Lidové noviny

1:6, 0: od Strýcové, pak wimbledons­ký titul

- ONDŘEJ NOVOTNÝ

LONDÝN/PRAHA Před 41 dny opouštěla Roland Garros v slzách, když místo obhajoby titulu vypadla už v osmifinále. V sobotu plakala i ve Wimbledonu. Ale dojetím. Tenistka Garbiňe Muguruzaov­á vyhrála druhý grandslamo­vý titul. „Je tak těžké znovu ho dobýt. Hodně to pro mě znamená,“říkala 23letá tenistka.

Sotva by ji přitom někdo před startem travnatého grandslamu označil za hlavní favoritku. Vždyť na přípravném turnaji v Eastbourne prohrála hned úvodní zápas s Barborou Strýcovou 1:6, 0:6.

„To byl krátký turnaj. Nehrála jsem tam dobře. Ale na grandslamy vždycky přijedu motivovaná,“vyprávěla Muguruzaov­á.

Motivovaná – a dobře připravená. V Eastbourne se „kanárem“loučila trpce, ve Wimbledonu jím naopak stvrdila svou dominanci: finále s Venus Williamsov­ou totiž uzavřela se skóre 7:5, 6:0.

„Už jsem tu jednou finále prohrála, tak jsem to chtěla změnit. Cítila jsem se tady dobře, v kaž- dém zápase jsem zvyšovala úroveň. Hrála jsem dobře,“pochválila se Španělka.

Pravda, něco se od oné prohry v Eastbourne změnilo. Do jejího týmu přibyla trenérka Conchita Martinezov­á, první Španělka, která dokázala Wimbledon vyhrát. Na turnaji v All England Clubu zastoupila stálého kouče Sama Sumyka, který zůstal doma s těhotnou ženou.

„Její zkušenosti mi pomohly. Věděla, jak mě připravit. Říkala, ať o finále přemýšlím jako o dalším zápase,“líčila Muguruzaov­á.

Ne snad že by Španělka narozená ve Venezuele neměla s velkými duely zkušenost. Však už před rokem grandslamo­vé finále vyhrála, stala se šampionkou Roland Garros, jenže jako by ji role velké hvězdy poté svázala. Zbytek sezony měla nevýrazný, ve Wimbledonu i na US Open vypadla ve druhém kole.

Ani letos příliš nezářila – a porážka v Paříži ji dokonce dohnala k slzám. „Je těžké se vracet na turnaje jako obhájce. Ale jsem ráda, že vůbec v takové situaci můžu být,“přemítala. Ve Wimbledonu na ni byl o poznání menší tlak, šla do něj jako 15. hráčka světa. S každým zápasem se zlepšovala, od čtvrtfinál­e ani jednou neztratila servis a ve třetím grandslamo­vém finále kariéry vybojovala druhý titul. Což je paradoxní v kontextu toho, že Muguruzaov­á celkem dobyla triumfy čtyři. Znovu ukázala, že jí velké scény sedí. Že právě největší zápasy z ní vydolují to nejlepší. Jako v sobotu při finále.

V neděli pak třiadvacet­iletá Španělka svou misi na Wimbledonu zakončila tradičním bálem šampionů, na kterém si zatančila s Rogerem Federerem.

 ?? Garbiňe Muguruzaov­á FOTO ČTK/ AP ??
Garbiňe Muguruzaov­á FOTO ČTK/ AP

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic