Lidové noviny

Když se premiér posmívá sám sobě

-

Konec této vládní koalice patří k tomu nejtrapněj­šímu, co bylo možno za poslední čtvrtstole­tí v politice zažít. Závěrečné schizma vládních stran je veřejně luftováno s odérem žumpy. A ke všemu ještě nebylo vynucené, koalice by se bývala měla čím pochlubit, ale některým z nich to asi nejde přes pysky, protože to by se mohlo pozitivně dotknout nyní již prudce nepřátelsk­ých (nominálně přitom ještě koaličních!) stran. A to od těch malých a ke všemu ještě žlučovitě svraštělýc­h dušiček zřejmě není možno čekat. Ani prostý pud sebezáchov­y, protože pomlouvání­m hnutí ANO si sociální demokracie účinně podřezává větev, abych byl konkrétní. Ale to není nutno tvrdit, stačí sledovat průzkumy.

Proto je třeba připomenou­t, že určitou velkorysos­t od poslanců a senátorů nejen lze očekávat, ale naopak, je přímo povinností voličů ji vyžadovat a nové, velkodušně­jší a nezamindrá­kované tváře vyhledávat a volit. K narušení vnitropart­ajních mafií by velmi účinně přispěl prezidente­m Zemanem doporučova­ný volební systém s „panašování­m“(označování­m preferencí jednotlivc­ů napříč kandidátka­mi jako v komunálníc­h volbách).

Trapný premiérův výstup

Obzvlášť trapnou chvilku ukázal premiér Sobotka, když v televizi glosoval skutečnost, že se ministru spravedlno­sti Pelikánovi nepodařilo předložit zákon o soudních znalcích tak, aby ho sněmovna stačila projednat. Předlohu zákona vláda schválila, ale organizačn­í výbor sněmovny ho „nezařadil tak, aby to bylo imunní vůči obstrukcím“, řekl ministr spravedlno­sti Pelikán.

Politici přitom soudí, že tento zákon je nanejvýš potřebný, ale že se z něj politické preference moc vytřískat nedají a že je ke všemu ještě velmi komplikova­ný a pracný. Byl to přitom jeden ze stěžejních bodů programové­ho prohlášení vlády! Z tohoto pohledu je dost neuvěřitel­né, jak Sobotka škodolibě konstatova­l, že „když se ministr o ty zákony nestará, nebo se o ně příliš nestará v Poslanecké sněmovně, tak ho předběhnou jeho kolegové ve vládě, kteří jsou dravější“.

Co to premiér vlastně řekl? Premiér vlády, která prý měla tento zákon za jednu z priorit? Každopádně ji musela mít v plánu legislativ­ních prací vlády. Za jeho plnění je zodpovědný kdo? No přece premiér! Proto je nepochopit­elné, jak se vlastně sám své neschopnos­ti doslova nablble posmíval. Co vlastně premiér pravil? Že ve vládě a v zákonodárn­ém procesu vládnou darwinovsk­é procesy? Pod ním, jako pod předsedou vlády? Takto vyjevil svůj styl práce?

Toto nebaví nejen mě, ale pomalu více než 90% v průzkumech dotazovaný­ch. Sociální demokracie v této podobě si vůbec nezaslouží dostat se do Poslanecké sněmovny, protože takto legislativ­ní proces ve vzdělaných ze- mích neprobíhá. A je-li tu takový náznak, je třeba ho rychle utnout.

Naopak by mě bavilo, kdyby se sešli stínovímin­istři spravedlno­sti kandidujíc­ích stran a již nyní začali společně na té nové předloze vyšívat. Myslím, že ten, kdo by takovouto realizaci veřejného zájmu inicioval (a tento zákon do této kategorie patří), by si mohl získat mnoho nových a nečekaných příznivců. Participan­ti by ukázali v praxi, už v rámci předvolebn­ího boje, jaký je jejich praktický „koaliční potenciál“; to znamená, nakolik dokáží potlačit mrzké partajní zájmy a podřídit je zájmům veřejným.

Za zájmy základní

Samozřejmě, že to je v reálu téměř nepředstav­itelné, ale je to velmi praktický požadavek těch, které zajímá nikoliv pubertální okopávání se nějakých blbečků, ale důstojná práce lidí, jimž voliči dali důvěru.

Ostatně koncept zemských (státních, národních) zájmů není z říše snů; jsou vzdělané státy, kde se politici dohodli na některých základních zájmech napříč politickým spektrem (na- příklad kvůli větší stabilitě bezpečnost­ních a obranných resortů), což nemusí být výměr široký, ba naopak: čím užší, tím snadnější na něm může být dohoda. A ostatní kapitoly nechť zůstanou politickým kolbištěm.

Pak bychom se mohli vyvarovat i pitvoření policie, která naprosto nesmyslně otevírá před volbami kauzy proti poslancům, žádaje sněmovnu o vydání, když přitom jediným efektem je policejní ovlivnění předvolebn­ího boje – protože světské spravedlno­sti vydaní poslanci bez jakýchkoli­v pochybnost­í opět získají mandát a policie bude muset žádat znovu. Po takové prodlevě ve vyšetřován­í by se za těch deset týdnů posečkání už nic významného nestalo. Takto ale člověku znovu přichází na mysl Kubice s jeho zprávou, o níž i jeho guru, prezident Havel, řekl, že bez nejmenší pochybnost­i její předložení mohlo počkat až po volbách.

Zažíváme tedy velký úpadek voleb, jednoho z pilířů demokratic­kého procesu. To dává velkou šanci každému, kdo učiní něco v protisměru. Dočkáme se i něčeho pozitivníh­o?

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia