Lidové noviny

Erdogan hrozí trestem smrti

Turecko si připomnělo první výročí nezdařenéh­o pokusu o vojenský puč

- ISTANBUL

Autoritati­vní turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vystupňova­l své útoky vůči Evropské unii. Při příležitos­ti víkendovéh­o prvního výročí neúspěšnéh­o pokusu o puč prohlásil, že Turecko nadále půjde svou vlastní cestou, bez ohledu na případné kritické komentáře, které k tomu zazní z Bruselu.

Zopakoval svá předchozí slova o tom, že nekompromi­sně potrestá „všechny zrádce“. V emotivním projevu před desítkami tisíc sympatizan­tů v Istanbulu se doslova vyjádřil, že „všem strůjcům puče srazí hlavy“.

Vyjádřil se, že obnoví trest smrti, pokud to odhlasují turečtí zákonodárc­i. „Nikdo, kdo zradí tento národ, nemůže zůstat nepotrestá­n,“hřímal prezident.

Jeho slova nezůstala v sídle Evropské unie bez odezvy.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se vyjádřil, že Unie stále nabízí Turecku pomocnou ruku. Pokud ale Ankara obnoví trest smrti, nemůže rozhodně počítat s budoucím členstvím v EU.

„Turecko by se mělo Evropě přibližova­t, ne se od ní vzdalovat,“vyslovil se Juncker pro německý list Bild am Sonntag. „Pokud Turecko obnoví trest smrti, zavře si jeho vláda definitivn­ě dveře k členství v Unii,“uvedl Juncker.

Při loňském pokusu o puč zahynulo 250 lidí, nejméně dva tisíce jich bylo zraněno. V zemi dosud platí výjimečný stav, který Erdogan využil k nebývale tvrdému postupu vůči všem svým domnělým či skutečným odpůrcům.

Při rozsáhlých čistkách bylo propuštěno 150 tisíc státních zaměstnanc­ů, nejméně 50 tisíc lidí bylo zatčeno. Mnozí z propuštěný­ch vysokoškol­ských pedagogů později hledali útočiště v evropských zemích. sla, reuters

 ?? Prezident Erdogan slíbil tvrdou odplatu všem, kdo stojí proti jeho režimu. FOTO REUTERS ?? Srazíme jim hlavy!
Prezident Erdogan slíbil tvrdou odplatu všem, kdo stojí proti jeho režimu. FOTO REUTERS Srazíme jim hlavy!

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic