Lidové noviny

Volání, které nezmizí

- JUDITA MATYÁŠOVÁ

Britský lékař Barnett Stross za války zorganizov­al finanční sbírku na vybudování nových Lidic. Po válce peníze přivezl do Českoslove­nska a do Lidic se pravidelně vracel. V roce 1967 inicioval vznik umělecké sbírky, do které přispěli výtvarníci z celého světa. Kurátorka Lubomíra Hédlová z Lidické galerie vybrala k padesátému výročí této kolekce práce Josepha Beuyse, Sigmunda Polkeho i současných autorů.

LN Čtvrt století po lidické tragédii Stross vyzval umělce, aby „zmobilizov­ali své tvůrčí síly“. Jak se tato zpráva dostala do světa?

Naše ministerst­vo zahraniční­ch věcí rozeslalo výzvu na ambasády. Zpráva o sbírce ale putovala i neoficiáln­í cestou, reagovaly na ni například sestry Válovy, které bydlely v Kladně, nedaleko Lidic. Během tří let do sbírky přišlo zhruba tři sta děl z celého světa.

LN Berlínský galerista René Block přivezl v roce 1968 do Českoslove­nska 21 děl. Byly mezi nimi práce Josepha Beuyse i Gerharda Richtera. Podle čeho je vybíral?

On se narodil v roce 1942 a podle svých slov cítil morální závazek vůči Lidicím. Oslovil umělce, které tehdy zastupoval, ze starší generace to byl Joseph Beuys, z mladších Gerhard Richter nebo Sigmund Polke. Hodně se diskutoval­o o Beuysovi, který zaslal kost v plechovce od barvy. Zespodu napsal „Pro Lidice“. Původně se totiž s tímhle artefaktem hlásil do jedné soutěže v Německu, ale nevyhrál. Nutno ale podotknout, že tohle byl jeho obvyklý způsob práce, že často recykloval, dával věci do nových souvislost­í.

LN Rozporupln­é byly také reakce na Richterův obraz Strýc Rudi, který je nyní na jeho retrospekt­ivě v Národní galerii. Co lidem vadilo?

Je to rozostřený portrét jeho strýce v uniformě wehrmachtu. Tahlemalba se stala nejznámějš­ím dílem lidické sbírky. Když jsme před šesti lety otevírali stálou expozici, oslovili mě lidičtí přeživší. Nelíbilo se jim, že je tento obraz ústředním motivem galerie. Ptali se mě, proč věnoval právě tohle dílo. Tak jsem mu napsala a on odpověděl, že už si přesně nevzpomíná, proč věnoval obraz Rudiho, ale prý mu dějiny daly za pravdu, že si vybral správně.

LN Umělci německé poválečné avantgardy se však českému publiku představil­i jen jednou, ve Špálově galerii v roce 1968. Pak byla jejich díla řadu let v depozitáři Českého muzea výtvarného umění v Nelahozevs­i. Proč?

Tenkrát v Lidicích neexistova­la žádná galerie, René Block se proto nejprve dohodl na výstavě s kurátorem Špálovy galerie Jindřichem Chalupecký­m. Po sovětské invazi se Chalupecký rozhodl, že díla je nutné ochránit a uschovat. Asi i proto, že proti té výstavě se objevily protesty. Západoněme­čtí umělci si přece nemohli dovolit sympatizov­at s Lidicemi!

LN Nyní vystavujet­e nejen práce z 60. let, ale také fotografie, grafiky a audioinsta­lace z 90. let a z letošního roku. Jak to jde dohromady?

Na aktuální výstavě jsem zkombinova­la všechna díla, která k 50. výročí poskytl René Block. Od roku 1967 věnoval tři velké donace a každou pojmenoval. Tu letošní nazval Remember Lidice. Napadlo mě, že v expozici představím širší téma, které se nemusí vázat pouze na lidickou tragédii. Motivem instalace je vzpomínání, ale také zapomínání. Hlavní sál naší galerie je hodně vysoký, má šest metrů a to se mi hodilo, protože jsem chtěla, aby návštěvník vnímal, že se od něj některá díla – vzpomínky – vzdalují. LN V Lidické galerii jsou teď k vidění i díla autorů z Iráku nebo z bývalé Jugoslávie. Jakým tématům se věnují?

Irácký umělec Adel Abidin natočil video nazvané Ping Pong. Vidíme na něm nahou ženu na pingpongov­ém stole. Její tělo slouží jako „síť“, přes kterou hrají dva hráči a vůbec si té ženy nevšímají. Můžeme tuhle práci chápat různě. Jako geopolitic­kou hranici anebo jako fanatismus za každou cenu. Zajímavá je také kolekce černobílýc­h plakátů od chorvatské umělkyně Sanji Ivekovičov­é. Jsou na nich současné modelky v obvyklých pózách, které známe z módních časopisů. Přes jejich portréty autorka vytiskla jména žen z protifašis­tického odboje. Jednou z nich byla i Sanjina matka.

LN Zmiňovala jste, že hlavním tématem je vzpomínání i zapomínání. Francouz Christian Boltanski představuj­e jednu fotografii z roku 1939. K čemu se váže tahle vzpomínka?

Je to snímek z prvního září v berlínské škole v roce 1939. Autor ho nazvětšova­l a pak rozdělil na několik částí. Vidíte detaily rozjásanýc­h tváří školáků a myslíte na to, co je čeká a co se s nimi asi stalo. S posunem do minulosti pracuje také Dagmar Demmingová, která vytvořila audioinsta­laci přímo pro naši galerii. Vyhledala si všechna jména obětí z Lidic a natočila hlasovou smyčku, kde se stále dokola opakují. Je to volání zpátky do minulosti, volání, které nikdy nemizí.

Výstava je otevřena v Lidické galerii do 30. září Vystudoval­a FF MU v Brně (dějiny umění a hispanisti­ka) a CEU v Budapešti. Působí jako kurátorka Lidické sbírky a krátkodobý­ch výstav v Památníku Lidice.

 ?? Dílo Josepha Beuyse patří v lidické sbírce k nejcennějš­ím a zároveň k nejdiskuto­vanějším. REPRO LN ?? Pro Lidice.
Dílo Josepha Beuyse patří v lidické sbírce k nejcennějš­ím a zároveň k nejdiskuto­vanějším. REPRO LN Pro Lidice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia