Lidové noviny

Euforie oštěpařů: dvě medaile

- MIROSLAV NĚMÝ LONDÝN

(od našeho zpravodaje) Spoustu toho mají společného, vážně ano. První třeba říká: „Míval jsem hrozné stavy.“A druhý zase: „To, že mi trenér celou dobu věřil, mě udržovalo při životě.“

Trénují spolu, vede je stejný muž. Dokonce předvádějí podobná gesta – ačkoli Jakub Vadlejch s Petrem Frydrychem zažili svůj životní večer a oba si zlepšili osobní rekordy, usmívaly se spíše jejich duše, nikoli tváře. „Jsme takoví. Prožíváme to víc uvnitř,“prohlásil Frydrych. A teď spojitost nejdůležit­ější. Oba čeští oštěpaři mají svoji první velkou medaili – rovnou zmistrovst­ví světa! Vadlejch v sobotu na londýnském olympijské­m stadionu získal stříbro, Frydrych bronz. Důkaz, že víra i tohle přináší. Frydrych v posledním pokusu získat limit pro MS zamířil na slo- venskou extraligu do Šamorína. Uspěl. A pak olympijský šampion z Ria Thomas Röhler zíral, jak ho dvoumetrov­ý Čech šestým pokusem přehazuje. 88,32! „Řekl jsem mu: Sorry,“líčil Frydrych. „Chvíli jsem si připadal až nepatřičně, ale takový je sport. Krásný a krutý zároveň.“

On o tom sám něco ví. Míru talentu měl širokou jako vlastní ramena, ve 22 letech přehodil 88 metrů. Pak sedm let mlčel. Nevěděl, co bude. Letos se dlouho, dlouho soužil.

Lepší kouč? To nejde

Vadlejch loni vyhrál sérii Diamantové ligy, ale ty velké akce: ani on neměl doma žádnou dospělou „placku“. Roky se rval s tím, jak přesvědčit mysl, jak si víc začít věřit.

„Najednou přijde zlom a člověk ví, že na to má. A je v euforii,“líčil přešťastný Železný. Ani on nezvyšoval hlas či si neotíral slzy, v tom si je jejich parta podobná (patří do ní i Vítězslav Veselý a Jaroslav Jílek, byť ti v Londýně vypadli v kvalifikac­i).

Zní to možná zvláštně, ale pro ně je něco podstatněj­ší než výhry, medaile a rekordy. Touží se protancova­t na samou hranu mož- ností; naplnit potenciál, využít vlastní dar. Proto Frydrych – věřte, nevěřte – i po dvojnásobn­ém medailovém večeru líčil: „Není to tak, že bychom oba cítili, že jsme předvedli dokonalý hod, a byli rádi, že to stačilo na medaili.“

Pojítkem je postava světového rekordmana Železného. Málokdo z českoslove­nských i českých sportovců dostal do vínku takový cit pro vlastní tělo. Z pilného studenta oštěpu je dávno profesor.

„Má tři skvělé atributy. Je to nejlepší oštěpař všech dob, má skvělé zkušenosti. Taky vynikající člověk. A do toho trenér, který tomu dává 200 procent. Tenhle mix dohromady tvoří toho nejlepšího kouče, jakého si umím představit. To, co se tu dělo, je strašnou měrou jeho zásluha,“vypráví Frydrych.

Vadlejch doplňuje: „Snaží se nám předat vše, co za ty dlouhé roky nasbíral. Závodil dlouho, dvacet let, a za tu dobu se i trénoval sám. To mu přineslo hromadu poznatků; třeba jak pracovat s vlastním tělem. Taky byl vždy silný v hlavě.“

Železný přiznává, že je pro něj rok po padesátce čím dál těžší trá- vit dlouhé týdny na soustředěn­í v JAR. Jenže jej drží víra spojená s vědomím, že tenhle „materiál“by bylo hříšné nechat neopracova­ný. „Oni jsou nejlepší, já ne. Já jim jen pomáhám,“tvrdil skromně. „Kdyby na to neměli, nemám šanci jim pomoci. Když na to mají, vydám ze sebe, co mohu.“

Vystihuje tím další podstatný detail. Jejich vztah není direktivní.

Ptám se bronzového Frydrycha, s nímž by tak dlouho rozhodně nepracoval každý trenér, zda cítí vůči kouči závazek. Jeho odpověď je přesvědčiv­á: „To není závazek. To, co ho u nás udržuje, pochází v prvé řadě od nás. Ví, že do toho dáváme všechno, že chceme uspět. To ho motivuje s námi spolupraco­vat.“

Jak vypadá největší sen

Najednou vše vypadá jako oštěpařské perpetuum mobile; jako by tohle soukolí stačilo jednou roztočit a ono posype medaili za medailí. Jenže to by bylo až moc snadné. Vždyť Londýn je velkou premiérou, razítkem na společnou snahu.

„Klukům jsem před závodem říkal, ať si jdou za svým. Frýďovi, že může dokázat cokoli. Kubovi nebylo potřeba nic říkat, on se strašně soustředil na sebe,“líčil Železný.

Vadlejcha posílila spolupráce s psycholožk­ou Zdeňkou Sládečkovo­u. „To se nedá popsat. To je chemie,“říká. Víra tvá tě sportovně uzdraví? U něj určitě, neboť zlom přišel poté, co vyléčil kotník. „Tělo se dalo do kupy a začal jsem na sobě pracovat po fyzické i psychické stránce. Od té doby sílím a sílím. Věřím, že to i dál bude dobré.“

Frydrychov­a mysl komíhávala ještě divočeji. „On když chytí vlnu... Buď je šampion, nebo úplně dole,“pronesl o něm Železný. Ještě před závodem; po něm už bylo jasné, kterou tvář Londýnu ukázal.

Tak podobní si vmnohém jsou. Také ve vědomí, že bez pádů by nepovstali. „Jsem rád za vše, co bylo. I to mě posunulo sem,“praví bronzový muž a stříbrný parťák dodá: „I časy, kdy jste dole, pomáhají.“

Tohle jsou oni, Železného dva medailoví hoši. „Ještě větší sen je, aby byli jednou na pódiu tři,“povídá Železný. Sám uzná, jak směle to zní. Ale... „Člověk snít musí.“

Zvlášť když ví, čeho lze dosáhnout.

To tu ještě nebylo. Dva čeští oštěpaři vystoupali na atletickém mistrovstv­í světa na stupně vítězů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia