Lidové noviny

La Fayette se dívá

Oživí Trump a Macron spojenectv­í USA a Francie?

-

Je-li nějaká zbraň schopná přimět Ameriku ke kapitulaci, tak nejspíše ženy. Kdo viděl záběry setkání manželskýc­h párů Trumpových a Macronovýc­h, ví, která bije. Brigitte Macronová, o generaci starší než Melania Trumpová, se na rozdíl od ní ukázala v téměř minisukni a bylo hotovo. Trump řekl jen „jste v tak skvělé formě“a k Macronovi dodal: „Krásná.“Svým způsobem to připomnělo scénu z filmu Občan Havel: rozzářený pár Václava a Dagmar Havlových vstupuje do Kapitolu, leč hostitel Bill Clinton se tváří trochu kysele. Jak by se taky netvářil, když mu právě hrozila ústavní žaloba za lhaní o aféře s Monicou Lewinskou.

Trump podléhal vlivu Macrona i jinde. Proč s ním šel k Napoleonov­ě hrobce, ale ne ke hrobu markýze La Fayetta? Ten přece víc ztělesňuje vztah obou zemí. Hrdina americké (1776) i francouzsk­é (1789) revoluce, občan Francie i USA, osobnost, na níž se shodnou Američané i Francouzi. První po něm nazvali třídu ponorek, druzí třídu fregat. A hlavně: když právě před 100 lety USA vstoupily do první světové války, generál Pershing napochodov­al se svými muži k markýzově hrobu a zahlásili se: „La Fayette, už jsme tady!“Trump nikoliv. Možná proto, že mu stačily běžící kamery u Napoleona.

Trumpovi ovšem nelze vzít, že když chce, má i jeho obhroublos­t jisté kouzlo. Když přišla na přetřes Pařížská dohoda o klimatu, tak řekl: „Budeme o tom mluvit. Pokud se to stane, bude to skvělé, pokud ne, bude to také o. k.“Zní to záhadně. Ale po pravdě to není horší, než když kancléřka Merkelová o tom či onom říká „to nemá alternativ­u“. Přes všechny nynější rozpory mezi Amerikou a Evropou Trump připomněl, že Francie je historicky vůbec nejstarším spojencem USA.

Někdy se zapomíná, že spojencem revolučníc­h USA – proti Británii – byla už královská Francie Ludvíka XVI. A že když tu smetla revoluce, na spojenectv­í obou zemí to nezměnilo nic. Spojenectv­í nemá odrážet tu či onu vládu. A to je teď aktuální otázka pro vztah Evropy k USA, kdy Trumpova Amerika bývá považována za nepřítele. Zbyněk Petráček

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic