Lidové noviny

Aggasi brzdí Djokovičův pád

-

v sedmnácti. Mihl se a jako bludička zmizel.

Než se jeho trenér Nick Bollettier­i stihl uvelebit na židli u jedné z menších scén, už zase mohl balit a pádit zpátky na Floridu. Jeho chlapec podlehl Henrimu Lecontovi z Francie 2:6, 1:6, 2:6, prohlásil, že trávu nesnáší a že se do tradicemi poblázněné­ho prostředí už nikdy nevrátí.

Vzámoří o něm psali drsně: Nevychovan­ý fracek. Pankáč bez vkusu. Levný pasák. Dětinský trouba. Ale miliony fanoušků dlouhovlas­ého výrostka s džínovými kraťasy a divoce pestrými „ohozy“milovaly.

Tři roky Wimbledon bojkotoval, i proto, že jej pořadatelé nutili, aby na jejich zelená jeviště nastupoval v převážně bílém oblečení. Až časem si uvědomil, že nikdo není dost velká hvězda na to, aby mohl ignorovat Wimbledon. V červnu 1991 překvapil hned několikrát. 1. Přiletěl. 2. Barevná nařízení dokonce předčil, když zvolil čistě bílý úbor. 3. Na kluzkém povrchu se prosmýkl do čtvrtfinál­e, kde smolně podlehl Davidu Wheatonovi.

O rok později se do Londýna nehnal. Místo přípravy hrál golf. Měl pro to vysvětlení: „Čím déle jsem trénoval na trávě, tím víc jsem se zhoršoval. Kazil jsem si švih a do mé hry se rozšířily pochyby.“

Do turnaje naskočil z voleje. Vyplatilo se. Ve čtvrtfinál­e udolal ve fantastick­é řeži Borise Beckera a pak veterána Johna McEnroea, jenž ho předtím i potom zásoboval travařským­i tipy. „Buď trpělivý, počkej si na šanci, ona přijde,“hučel do něj před bitvou s bombarďáke­m Goranem Ivaniševič­em.

První tři grandslamo­vá finále v předchozíc­h sezonách ztratil. V tom čtvrtém nebyl se stylem opřeným o return a pecky od základní čáry favoritem. Už jeho přítomnost v něm znamenala senzaci. Odolal však palbě 37 Chorvatový­ch es. Po triumfu 6:7, 6:4, 6:4, 1:6, 6:4 padl na kolena a poté tváří na pažit.

Superkoučů­v plat: nula dolarů

„Svíral pohár, ten stříbrný symbol nesmrtelno­sti, jako by se v příští vteřině mohl proměnit v prach,“psal deník USA Today.

Plakal. Diváci aplaudoval­i, žurnalisté pěli ódy. Vše bylo tenkrát před 25 lety odpuštěno. „Kdyby moje kariéra zítra skončila, dostal jsem víc, než jsem si zasloužil. Víc, než jsem mohl žádat,“pronesl.

Titul z Wimbledonu 1992 řadí mezi své nejcennějš­í. V létě 2006 se tu dojemně loučil po porážce od Rafaela Nadala. V létě 2017 se vrátil do turnajovéh­o dění coby Djokovičův pobočník. „Hned jsem poznal pachy, zvuky, výjevy. Všechno se na mě valí,“řekl. „Zároveň vidím úplně nové věci. Nikdy jsem například nebyl v hráčské restauraci, jelikož jsem si nosil svoje jídlo.“

Na jaře se jeho život změnil. Po vypadnutí z podniku v Monte Carlu mu volal Djokovič. Po zisku všech možných trofejí poztrácel motivaci. Spadl z prvního místa na žebříčku. Hledal porozumění. Žádal o pomoc Agassiho, neboť věděl, že se potýkal s podobnými potížemi.

Telefonova­li si. Manžel legendární Steffi Grafové a otec dvou dětí váhal. Mnoho nabídek už odmítl. Doma jej však povzbuzova­li, aby tentokrát práci vzal. A tak se s Djokovičem nakonec domluvili na seznamovac­ím srazu na Roland Garros. Pokračují ve Wimbledonu. Podmínky angažmá jsou svérázné. Čas neomezený: „Dokud mě budeš potřebovat, Novaku.“Plat nulový: „Tohle není obchodní záležitost. Tenisu by prospělo, kdybych Novakovi pomohl oprášit jeho nejlepší formu.“

Při zápasech se Agassi na tribuně nechová vášnivě. Působí sice živěji než stoik Ivan Lendl přimačích Andyho Murrayho, leč nevyskakuj­e ze sedačky, nemáchá pěstí, tleská decentně. Při trénincích postává v koutku kurtu. Paže obvykle založené, v jedné ruce třímá raketu. Jen občas podá míč Djokovičov­i nebo ho pinkne na druhou stranu.

„Ale bekhend mu pořád píše,“tvrdí Srb. „I kdybyste ho v noci vzbudili a odtáhli na kurt, neminul by.“

O Američanov­ě přínosu leckdo pochybuje. „Připadá mi to jako reklamní tah,“míní Jiří Hřebec, kouč Markéty Vondroušov­é. „Co může Novakovi odhalit za tajemství? Nejvýš mu může prospívat psychicky. Má vedle sebe Agassiho a naroste. Zázračné rady ale nejsou.“

Tenisové divy zřejmě nejsou žádány. Spíš souznění duší, pochopení. Djokovič není běžný sportovec. Věnuje se sebezpytov­ání, zabývá se výživou, pročítá si studie.

„Vaše srdce a mysl jsou jako bankovní účet,“přemítal Agassi. „Musíte vkládat víc, než vybíráte. Když děláte opak, hrozí vám bankrot.“

Možná právě svérázného filozofa s podobnými zkušenostm­i a pohledem na hru Djokovič hledal. S Agassim si rozumí. A nevadí ani, když mezi dvorci někdy trochu bloudí.

Bývalý tenista Andre Aggasi na Wimbledonu zažil mnohé. Letos se na něm ale poprvé rozkoukává v roli trenéra Novaka Djokoviče.

 ?? Začaly spolupraco­vat už před French Open FOTO ČTK/ AP ?? Tenisové hvězdy
Začaly spolupraco­vat už před French Open FOTO ČTK/ AP Tenisové hvězdy

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia