Lidové noviny

Test před fotbalovým MS i šance pro novinky

Finálové boje na Konfederač­ním poháru FIFA

- TOMÁŠ KUBÁNEK

PRAHA Finálovým duelem v neděli večer vyvrcholí v Rusku jubilejní desátý ročník Konfederač­ního poháru FIFA, turnaje, který původně vypadal úplně jinak, než ho známe dnes.

Jeho historie se začala psát pod názvem Pohár krále Fahda v Saudské Arábii, kde se odehrály první tři ročníky. Ten premiérový se konal na podzim roku 1992 a zúčastnily se ho čtyři týmy: vedle pořádající země, která se zároveň pyšnila titulem mistra Asie, to byli ještě šampioni Severní a Střední Ameriky (Spojené státy americké), Jižní Ameriky (Argentina) a Afriky (Pobřeží slonoviny). Šestidenní turnaj hraný na semifinále, zápas o třetí místo a finále ovládly argentinsk­é hvězdy v čele s kanonýrem Batistutou, kteří před 75 tisíci diváky porazili domácí výběr 3:1.

Postupně si pořádání vzala pod patronát FIFA, měnil se počet účastníků, termín i místo konání. Od roku 2005 se akce co čtyři roky zkraje léta zúčastňují vítězové všech šesti kontinentá­lních Finálový zápas Německo - Chile se hraje zítra od 20 hodin v Petrohradu, vítězná reprezenta­ce získá kromě poháru také 4,1 milionu dolarů, poražený finalista o pět set tisíc méně. O třetí místo se v Moskvě od 14 hodin utkají Portugalsk­o s Mexikem.

mistrovstv­í, na osmičku je doplňují úřadující mistr světa a hostitelsk­ý výběr, jímž je země pořádající mundial následujíc­í rok.

Letošní pohárový turnaj uspořádalo Rusko, jehož reprezenta­ci před úvodním výkopem burcoval i prezident Vladimir Putin „Fanoušci a lidé, kteří miluji ruský fotbal, očekávají od našeho národního týmu lepší výsledky. Doufáme, že chlapci budou hrát na sto procent jako opravdoví bojovníci a potěší fanoušky minimálně snahou zvítězit,“prohlásil Putin. Přesto Rusové skončili už ve skupině.

V akci je i videorozho­dčí

Ve třetím ročníku do turnaje zasáhli také čeští fotbalisté, když coby druhý celek z Eura 1996 nahradili německé šampiony, a nevedli si vůbec špatně. Ukořistili třetí místo a Vladimír Šmicer se s pěti brankami stal druhým nejlepším střelcem. Turnaj tehdy ovládli Brazilci, kteří jsou se čtyřmi triumfy nejúspěšně­jším účastníkem. Ostatně poslední tři ročníky vyhráli právě „kanárci“.

To dokazuje, že fotbalové velmoci Konfederač­ní pohár většinou berou jako prestižní podnik a cestují na něj i s největšími osobnostmi. Vždyť například Portugalci letos přijeli do Ruska s Ronaldem a Quaresmou, Chilané s Alexisem Sánchezem nebo Vidalem.

Trochu proti proudu se rozhodli jít Němci. Trenér Joachim Löw dal po náročné sezoně svým hvězdám volno (chybí třeba Kroos, Özil, Khedira, Hummels či Neuer) a poskládal výběr z mladých nadějí. „Rozumím tomu, že kvůli absenci velkých jmen a mistrů světa může panovat jisté zklamání. Ale fanoušci touží naše špičkové hráče sledovat ještě mnoho let a nechtějí je vidět zraněné. Máme perspektiv­ní tým, který touží uspět,“zdůvodnil Löw.

I tak Němci ve čtyřech zápasech neprohráli, nastříleli jedenáct branek a v semifinále jasně přehráli Mexiko 4:1. Jediné body ztratili ve skupině právě s druhým finalistou z Chile (1:1), který naopak spoléhá na zkušený a sehraný tým.

Turnaj bude zajímavé sledovat až do konce i z toho důvodu, že důležité sporné okamžiky může poprvé na velkém reprezenta­čním turnaji spoluposuz­ovat videorozho­dčí, čehož již sudí v Rusku několikrát využili. I tohle je jedna z rolí Konfederač­ního poháru FIFA. Před mistrovstv­ím světa testuje nejen připraveno­st organizáto­rů, ale i samotného fotbalu.

V neděli se o titul na Konfederač­ním poháru FIFA utkají týmy Německa a Chile. Na tomto turnaji však nejde jen o trofej, pro pořadatele znamená ostrou zkoušku před blížícím se mistrovstv­ím světa.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic