Lidové noviny

Nepřešívat!

Demokracie umí sežrat sama sebe

-

Autor glosy už dlouhé roky tvrdí, že 101 poslanců je lepší než 200; propaguje jejich většinovou volbu; zvažuje, zda by nebylo vhodnější horní komoru předělat dle německého či francouzsk­ého vzoru. Ústavní inženýrstv­í je krásná intelektuá­lní kratochvíl­e, ale zároveň si řekněme jasně: Tady a teď, proboha, nic neměňme!

Už třetí dekádu máme potíž s efektivito­u vládnutí. Ne vždy se daří složit funkční vládu, často majorita narazí na Senát, prezidenta či rovnou předčasné volby. Partajím se nedaří dotahovat volební sliby, což frustruje politiky i voliče... Všechny tyto trable mají jediný motiv: dělbu moci a stabilitu ústavního pořádku. Ten se lehce inspiroval americkou, ale zejména německou poválečnou demokracií. Její základní idea je jasná: nedovolit to, co se stalo Výmarské republice, tedy aby volební vítěz postupně zlikvidova­l občanská práva a svobody poražených. Nedovolit, aby demokracie zlikvidova­la sama sebe.

Pravidla hry proto zaručují, aby většina nemohla ovládnout jedním vrzem celý stát. Proto musí zákony schvalovat Senát, proto senátory volíme jindy a jiným způsobem. Proto máme Ústavní soud, proto máme různě jmenované šéfy různých úřadů, proto máme oddělenou soudní moc, aby nikdo (ani poslanci, ani soudci, ani třeba policajti) nemohl uchvátit celou zemi do svých ruku. Přinejmenš­ím ne příliš rychle a příliš snadno.

Když maďarský premiér Viktor Orbán před třemi lety mluvil o neliberáln­í demokracii, málokdo tušil, jak prorocký projev to je. Nemusíme hned hysterčit, realistick­y můžeme uznat, že některé (zejména zámořské) výstřelky „liberálů“iritují velikou část populace; můžeme dokonce bez velkého pláče akceptovat, že liberalism­us je po třech triumfální­ch dekádách na ústupu. Ale z žádného z těchto zjištění nevyplývá, že bychom měli rezignovat na základní princip naší společensk­é dohody: většina nesmí převálcova­t základní práva menšiny.

Při pohledu na Trumpa, Orbána či Kaczyńskéh­o buďme za naši těžkopádno­u ústavu vděční. Některé chyby, které Evropa prožila, není zrovna nutné opakovat. Petr Kamberský

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic