Lidové noviny

Čeho se bojí nobelisté

-

Zčetby knížky Není co závidět, kterou o životě běžných lidí v KLDR napsala novinářka Barbara Demicková (a která vyšla roku 2014 i česky), mi v paměti utkvělo pár emotivních momentů. Třeba ten, jak rázně se láska ke Kimům – a naopak čirá nenávist k Američanům – vnucovala a asi stále vnucuje i těm nejmenším dětem. Anebo příběh, kdy šťastlivec, jenž měl televizi, na niž se chodívali dívat i sousedé a jeho „přátelé“z domu, byl obratem udán tajné policii, neboť u propagandi­stických zpráv zapochybov­al o báječné výrobě bot a košil...

Aktuální situace na Korejském poloostrov­ě, kde se chřestí zbraněmi a nyní už i vodíkovou pumou, nemá dobrá řešení. Totalitní režim nejspíš nelze odstranit dějinně „prověřeným­i“postupy: řízenou podporou opozice či disentu (obojí tam skoro neexistuje), ani vojenskou akcí (rázem by přišla strašlivá odveta na Soul či Tokio) a zřejmě ani atentátem na hlavu režimu, Kim Čong-una. A to právě proto, že obyvatelst­vo má již od raného mládí dočista vymytou hlavu; vidí v něm svého boha, takže jaderná odveta není vyloučena...

Co zbývá? Tvrdší sankce? Další čekání, co přijde příště? Pevná víra, že severokore­jský režim svět raketami jen straší, už není zas tak pevná. Jak řekla minulou sobotu LN jaderná inženýrka Dana Drábová: „Jaderným úderem by si Severní Korea opravdu řekla o vymazání z mapy.“

Ještě před testem nové bomby odpovídala padesátka nobelistů magazínu Times Higher Education na otázku, v čem spatřují největší ohrožení lidstva. Takřka čtvrtina odpovědí, 23 procent, považuje za hlavní hrozbu právě nukleární válku.

Horším rizikem je dle učenců už jen přelidnění Země a souvisejíc­í klimatické změny (34 procent). S velikým odstupem jsou na třetím místě infekční a lékům odolné choroby (osm procent) spolu se sobectvím a ztrátou lidskosti (též osm procent), dále odpor k pravdě, terorismus a arogantní političtí lídři včetně Donalda Trumpa (po šesti procentech). Čtyři procenta uváděla jako stěžejní riziko umělou inteligenc­i – pod anglickou zkratkou AI – a dvě procenta pak vysloveně i Facebook!

V téže době zase Světové ekonomické fórum (WEF) přišlo s předpovědí čtveřice hlavních globálních trendů do roku 2030. Z bídy a chudoby povstanou plejády lidí, asijské země jako Čína a Indie budou mocnější než Západ a asi 8,3 miliardy lidí bude žít daleko častěji ve městech nežli dnes. Čtvrtým trendem však bude výrazný nárůst potřeb: a to o 35 procent v případě potravy, o 40 procent u vody (!) a o 50 procent u energií. Konflikty o zdroje tak budou zřejmě četnější, vyhroceněj­ší, takže věřme, že se čtvrtina nobelistů bojí zbytečně.

Učenci považují za hlavní hrozbu přelidnění a klimatické změny, na druhém místě je nukleární válka.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia