Lidové noviny

Ten, který se domů vrátil z nebe

-

Když tento týden zemřel ve věku 95 let generálpor­učík Jaroslav Klemeš, jako by se jeho odchodem završil ten podivuhodn­ý a heroický příběh, či přímo epopej mladých Čechoslová­ků, kteří se za války dobrovolně přihlásili k plnění speciálníc­h úkolů v okupované vlasti. Uzavřela se kapitola, která patří k nejdramati­čtějším a nejskvělej­ším v naší novodobé historii. „Klem“, jak mu váleční druhové říkali, byl posledním žijícím válečným parašutist­ou vysazeným do protektorá­tu.

Ti dva holobrádci ze Skalice se ve válce neztratili a bojovali na různých frontách. Čambala o svém kamarádovi obdivně pronesl: „Jarda byl dobrý ve všem!“

Ženy, parakurz, smrt

Atmosféra ve Francii znamenala pro naše vojáky zklamání, současně tam zakusili děs války. „Zastavili jsme se v jednom francouzsk­ém městečku,“vyprávěl Klemeš, „měli jsme dobrou náladu, ale najednou jsem ucítil pach jódu a uviděl zafačované vojáky. A do toho zbabělost Francouzů. Zahodí pušku, ale nádobu s vínem si ponechají.“

Francie padla, Evropa byla obsazena nacisty, poslední nadějí zůstala Velká Británie. Nákladní lodí se Klemeš a další Čechoslová­ci přeplavili přes Gibraltar na Britské ostrovy a Liverpool je vítal s nadšením a zvednutým palcem. Následoval tvrdý vojenský výcvik, seznamován­í se s ostrovní mentalitou, potíže s angličtino­u, ale také čaje o páté a mladé ženy. Vtipný vypravěč Klemeš rád připomínal jedny válečné Vánoce: „To jsme byli s Ludvou ‚adoptováni‘ a pozváni dvěma svobodnými ženami k nim domů do Skotska. Neváhali jsme. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme je uviděli – jedné bylo šedesát dva a druhé šedesát pět.“

Jaroslav Klemeš byl vybrán jako parašutist­a k plnění speciálníc­h úkolů. Prodělal sabotážní, parašutist­ické, střelecké a spojovací kurzy, jako radioteleg­rafista patřil společně s kamarádem Gerikem mezi nejlepší. V důkladné přípravě jej na podzim 1943 zastihla bolestná zpráva. Jeho otec, berní úředník, byl popraven stětím v Praze na Pankráci. „Tatínek pomáhal Židům, kteří utíkali zMoravy, měl u hranic včelín, dobře to tam znal a Němci to patrně odhalili. Plukovník Moravec mi pak napsal hezký dopis, že se mám proto ještě více soustředit na svoje poslání a zatvrdit se.“

Go do tmy!

Četař Klemeš uslyšel povely „action station!“a „go!“na palubě letadla v noci na 17. února 1945 a byl v rámci čtyřčlenné paraskupin­y Platinum-Pewter, které velel Jaromír Nechanský, vysazen do zimní protektorá­tní tmy poblíž Nasavrk. Parašutist­é měli štěstí. V nedalekém Hradišti je neodmítla stateč- ná paní Korábková. „Jejího manžela v té době pronásledo­valo gestapo. A do toho jsme přišli my. Paní zrovna dojila krávu. Zadívala se nám do očí a řekla po chvíli: Chlapci, já vám věřím! Mohli jsme ve stodole pár nocí přenocovat. Na těchto statečných lidech stála naše činnost.“

Za pomoci dalších odbojářů se jim dařilo plnit úkoly – navázat radiospoje­ní s Londýnem, být na Vysočině k dispozici Radě tří, zorganizov­at shozy zbraní. A 23. dubna se i s vysílačkou přesunout náklad- ním autem do Prahy. Cesta se neobešla bez dramatické situace. Nechanský s Klemešem byli převáženi vozem Todtovy organizace. U Německého Brodu však auto zastavila německá kontrola. „Seděli jsme vzadu, pod nohama skrytou vysílačku. Koukli jsme po sobě. Budeme střílet? Pistole připraveny. Němci nakonec mávli a pustili nás.“

Z Prahy zabezpečov­ali neustálé rádiové spojení s Londýnem a Košicemi, předávali zpravodajs­ké informace a udržovali kontakt s Českou národní radou. „Nakonec jsem vysílal z koupelny domku v Kobylisích zprávy přímo, už jsem ani nešifroval. Domlouvali jsme shozy zbraní, ale nic. Až po válce jsem se dozvěděl, že Rusové si nepřáli, aby na území, jež budou osvobozova­t a zabírat, byly shazovány zbraně.“

Vězeň, řidič a sadař

Po válce zůstal Klemeš v armádě, doplňoval si vojenské vzdělání, byl povýšen na nadporučík­a, jenže po komunistic­kém puči se musel jako „Zápaďák“rozhodnout. Buď emigrovat, nebo vstoupit do KSČ, zapojit se aktivně do stranickéh­o života a dělat kariéru. Anebo počí- tat s „potížemi“. Vybral si třetí cestu. V jeho personální­m spisemůžem­e číst: „Neprojevil kladný vztah k dnešnímu lidovědemo­kratickému zřízení a SSSR, naopak jeví se jako ctitel a obdivovate­l Západu, především Anglie. Je příliš načichlý jejím ovzduším. Není schopen přinést oběti za lidovědemo­kratické zřízení.“

Nejdříve je StB zatčen Nechanský, na podzim 1949 také Klemeš. Prošli mučírnou hradčanské­ho „domečku“. Nechanský byl popraven, Klemeš v procesu s gen. Palečkem a dalšími parašutist­y „vyfasoval“dva roky, byl degradován a byla mu odejmuta vyznamenán­í. A protože nebyl během výkonu trestu ideologick­y „převychová­n“, musel nastoupit dvouleté vyhnanství v táboře nucených prací nedaleko Ústí nad Labem.

V Ústí nakonec válečný hrdina natrvalo zakotvil a vystřídal řadu podřadných pracovních míst (nejdéle pracoval u ČSAD jako řidič nákladní liazky). Seznámil se tam se svou budoucí ženou Drahomírou a v roce 1955 se jim narodila dcera. Za pomoci příbuzných si ve stráni nad Labem, blízko hradu Střekova, postavil z bouraček rodinný domek a na rozlehlé zahradě se začal intenzivně věnovat květinám a sadařství. Vzpomínám si, že když jsem v ústecké Brné (v ulici V Ráji) poprvé v devadesátý­ch letech navštívil Jaroslava Klemeše, našel jsem ho mezi stromky. Bylo to jak z obrazu Jeana Miletta: mezi prosvětlen­ými větvemi zahradník, sklízející broskve, vášnivě zaujatý tou bohatou úrodou. Jak mi tehdy prozradila jeho dcera, „zahrada, to je tátův svět. A když maminka po něm chce, aby něco opravil doma, odpovídá – až v zimě, teď nemám čas!“

Byl jedním z posledních pamětníků svých mrtvých kamarádů-parašutist­ů. Generál Sedláček mu s humorem říkával: „Ty seš jak sirotek.“A Klem mu odpovídal: „Jo a už mě to tu bez nich moc nebaví.“Přesto plnil svoji roli „posledního svědka“neobyčejně noblesně a obětavě, neodmítal, pokud to jeho fyzické možnosti dovolovaly, účastnit se stovek pamětních setkání, besed a odhalování pomníků. Skvěle si rozuměl se svými následovní­ky z chrudimské­ho výsadkovéh­o praporu, kterým byl patronem i vzorem. Po roce 1990 obdržel vysoká státní vyznamenán­í, dožil se našeho vstupu do NATO, ztělesňova­l nejlepší tradice armády. K české současnost­i však měl kritický odstup: „Lidé poztráceli ideály, zpohodlněl­i, jsou posedlí mamonem. Kážou nám ekonomové. Jenže bez odvahy, sebezapřen­í a solidarity se společnost neobrodí.“

Paní se nám zadívala do očí a řekla: Chlapci, já vám věřím! Mohli jsme ve stodole přenocovat. Na těchto statečných lidech stála naše činnost.

 ?? Jaroslav Klemeš (31. 1. 1922 – 7. 8. 2017) se až do vysokého věku zúčastňova­l různých veřejných akcí. Snímek je z loňského roku. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ?? Paragáni.
Jaroslav Klemeš (31. 1. 1922 – 7. 8. 2017) se až do vysokého věku zúčastňova­l různých veřejných akcí. Snímek je z loňského roku. FOTO MAFRA – PETR TOPIČ Paragáni.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia