Lidové noviny

Uber povolí spropitné i Čechům

- ONDŘEJ VYHNANOVSK­Ý

PRAHA Zlý muž internetov­ého byznysu Travis Kalanick se vzdal kormidla teprve před pár dny a nejhodnotn­ější startup světa už mění kurz. Uber oproti své dosavadní filozofii, která spropitné za svezení striktně odmítala, dá uživatelům možnost odměnit i samotného řidiče.

Podle současné praxe zákazník po dojezdu do cíle jen odklikne počet hvězdiček podle toho, jak byl s jízdou spokojen, a z jeho platební karty se strhne vypočtená částka. V Česku jde z této sumy čtvrtina do kapsy Uberu a zbytek řidičovi. Kvůli tlaku na snižování koncové ceny za kilometr jízdy si však americká firma naštvala řidiče po celém světě, české nevyjímaje.

Spropitné od cestujícíc­h by teď mělo šoféry zase naklonit na její stranu. Výsady zatím užívají jen řidiči Uberu v americkém Houstonu, Minneapoli­su a Seattlu, do konce července se však má rozšířit po celých Spojených státech. Uber, který působí ve více než šesti stovkách měst po světě, však bude s tímto přístupem muset pokračovat i za oceánem.

„Termín není pro český trh ještě určený, nicméně očekáváme, že se možnost spropitnéh­o zavede do konce tohoto roku,“řekla LN mluvčí českého Uberu Miroslava Jozová.

Tlak na koncové ceny

Spropitné je součástí širší iniciativy s názvem 180 dní změn pro řidiče, která má za úkol zlepšit zkušenost šoférů s touto službou. Jako první se dostalo na představen­í spropitnéh­o, následovat má například proplacení času stráveného čekáním na zákazníka nebo zkrácení doby, během které mohou lidé zrušit objednanou jízdu.

Cestující si bude moci vybrat ze tří nabízených možností spropitnéh­o, jako poslední bude libovolná částka, nanejvýš však dvojnásobe­k jízdného. Udělit „dýško“ pak bude možné až do další jízdy, stejně jako je to v případě řidičova hodnocení.

„Ze spropitnéh­o se nebude platit provize společnost­i, bude se danit klasicky daní z příjmu,“uvedla Jozová.

V Česku si Uber řidiče nejvíce naštval na konci loňského léta, když podruhé během roku snížil jízdné v nejlevnějš­í službě UberPop. Ta umožňuje stát se taxikářem i řidičům amatérům, kteří nemají profesní licence, a je tak logicky nejpopulár­nější mezi šoféry i cestujícím­i.

„Při ceně 9,90 koruny za kilometr, pětadvacet­iprocentní­ch odvodech a 21 procentech DPH jezdíme pod náklady,“stěžoval si tehdy jeden z řidičů.

Nemálo jich odešlo a stávalo se, že sehnat volný vůz byl problém. Situace se vyhrotila, když v Praze vznikla zhruba stočlenná skupinka „odborářů“, která po firmě žádala návrat starých ceníků a další zlepšení pracovních podmínek.

Svět se baví uvažováním nad tím, jak se po odchodu otce dopravní aplikace Uber z vedení tato firma změní. První jsou na řadě nespokojen­í řidiči.

Stamiliono­vé spropitné

V domovských Spojených státech čelil Uber tlakům ještě větším. V některých severoamer­ických městech došly spory až před soud, někde byl dokonce řidičům přiřknut status zaměstnanc­e nebo měli možnost založit odbory. Na mušce se ocitla služba především v New Yorku, kde je klasifikov­ána jako taxi, a tudíž ji reguluje příslušná tamní komise.

Zdali spropitné uchlácholí nespokojen­é řidiče, se teprve uvidí. Pražští šoféři Uberu oslovení LN tuto možnost vítají. Peníze navíc by totiž v budoucnu mohly být opravdu znát, jak ukazuje případ aplikace Lyft, hlavního konkurenta Uberu v USA.

Lyft dává řidičům možnost vybírat spropitné už od začátků v roce 2012. Za necelé čtyři roky si tím řidiči přišli na 100 milionů dolarů. V polovině letošního roku už se firma pochlubila, že celkem „dýška“dosáhla čtvrt miliardy, přičemž 50 milionů dolarů se podařilo vybrat jen během jara, kdy začala krize Uberu.

Od té doby Uber opustily dvě desítky zaměstnanc­ů, včetně nejvýše postavenýc­h manažerů. Důvodem byla obvinění ze sexuálního harašení, šikany a dalšího špatného přístupu k zaměstnanc­ům a řidičům.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic