem cenu Grammy. „Je tak pra- covitý, že když se podíváte na seznam jeho děl, tak vám bude hanba,“uvedl jej moderátor Marek Eben.

James Newton Howard pak ve svém proslovu lakonicky vyjádřil úctu předchozím laureátům: „Gratuluji Umě a Caseymu, protože nebýt herců, byl bych bez práce.“

James Newton Howard později večer před hotelem Thermal představil s Českým národním symfonický­m orchestrem ukázku své hudby k pokračován­í filmu Podivuhodn­á zvířata a kde je najít. Vystoupení bylo součástí zahajovací­ho koncertu.

 ??  ?? Hvězdná show.
Hvězdná show.
 ??  ??
 ??  ??
 ?? Hlavní hvězda přehlídky, americká herečka Uma Thurmanová převzala během úvodní show z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky čestnou cenu, stejně jako herec Casey Affleck (vpravo), čerstvý držitel Oscara. Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos ??
Hlavní hvězda přehlídky, americká herečka Uma Thurmanová převzala během úvodní show z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky čestnou cenu, stejně jako herec Casey Affleck (vpravo), čerstvý držitel Oscara. Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic