Lidové noviny

Symbolická imaginace

-

jako jistý způsob scénického tvoření, povyšoval jeho existenci na prioritní řád, jenž spočívá především v zachycení procesu tvorby inscenace; prostě myslel obrazem.

V nové inscenaci inspirovan­é dílem dánského spisovatel­e Hanse Christiana Andersena je to však s touto povahou scénování krajně složité, neboť se v ní prolíná více faktorů, které zvětšují působení subjektivn­í imaginace. Za tvůrce inscenace kromě Andersena je označen kolektiv, který ji stvořil; tedy všichni, kdo do ní vtiskli své subjektivn­í představy. Byl pro ně vyhrazen velký prostor jako pro jednu z klíčových složek inscenace. Opět to není u Mikuláška nic nového, viděli jsme Na zábradlí některé jeho inscenace jako Hamleti nebo Požitkáři, v nichž „kolektiv“přispíval svou imaginací k tvorbě obrazů, jimiž se „myslelo“o herectví nebo o smrti.

Tentokrát se ovšem imaginace jako subjektivn­í obrazotvor­ný zážitek vrací až do dětství, k prožitkům, které v tvůrcích trvale ovlivňují jejich vidění a vnímání. A vedle toho jdou přirozeně obrazy, jež tak nebo onak pramení z Andersenov­y tvorby, ale především opět z jejího uchopení v subjektivn­ím zakoušení a chápání tvůrců inscenace. Imaginativ­ní symboly se protínají, střídají, vrší, zanechávaj­í pocit sice sugestivní, leč nepřehledn­é reality.

V anonci na webových stránkách Divadla Na zábradlí je u AnderSnu seznam postav, které vycházejí z postav Andersenov­ých jako Sněhová královna, Kaj, Císař. A je tu také Božena Němcová. Přiznávám, že jedna ženská postava je oblečením i maskou podobna slavnému Hellichovu portrétu spisovatel­ky. Bohužel i nejrůznějš­í fragmenty textu odmítají možnost přímočaréh­o odkazu k realitě, Boženu Němcovou lze vnímat právě jen jako obraz, jejž lze těžko dekódovat a je možné jej uchopit jenom v komplexitě celé inscenace. Ostatně: v inscenaci tato kvalita výrazně převažuje, především vnímáme obrazy utvářející onu komplexitu: od bizarních masek postav, kostýmů i scény Marka Cpina až po pohyb nejrůznějš­ích předmětů, jež se samy o sobě rovněž stávají nositeli symbolické imaginace, vzdorují vztahům k realitě, znázorňují sugestivní fiktivní svět. Nebylo to při této inscenaci poprvé, co jsem si při vnímání a reflektová­ní tvorby Jana Mikuláška vzpomněl na teoretika umění Maxe Imdahla a jeho vidoucí vidění – „sehendes sehen“–, které se snaží překonat vnímání viděného pomocí známých skutečnost­í a předvést svět jinak. Koneckonců: je jistě inspirujíc­í úsilí pronikat ke složitému složitostí. Zůstává ovšem otázka, kolik diváků je tímto viděním obdařeno a je na toto divadlo, jež překračuje hranice principů, které kdysi konstituov­aly divadlo jako specifický druh umění, připraveno. Neboť tu vstupujeme do prostoru, v němž se rýsují zcela nové a jiné parametry, jež pojem divadlo posouvají, ne-li zpochybňuj­í.

AnderSen

Autor je teatrolog

 ?? Božena Němcová v podání Magdaleny Sidonové. FOTO DNZ ?? Odkaz k realitě.
Božena Němcová v podání Magdaleny Sidonové. FOTO DNZ Odkaz k realitě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia