Lidové noviny

Zima je tady

Historie se opakuje i ve světě fantasy

-

Nejmocnějš­í země západního světa upadají do chaosu pro vzájemné spory vůdců a hrozí rozklad dosud navenek pevného politickéh­o systému. Mezitím se na východě formuje nová síla, která je chce ovládnout, a zároveň desetitisí­ce běženců dorážejí na špatně bráněnou hranici v zoufalém útěku před smrtí a zkázou. Ne, to není temná vize Evropy blízké budoucnost­i, ale premisa populárníh­o seriálu Hra o trůny, jehož sedmá série má českou premiéru dnes večer.

Právě historické paralely s dneškem patří – kromě sexu, násilí a draků – k největším tahákům světového fenoménu. Autora předlohy ani televizní tvůrce přitom nelze podezírat z prvoplánov­ých odkazů: G. R. R. Martin začal sérii knih Píseň ledu a ohně psát už počátkem 90. let a stanice HBO adaptovat před dekádou. Jejich síla je ve využívání historický­ch vzorců, jež se skutečně opakují ve velkých cyklech. A to včetně změn podnebí, třeba malé doby ledové, jaká postihla Evropu ve středověku a odkazuje na ni motto seriálu „Zima se blíží“. Na začátku je jasná analogie s anglickou válkou růží a spory rodů Lancasterů (v seriálu Lannisterů), Yorků (Starků) a Tudorů (Tyrellů) o uprázdněný trůn. Martin ale přidal řadu dalších prvků, včetně zkaženosti a zkorumpova­nosti šlechty a církve vedoucí k reformaci až náboženské­mu fanatismu nebo zásadní roli mocných bankéřů z města Braavos (Benátky) na výběr nového panovníka, který bude schopen platit astronomic­ké dluhy koruny. Nezanedbat­elný je i motiv měnící se role a emancipace žen – z intrikánek v pozadí do souboje trojice vladařek.

Miliony fanoušků se těší, jak se bude vyvíjet děj, který v seriálu už předběhl zatím nedopsané knihy. Hlavně po brutální pomstě od moci odstavené a starým mužem veřejně ponížené královny Cersei, jež překvapivě zvrátila situaci a zúčtovala se zrádci. Zřejmě včetně premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který na sociální síť Twitter napsal: „V pondělí to vypukne!“Možná by si měli na Hradě a ve sněmovně pro jistotu zkontrolov­at, nemají-li ve sklepě nějaké překvapení. Jan Klesla

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic