Lidové noviny

Sova Hedvika v kolotoči konzumu

-

Blud záměru, termín, který ve dvacátém století zavedli anglosaští literární kritikové, trápí mnoho umělců. Možná že slavná britská spisovatel­ka J. K. Rowlingová už dnes trochu lituje, že do čarodějnic­ké ságy o Harrym Potterovi zařadila dětmi tolik milovanou postavu sovy Hedviky. Napadlo mne to, když jsem narazil na zprávu odborného časopisu Global Ecology and Conservati­on, která na základě průzkumu dává do souvislost­i úbytek chráněných druhů sov s knihami a filmy o mladém kouzelníko­vi.

Tržnice v Indonésii, ale i v Indii v posledních desetiletí­ch zaznamenal­y prudký nárůst poptávky po sovách, které pro obchodníky chytají pytláci. Ptáky jako dárek vyžadují od rodičů děti zejména proto, že Hedvika byla prvním věcným dárkem v životě Harryho Pottera. A v Asii si jistě mnohem více mladých kluků o sobě myslí, že má čarodějnic­ké sklony, než u nás v Evropě, takže rodiče udělají vše pro to, aby si pro chlapečka pořídili sovičku.

Pravda je, že díky Harrymu Potterovi také proudí hodně peněz do různých projektů na ochranu sov, avšak druhá strana mince už nevypadá radostně, kouzelně, a pohádkově už vůbec ne. Ta méně rozumná skupina fanoušků Harryho Pottera chce tyto ptáky vlastnit. Hedvika zemře v sedmém díle seriálu po zásahu zlého Voldemorta, ale nikdo není schopen spočítat, kolik sov trpí a umírá v klecích.

Odborníci Oxford Brookes University zkoumali na ostrovech Jáva a Bali data z dvaceti indonéskýc­h tržnic. Zatímco kolem roku 2000 se prodalo jen několik set sov, loni jejich počet vyskočil na zhruba třináct tisíc! Vedoucí studie nizozemský biolog Vincent Nijman, který se zabývá nelegálním obchodem se zvířaty, pro časopis Nature řekl, že sice nemá tvrdé důkazy, ale souvislost s nárůstem obchodu s těmito ptáky a s Harrym Potterem je evidentní, už i proto, že první díl seriálu v Indonésii vyšel právě v roce 2000 a poptávka po sovách v roli domácího mazlíčka začala růst právě od této doby. „Harry Potter učinil z domácího držení sov naprosto samozřejmo­u věc,“tvrdí Nijman.

Tito ptáci jsou navíc extrémně levní, jejich cena se pohybuje zhruba od 200 do 800 korun, jsou mezi nimi často i ohrožené, nebo dokonce nedávno objevené druhy. Údajně se stává, že některé druhy sov vyhynou v klecích svých nicnetušíc­ích majitelů ještě předtím, než se o nich dozvědí ornitologo­vé. V Indonésii samozřejmě platí zákaz nelegálníh­o obchodu se zvířaty, ale úřady zřejmě nejsou schopny chytit každého „ptáčníka“a v zemi prý neexistuje příslušný monitorova­cí systém. Navíc úbytek sov není jednoduché zjistit, jelikož se jedná o noční ptáky.

Sám Nijman situaci popsal temným, leč přesným příměrem. Sovy Harryho Pottera v kleci přirovnal k řezaným kytkám. „Když je kupujeme, jsou krásné, ale jsou odsouzené k smrti. Když je vidíme na tržnici, vypadají šťastné a plné života, přestože už jsou v podstatě mrtvé.“

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia