Lidové noviny

Co politik, to mimoň

Nízká nezaměstna­nost ukázala strany v nedbalkách

-

Nezaměstna­nost klesla na další rekord, v květnu na pouhá tři procenta, u mužů na těžko uvěřitelný­ch 2,3. Firmy nemají lidi a politici, místo aby hledali, jak zapojit seniory či cizince, se předhánějí, kdo nám slíbí vyšší výplatu. Je sice fajn, že partaje po letech slibují místo vyšších dávek a přídavků nižší daně či pojištění, ale přesto je třeba říci: probraly se pozdě a dělají opak toho, co by dělat měly.

ODS slibuje nižší daně i pojištění, takže podle jejich plánu vzroste člověku průměrný plat o skoro čtrnáct stovek. ANO slibuje nižší pojistné i nižší daň, výše zmíněný bude mít měsíčně osm stovek navíc. ČSSD chce také nižší daně (bohužel zatím neukázala jak) a TOP 09 chce mimo jiné snížit sociální pojištění placené zaměstnanc­em o čtyři body, čímž by mu ihned vzrostla výplata o více než tisícovku. Jenže to všechno je úplně zbytečné. Platy rostou „samy od sebe“, nepotřebuj­í pomoc politiků.

Krásně to vidíme na kdysi příšerně placené profesi prodavače. Dnes Lidl nabízí v Praze a okolí po dvou letech plat okolo 23 tisíc korun, a to při pětatřicet­ihodinovém týdnu! Od soboty se zvýší mzda v řetězcích Tesco, Globus, Albert či Penny Market o pět až jedenáct procent, v některých řetězcích jde již o druhé zvýšení během roku. Prostě a jasně: nejsou lidi, firmy si lidi drží a lákají je na volné pozice zvyšováním platů, pomoc politiků v tomto punktu vůbec nepotřebuj­eme.

Jestli by něco měli politici dělat, tak vytvářet dobré prostředí: aby i na okrajích země byl rychlý internet, aby šlo dojet do Rakouska po dálnici, aby inženýři z Ukrajiny nemuseli platit mafii za česká víza, aby ti nejlepší našinci nemizeli do ciziny. Vláda má zařídit snadnější úřadování, papírování, podnikání a žití – blahobyt si pak zařídíme sami. Petr Kamberský

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic