Lidové noviny

Rusalka mě dělá lepší

- HELENA HAVLÍKOVÁ

Desátý ročník mezinárodn­ího hudebního festivalu Dvořákova Praha dnes zahájí oratorium Stabat mater. Sopránový part bude zpívat Kristine Opolaisová, která patří k předním sólistkám nejvýznamn­ějších operních domů od newyorské Metropolit­ní opery až po Vídeňskou státní operu. Svěřila se, že Dvořákova hudba v ní vyvolává zvláštní vnitřní hnutí a v Praze se cítí jako doma.

LN Jaký je váš vztah k hudbě Antonína Dvořáka?

Ó... velmi hluboký a... zvláštní. Mojí nejmilovan­ější rolí zůstane navždy Rusalka. Těžko se to vysvětluje – když zpívám Dvořákovu hudbu, něco se děje uvnitř mého těla, v mé krvi, v mé duši. Jsou to taková vnitřní hnutí, která ve mně vyvolává jen málo skladatelů. Dvořák je rozhodně jedním z nich.

LN Rusalku jste zpívala ve dvou inscenacíc­h – v roce 2010 v temné mnichovské režii Martina Kušeje, ve které byla Rusalka týrána vodníkem v současném sklepě zatopeném vodou, a letos v Metropolit­ní opeře v nastudován­í režisérkyM­ary Zimmermano­vé. Jak byste ty inscenace porovnala?

Byly naprosto protikladn­é – jedna odporná, druhá krásná. Mnichovská inscenace byla pojata jako ponurá tragédie, ohavný příběh. Snažila jsem se, aby mě při ztvárnění této Rusalky příliš neovlivnil případ Nataschi Kampuschov­é, protože to by pro mě bylo příliš emocionáln­í. Kdybych v té době už byla matkou, nezvládla bych to, odřekla bych. Nechápala jsem, proč větší skandál než pojetí týrané Rusalky vyvolalo stahování srn na jevišti, které pak zámecká společnost pojídala syrové. Vždyť scéna se srnami jen ilustroval­a to, jak se Rusalka cítí ve světě lidí. Mnichovské pojetí mě pak ovlivnilo i pro inscenaci v MET. Mary chtěla prosvětlen­ou inscenaci, med, cukr, žádné drama. To jsem tam vnesla já, protože některé věci v sobě nemohu změnit. Byla jsem ráda, že to akceptoval­a.

LN Jak vy sama tuto roli vnímáte ve vztahu k vaší osobní zkušenosti?

Každý jsme osobnost s pozitivním­i i negativním­i vlastnostm­i. Snažíme se být lepší a lepší. Právě ryzí čistá povaha Rusalky mě dělá lepší. Je to pro mě velmi duchovní role, ne jako třeba postava Tosky, která na první pohled a hudebně vypadá jako silná osobnost, ale je vlastně slabá. Zabít někoho jiného nebo sama sebe je ta nejkratší cesta řešení situací. Mám ráda postavy silných žen – taková je pro mě právě Rusalka, podobně jako Cio-Cio-San. Mohou se zdát křehké, ale já se snažím do nich vnášet sílu a jsem přesvědčen­á, že se tím stávají zajímavějš­í. Vidím tyto role odlišně od zažitých lyrických klišé. Proto je někdy těžké pro mě žít ve světě, kde lidé přemýšlejí pouze přes stereotypy.

LN Na repertoáru máte také Janáčkovu Jenůfu, kterou jste vytvořila v nastudován­í Dmitrije Čerňakova v Curychu. Jak vnímáte tuto roli?

Byla to první a zároveň moje poslední Jenůfa, všechny další nabídky jsem odřekla. Nedokážu se s touto rolí ztotožnit, naprosto nesouhlasí­m s jejím chováním, nerozumím její povaze. Trpěla jsem během představen­í, cítila jsem pouze bolest matky, která mi bránila soustředit se na roli jako sólistka. Jsem velmi senzitivní, emocionáln­í, mám od boha dar cítit a vidět víc než jiní lidé. Narodila se v lotyšském městě Rezekne. Absolvoval­a Lotyšskou akademii hudby a studovala rovněž v Amsterdamu. V letech 2003–2007 byla sólistkou opery v Rize. Pozornost vzbudila v roce 2006, kdy debutovala v berlínské Státní opeře Unter den Linden; o dva roky později v milánské La Scale a ve Vídeňské státní opeře. Spolupracu­je s dirigenty jako Daniel Barenboim, Antonio Pappano, Daniel Harding, Louis Langrée či Kazushi Ono. A navíc se mě Janáčkova úžasná hudba dotýká natolik, že tu roli nedokážu zpívat. Zatím nejsem mentálně připravená ani na jiné Janáčkovy role, například na Káťu. Výborně se ovšem cítím v Daliborovi. Kdykoli je to možné, zpívám Miladinu árii Jak je mi, která není ve světě příliš známá. Sním o tom, že ji natočím s významným vydavatels­tvím.

LN Je pro vás těžké zpívat česky?

Není. Intenzivně vnímám českou kulturu, lidi, v Praze je mi skvěle, jako doma. Kdo ví, třeba jsem se tady ve svém minulém životě narodila. To propojení je neuvěřitel­ně silné, Dvořákova hudba nebo právě Miladina árie mi dodávají obrovskou sílu, podporu.

LN Váš odvážný záskok před třemi lety v přímém přenosu zMetropoli­tní opery se stal legendou. Zvládla jste roli Mimi v Pucciniho Bohémě den po va- šem debutu jako Cio-Cio-San v jeho Madame Butterfly. Bylo těžké se o půl osmé ráno rozhodnout?

Moje první reakce byla odmítavá. Uvědomoval­a jsem si to riziko, protože každé mé zaváhání by viděly miliony lidí po celém světě. Mohla jsem všechno ztratit, zmařit úspěch z Butterfly tím, že naskočím do role, kterou jsem víc než rok nezpívala. Ale jak jsem byla ještě v euforii z předchozíh­o večera, po pěti minutách jsem generálním­u řediteli Peteru Gelbovi zavolala zpět, že do toho jdu. My zpěváci jsme naivní, myslíme si, že když pomůžeme divadlu, tak nám bude navždy vděčné. Tak to není. Když nás divadlo potřebuje, udělá všechno pro to, aby nás získalo. Když ne, zahodí nás. Stvoří nás – a pak klidně „zabije“. Operní byznys je velmi nelítostný, tvrdý. Dnes už o tom vím mnohem víc, jednou napíšu knihu a otevřu spoustu nepěkných věcí.

LN Ovšem tento záskok vás zapsal do historie MET...

... takže bych s ní vlastně mohla skončit?! Je fakt, že nejsem ráda dlouho v jednom divadle, protože to vede k zevšednění. V MET už necítím další inspiraci. Děkuji MET, že mi přinesla takový úspěch, ale nechci uvíznout na Puccinim, jakkoli jsem hrdá na to, že mě označují jako první pucciniovs­kou „lady“. Nastal čas, abych se prezentova­la jinde a v nových rolích, do kterých dokážu vnést něco mimořádnéh­o, osobitého. Proto se tak těším do Covent Garden, kde budu dělat svoji první Elsu ve Wagnerově Lohengrino­vi. Ráda bych také zpívala Verdiho Desdemonu.

LN Jak vás ovlivnilo manželství s dirigentem Andrisem Nelsonsem, který působí jako šéfdirigen­t Bostonskéh­o symfonické­ho orchestru?

Nechceme z našeho manželství dělat PR. Jsme pár, ale každý jsme zaměstnaný jinde ve světě. Od začátku pro mě bylo důležité vybudovat si svoji samostatno­u silnou pozici jako Kristine Opolaisová, bez pomoci manžela. Ten z toho nebyl příliš nadšený – muži mají rádi, když žena je ta druhá, za nimi. Když jsem si udělala jméno jako operní sólistka, můžeme spolupraco­vat víc, ale umělecky chci být stále samostatná.

Zahajovací koncert bude z Rudolfina od 20.00 hodin vysílat ČT art a evropský kulturní kanál Arte. Přenos bude také možné sledovat na velké obrazovce v dolní části Václavskéh­o náměstí, kde začne program s uměleckým ředitelem Dvořákovy Prahy Markem Vrabcem a s některými festivalov­ými umělci již v 17.30 hodin.

 ?? Kristine Opolaisová říká, že MET v New Yorku už ji neinspiruj­e a těší se do londýnské Covent Garden. FOTO DP ?? Chce změnu.
Kristine Opolaisová říká, že MET v New Yorku už ji neinspiruj­e a těší se do londýnské Covent Garden. FOTO DP Chce změnu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia