Lidové noviny

Fuksa obhájil evropský titul

- PLOVDIV

Kanoista Martin Fuksa a kajakář Jakub Zavřel dnes získali evropské tituly na pětistovce. Fuksa vyhrál tuto trať na kontinentá­lním šampionátu popáté za sebou, jednadvace­tiletý Zavřel triumfoval poprvé. Bez medaile naopak z ME odjede čtyřkajak Jakub Špicar, Radek Šlouf, Daniel Havel a Jan Štěrba, který na kilometru skončil stejně jako na pětistovce čtvrtý.

Čtyřiadvac­etiletý Fuksa po sobotním stříbru na kilometru ovládl finále na poloviční trati s velkou převahou. Úřadující mistr světa vedl už v polovině závodu a náskok pak navýšil na téměř dvě sekundy. Druhý skončil Moldavan Oleg Tarnovschi, třetí příčku obsadil Polák Tomasz Kaczor.

V dešti dělaly Fuksovi problémy jen brýle, s kterými nemohl jet. „Tak jsem si je dal na hlavu, v bloku mi spadly na oči, tak jsem si je zase rychle nasadil na hlavu. Znervózněl jsem,“vyprávěl v tiskové zprávě svazu. V závodu ale od začátku vedl a věděl, že má síly na finiš. „Posledních dvě stě metrů jsem to napálil. Neměl jsem informace, jak na tom jsem, tak jsem radši pořád jel,“řekl staronový šampion.

Navzdory nepříznivé­mu počasí zajel nejlepší čas historie 1:44,884. „Že je to takový čas, to jsem moc rád, protože jsem překonal Maxima Opaleva, který byl na téhle trati totální hvězda,“pochvalova­l si Fuksa.

O třetí medaili Fuksa usiloval na dvoustovce, na které letos vyhrál dva závody Světového poháru. Tentokrát na cenný kov nedosáhl, dojel čtvrtý. Od medaile ho dělilo 228 tisícin sekundy. Za vítězným Litevcem Henrikasem Žustautase­m, který triumfoval na SP v Szegedu, zaostal o 458 tisícin. Po finále měl smíšené pocity.

„Jsem rád za výsledek, ale jsem taky maličko smutný, protože jsem na medaili měl. Ale dvoustovka je hop, nebo trop.“

Zavřel po nejrychlej­ším čase v rozjížďkác­h pomýšlel na medaili. Nakonec získal tu nejcennějš­í, když o 96 tisícin sekundy porazil Mikitu Borykova z Běloruska. Bronz získal Balint Kopasz zMaďarska. „Zlato jsem rozhodně nečekal. Vždyť vedle mě v dráze jel mistr světa, Dán Poulsen. Vůbec jsem nečekal, že bych ho mohl předjet. Ani náhodou,“líčil po zisku své první seniorské medaile.

Někdejší medailista z ME do 23 let na deblkajaku Zavřel tak v Plovdivu zastoupil dvojnásobn­ého olympijské­ho medailistu z Ria Josefa Dostála, který dal přednost přípravě na srpnovémis­trovství světa v Račicích. Stejně jako Fuksa také Zavřel zajel nejlepší světový čas 1:35,156. „Překvapilo­mě to. Když jsem se podíval na tabuli a bylo tam moje první místo a čas, říkal jsem si, že nemůžu vidět dobře,“podivoval se.

Na medaili nedosáhl nově složený čtyřkajak, který ve finále kilometrov­é trati nestačil na vítězné Španěly, druhé Poláky a bronzovou slovenskou posádku. Od třetí příčky české kvarteto dělily více než dvě sekundy. Stejně jako při pětistovce se českému čtyřkajaku finále nepovedlo, i když ještě při rozjetí vypadal dobře. „Je to k zamyšlení, proč finálové závody nedáváme. Z mého pohledu to byl ještě horší výkon než v sobotu,“řekl zadák Štěrba.

Kanoistka Jana Ježová skončila na dvoustovce sedmá. Deblkajak Martin Seidl, Ondřej Bišický obsadil na téže trati devátou příčku. čtk

Navzdory nepříznivé­mu počasí zajel Fuksa nejlepší čas historie 1:44,884

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic