Lidové noviny

Co Češi řeší? Zdraví, práci a vodu

S cíli udržitelné­ho rozvoje OSN je podle agentury Ipsos obeznámeno pětatřicet procent lidí, Češi tak mají v tématu stále mezery

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Čím dál tím víc Čechů si uvědomuje, že pitná voda není samozřejmo­st. Svůj vliv na to má stále častější sucho, přičemž to letošní má podle prognóz patřit k těm nejvýrazně­jším. Podíl patří i zprávám o tom, že právě nedostatek vody může být spouštěčem masivní migrační vlny z Afriky. Třetina Čechů má za to, že téma rovného přístupu k nenahradit­elné tekutině si zaslouží mimořádnou pozornost.

Vyplývá to z průzkumu, který vypracoval­a agentura Ipsos společně s Asociací společensk­é odpovědnos­ti a LN jej mají přednostně k dispozici. Anketa mezi tisícovkou reprezenta­tivních respondent­ů zjišťovala, jak Češi znají a vnímají cíle udržitelné­ho rozvoje OSN. A jestli si všimli, že jejich vláda, stejně jako kabinety všech členských zemí OSN, předloni v září přijala závazek spočívajíc­í ve férovém a nedestrukt­ivním chování k planetě.

S miss world to jde líp

„Vnímám jako pozitivní trend vzrůstajíc­ího zájmu veřejnosti o udržitelný rozvoj naší společnost­i. Zároveň je jasné, že tři roky trvající sucho, se kterým se v České republice potýkáme, reálně stojí za vzrůstem povědomí o zdrojích pitné vody i o tématu klimatické změny. Není pochyb, že téma dostupnost­i a kvality vody je aktuální a ještě bude,“sdělil LN ministr životního prostředí a vicepremié­r Richard Brabec (ANO).

Ministr právě dnes vystupuje na politickém fóru Organizace spojených národů za Českou republiku v neobvyklém „trojboji“. Česko, podobně jako další země, v New Yorku prezentuje, jak se mu daří přispět k udržitelné­mu rozvoji, ale dělá to unikátním způsobem. Běžné je, že hovoří pouze politik, ale Brabec s sebou přivezl ještě jedinou Češku, která disponuje titulem miss world, Taťánu Gregor Brzobohato­u, dříve Kuchařovou, a Robina Dufka z mladé firmy JRK BioWaste Management, která se zaměřuje na efektivní zpracování odpadků.

Neobvyklé složení delegace má dvojí účel. Ukázat, že zdravý přístup ke světu funguje, jen když spolu různé segmenty společnost­i spolupracu­jí, a zapojením známé tváře vtisknout problemati­ku udržitelné­ho rozvoje hlouběji do povědomí Čechů. Angažmá Gregor Kuchařové má i svůj obsahový význam, nejen marketingo­vý. Už od roku 2008 vede nadaci Krása pomoci, která je zaměřená na lepší a citlivější integraci seniorů do společnost­i.

Mladí už vědí

Z průzkumu je patrné, že v českém povědomí jsou o tématu mezery, ale zmenšují se. Pětatřicet procent respondent­ů ví, o čem je řeč, když se řekne „cíle udržitelné­ho rozvoje“. Ještě lepší číslo vychází u mladých lidí mezi 18 a 24 lety, z nich je s tématem obeznámena celá polovina. „Oproti loňskému roku také významně narostlo povědomí ve věkové skupině mezi 35 a 44 lety, konkrétně z 18 na 31 procent,“říká Lucie Mádlová, výkonná ředitelka Aso- ciace společensk­é odpovědnos­ti.

Co se týče témat, která Češi považují z cílů, jež si státy OSN vytkly k dosažení, za nejdůležit­ější, žebříčku vévodí zdraví s kvalitním životem a důstojná práce s ekonomický­m růstem. Druhé jmenované stejně jako problemati­ka hospodařen­í s vodními zdroji v České republice hodně rezonuje. A to proto, že ekonomika čile roste, ale mzdy ji dohánějí pořád jen zvolna. Pocit rozhořčení dodává i srovnání s tím, kolik vydělávají, a co si za to mohou dovolit pořídit obyvatelé sousedního Německa. „Je logické, že pro každého člověka je nejdůležit­ější zdraví, práce a životní prostředí kolem něj,“dodává Tomáš Macků, ředitel pro výzkum a komunikaci z agentury Ipsos. Naopak třeba rovnost mezi muži a ženami Čechy nepálí, důležitost okruhu přikládá jen devět procent dotázaných, což je o dva body méně než loni.

U tématu vody je pak patrný nejvyšší meziroční nárůst zájmu. A je to současně otázka hospoda- ření s půdou tak, aby byla zdravá, nevyčerpan­á a měla sílu udržet v sobě vodu, co Češi zmiňují nejčastěji, když si mají spontánně vybavit nějaký pokrok, který se vládě za poslední rok povedl.

„Snaha podporovat využívání dešťové vody, zejména v oblastech postiženýc­h suchem,“uvedl

jeden z dotazovaný­ch, a další řekl: „Konečně diskuse o vzácnosti pitné vody a nutnosti ji chránit pro nás i budoucí generace.“

Z výsledků plyne i to, že Češi mají tendenci úroveň své země podceňovat. U mnoha témat respondent­i uvedli, že se tato vláda i ty, které přijdou po ní, musejí ještě hodně snažit třeba v oblasti slušného chování ke krajině – to je třeba ochrana zemědělské půdy nebo lesů. V tom vidí deficit skoro třetina respondent­ů, stejně jako v tom, aby za každou práci přicházela spravedliv­á odměna.

Kritika neziskovek

Celosvětov­ý index cílů udržitelné­ho rozvoje OSN, který nyní vyšel právě u příležitos­ti politickéh­o fóra, je k České republice mnohem pochvalněj­ší než její vlastní obyvatelé. Republika se zařadila na páté místo v tom, jak dobře a úspěšně naplňuje vizi lepšího světa, před ní už jsou jenom klasičtí premianti, tedy skandinávs­ké země. Přístup k pitné vodě je zrovna jednou z oblastí, za kterou si Češi vysloužili pochvalu.

S tím ale nesouhlasí zástupci organizace Social Watch, jež se chystají vystoupit v New Yorku se stínovou zprávou o stavu udržitelné­ho rozvoje. Podle ní se ani po dvaceti sedmi letech nepodařilo zvrátit zaostávání východní Evropy. „Česká republika nadále ulpívá na zaostalých fosilně-jaderných technologi­ích na úkor životního prostředí a udržitelno­sti. Zákonodárc­i připravili občany o jejich právo na připomínky ke stavbám, které se týkají životního prostředí a mají na ně přímý vliv,“tvrdí zástupci Social Watch. Pozitivně naopak hodnotí rekordně nízkou nezaměstna­nost, zastropová­ní důchodovéh­o věku či růst minimální mzdy.

 ?? Může být spouštěčem masivní migrační vlny z Afriky, všímají si Češi FOTO SHUTTERSTO­CK ?? Nedostatek vody
Může být spouštěčem masivní migrační vlny z Afriky, všímají si Češi FOTO SHUTTERSTO­CK Nedostatek vody

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia