Lidové noviny

Nápad je někdy zábavnější než výsledek

- LENKA LINDAUROVÁ

Když se Jana Kalinová na konci 90. let objevila jako nová tvář v časopisu Umělec, byla ještě studentkou brněnské fakulty výtvarných umění. Dnes je zralou ženou i matkou a na umělecké scéně se objevuje jen sporadicky. Stále pracuje tak trochu v utajení. V roce 2004 se dostala do finále Ceny Jindřicha Chalupecké­ho, vedla šest let galerii Eskort v Brně, stihla se přestěhova­t do Prahy, kde si na pár let otevřela privátní galerii Paralell. Do rodinného rozpočtu přispívá výrobou designovýc­h šperků.

Základem jejích aktivit je posedlost tvořivostí – takovou každodenní obsedantní kreativito­u, která je z podobného základu jako ta Františka Skály nebo Jiřího Kovandy. Její současná výstava Denní tik v Moravské galerii v Brně vypovídá právě o tvůrčím přetlaku, který se zhmotňuje v uměleckéma­rginálie. Nemá ambice realizovat nesmrtelná díla a pomníky. Spíš komentuje nenápadné momenty současného světa a konfrontuj­e pragmatick­ý konzumní život s uměleckou činností.

Takové srovnání v českém prostředí přináší pouze komické příběhy. Umělkyně například nabízí za diváky poskytnutý pozemek svůj obraz stejné hodnoty – tak jako se u pozemku prokazatel­ně pohybuje tržní cena za metr čtvereční, tak se cena díla dá ověřit z aukčních výsledků. Přesto – podle zkušenosti autorky – nepřipadá lidem srovnání levného pozemku s jedním plátnem adekvátní. Instalace se skládá z mnoha různorodýc­h denních záznamů, nápadů a cvičení, jako by se bez ladu a skladu vršily desítky poznámek. Tento deník nápadů je záměrně nedotažený, je víceméně nepřenosný a podléhá zkáze jako například průběžně rostoucí a schnoucí tráv- ník, špízy z rohlíku a chleba, rohlíkové sochy nebo molekulárn­í modely z golfových míčků. Kříž nejistého křesťana se proměnil ve větrník a sluneční hodiny nakreslené tužkou na zeď ukazují čas podle zavěšené žárovky.

Jana Kalinová se důsledně zabývá filozofií přítomnost­i, hloubkou a mělkostí střídající­ch se emocí při hledání živé vody pro každodenní umrtvující život. Zásadně neodkazuje k dějinám umění – jako by minulost byla vězeňskou koulí povrchního života, tak i její poznámky reflektují žitou současnost, v níž i důležitá informace má jepičí, nebo spíš tweetový život. Zároveň ale Kalinová nerezignuj­e na závažnost i těch nejnepatrn­ějších a dočasných sdělení.

Proces je zábavnější než výsledek – tak to u umění bývá. Kalinová netrpí nedostatke­m nápadů, ale jak sama přiznává, na realizaci nemá ani peníze, ani schopnosti. Když se v roce 2008 účastnila Bienále mladých Zvon v Galerii hlavního města Prahy, chtěla vyrobit umělý mrak nad Staroměsts­kým náměstím, ale nedopadlo to podle představ. O tři roky později v galerii Futura oznámila konec výstavních aktivit, protože se zabývá věcmi, které umělecký provoz zpochybňuj­í. Když se v tom výtvarník naučí chodit, stane se z umění vydělávání peněz a to už ji nebaví.

I talentovan­í umělci mají často problém s obsahem umělecké produkce. Jana Kalinová ví co, ale ve stávajícíc­h podmínkách autopilotn­ího provozu neví jak. Výstava podává důkaz a zároveň se ptá: není tento krok nápadů před realizací mnohem zábavnější a téměř neomezený na rozdíl od kroku následujíc­ího?

Jana Kalinová: Denní tik

Autorka je výtvarná teoretička

 ?? Jana Kalinová (vlevo) na vernisáži své výstavy. FOTO MG ?? Posedlost tvořivostí.
Jana Kalinová (vlevo) na vernisáži své výstavy. FOTO MG Posedlost tvořivostí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia