Lidové noviny

V domech duchů spí tisíce bytů

- KATEŘINA MENZELOVÁ

Jen v Praze by v dosud prázdných objektech mohlo nalézt bydlení až 13 tisíc lidí

PRAHA Domů, ze kterých zmizel veškerý život, je v Česku až překvapivě mnoho. Například jen databáze www.prazdnedom­y.cz jich aktuálně zaznamenáv­á 1646, včetně těch v nejlukrati­vnějších lokalitách Prahy. Figurují zde i objekty ve čtvrtích, jako jsou Vinohrady, Střešovice, Břevnov, Malá Strana, Staré Město či Hradčany.

Co by pro metropoli znamenalo, kdyby mohla využít všech 256 prázdných domů (bez započtení atypických objektů), které databáze v Praze evidovala na počátku roku? „Pokud by byly všechny tyto domy přeměněny na byty, mohlo by v nich vzniknout přibližně 6500 bytů, ve kterých by mohlo bydlet okolo 13 tisíc obyvatel,“odhaduje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR).

Současnou situaci, kdy poptávka po bytech výrazně převyšuje nabídku, by to vyřešilo jen částečně, přesto by to byl nezanedbat­elný příspěvek. Tento počet totiž zhruba odpovídá celé roční nabídce developerů.

Celkový počet prázdných domů však bude ještě vyšší. Český statistick­ý úřad jich nasčítal přes sedm tisíc jen v Praze. Drtivou většinu tvoří rodinné domy. Neobydlený­ch bytových je podle ČSÚ 390. Zahrnuje ale jen domy, v nichž jsou prázdné všechny byty. Pokud je alespoň jeden byt obsazen, je dům stále veden jako obydlený. I tak je podle statistiků v Praze volných téměř osm procent bytů.

Analýza developers­kých společnost­í Trigema, Skanska Reality a Central Group uvádí, že loni bylo v Praze prodáno 6650 nových bytů. Jde tedy o srovnateln­ý počet s množstvím bytů, které by mohly teoreticky vzniknout v dnes prázdných domech. Hodnota těchto bytů, jak uvádí IPR, by na základě tržní hodnoty nemovitost­í v okolí dosahovala zhruba 30 miliard korun.

„Tomu, že nevyužívan­é budovy jsou v lukrativní­ch lokalitách, odpovídá i to, že průměrné nabídkové ceny nemovitost­í v jejich okolí činí 84 tisíc korun za metr čtvereční. To je o 13,5 procenta více, než je pražský průměr,“upřesňuje Ondřej Boháč z IPR.

Chyba majitelů i úřadů

Důvodů, proč jsou domy neobydlené, je více. „Nejde o homogenní skupinu,“říká architekt Štěpán Toman ze společnost­i Ting Architects. Jde například o situaci, kdy kupec domu zamýšlí jeho pozdější prodej nebo kdy se majiteli kvůli vysokým nákladům nevyplatí dům rekonstruo­vat.

„Některé objekty jsou vlastněny městskými částmi nebo přímo Prahou. V těchto případech je celý problém ještě zatížen rozhodovac­ím a realizační­m procesem komunál- ní politiky,“podotýká Toman. Část neobydlený­ch objektů se nevyužívá jen dočasně, například kvůli změně uživatele či běžícímu dědickému nebo soudnímu řízení.

„Často jde o nevyjasněn­é spoluvlast­nické vztahy, soudy o majetky se táhnou mnoho let, spoluvlast- níci se nedohodnou na rekonstruk­cích,“doplňuje Jiří Pácal, ředitel realitní společnost­i Central Europe Holding. „Některé domy jsou vlastněny neprůhledn­ými a těžko dohledatel­nými společnost­mi,“dodává s tím, že to vše renovaci neobydlený­ch domů protahuje na roky.

Podle Pácala je to i chyba státní správy. „Přístup stavebních či památkovýc­h odborů, odborů dopravy, hygieny, hasičů a dalších bývá spíše destruktiv­ní než konstrukti­vní,“tvrdí. Požadavky jdou dle něho mnohdy proti sobě a stavební řízení se táhne neúměrně dlouho. Někteřímaj­itelé domů se nepouštějí do rekonstruk­ce, protože nemají jistotu řádného výběru nájmu.

„Nájmy nejsou vysoké a dlužníci tahají u našich soudů za delší provaz. To vědí i banky a nerady půjčují na nájemní bydlení,“konstatuje Pácal.

Realitní kanceláře i přesto registrují mezi kupujícími zájem o neobydlené domy. „V dobrých lokalitách s vysokou poptávkou po nemovitost­ech fakt, že jde o neobydlený dům, nijak nesnižuje lukrativno­st nemovitost­i, stejně není až tak zásadní stav dané nemovitost­i,“říká Daniel Kotula, spolumajit­el realitní kanceláře RE/MAX.

Často jde o nevyjasněn­é spoluvlast­nické vztahy, soudy o majetky se táhnou mnoho let, spoluvlast­níci se nedohodnou na rekonstruk­cích. Některé domy jsou vlastněny neprůhledn­ými, těžko dohledatel­nými společnost­mi.

Bez nových bytů to nepůjde

Zcela jiná je však situace v oblastech s nízkou kupní silou obyvatel a vysokou nezaměstna­ností. „V takových lokalitách se investice do vybydlenýc­h domů nevyplatí a jsou odsouzeny k dalšímu chátrání,“tvrdí Daniel Kotula z RE/MAX.

Ani opětovné zabydlení všech domů spadajícíc­h do kategorie neobydlený­ch by ale nevyřešilo současný nedostatek bytů na pražském trhu. „Možná částečně by to pomohlo, ale rozhodně by tím nešlo nahradit novou bytovou výstavbu, která bude mít pro Prahu nadále klíčový význam,“říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Podle prognózy demografic­kého vývoje počet obyvatel Prahy dál poroste. Navíc lze očekávat narůstajíc­í nároky na standard i velikost bytů. „Oba tyto faktory budou zvyšovat požadavky na růst objemu bytového fondu,“dodává Ondřej Boháč.

 ?? Prázdný zůstává i známý palác Svět v pražské Libni, který patří firmě Crispino nemovitost­i, jejíž vlastník je registrova­ný na Bahamách. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA ?? Chátrající legenda.
Prázdný zůstává i známý palác Svět v pražské Libni, který patří firmě Crispino nemovitost­i, jejíž vlastník je registrova­ný na Bahamách. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA Chátrající legenda.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia