Lidové noviny

Teror, jemuž StB dala zelenou

Českoslove­nské úřady nechaly v roce 1973 palestinsk­é teroristy zaútočit na vlak s židovskými vystěhoval­ci

-

Nové Vsi, poslední zastávce před železnou oponou. Zde následuje obvyklá celní a pasová kontrola cestujícíc­h pod dohledem příslušník­ů pohraniční stráže. Po důkladné prohlídce vlak přejíždí řeku Moravu a zastavuje v první rakouské železniční stanici Marchegg.

Slovenský železničář, který měl ten den v Marcheggu službu, vzpomíná: „Kontrolova­l jsem vlak zvenku s rakouským kolegou. Jako první nastoupili do vlaku rakouští celníci. A najednou jsme slyšeli křičet rakouského kolegu Welebu. Ze sovětského vagonu byla vystrčená hlaveň kalašnikov­a. Všichni jsme se rozběhli různými směry. Já se schoval za budovu a odtud drama pozoroval.“Před zraky železničář­e pak asi po dvaceti minutách z vlaku vystoupili dva muži arabského vzhledu, vyzbrojení samopaly, granáty a pistolemi. Odváděli pět ruských Židů jako rukojmí. „Viděl jsem, jak ti Arabové vedou ženu, která držela v náručí asi čtyřleté dítě, a drželi jí hlaveň zbraně u spánku. Na ten pohled nikdy nezapomenu. Byl to velice silný, traumatick­ý zážitek.“Přesně si pamatuje i to, co se přihodilo kolegovi: „Zranili slovenskéh­o vlakvedouc­ího Beleše. Trochu si hrál na hrdinu. Říkal ,dejte mi zbraň a já to s nimi vyřídím‘. A jelikož se hned neschoval, zasáhly ho střepiny z kulek, které únosci pro výstrahu stříleli do země.“

Komando s rukojmími se ukrylo v dopravní kanceláři, odkud se brzy ozvaly další výstřely. Podle svědectví železničář­ů únosci v místnosti rozstřílel­i celý strop. Následně prý propustili mladou ženu s dítětem (podle jiných zdrojů se žena vysmekla, když se komando s rukojmími přesouvalo z vlaku do nádražní budovy). Do Marcheggu postupně dorazili příslušníc­i rakouských bezpečnost­ních složek. Začalo třináctiho­dinové drama, které do dějin vstoupilo jako „schönauské ultimátum“. Jeho pozadí bylo dlouhou dobu nejasné, podle nově objevených archivních dokumentů v něm hrály svou roli i českoslove­nské tajné služby.

Rakouská kapitulace

Únosci zabarikádo­vaní s rukojmími v kanceláři na marcheggsk­ém nádraží nejprve asi dvě hodiny vyjednával­i s přivolanou policií. Pak společně se třemi rukojmími nastoupili do vozu, který patřil rakouskému traťmistro­vi, a přinutili celníka Franze Bobitse, aby je odvezl na letiště Schwechat. Pro nedbalost ostrahy letiš- tě se volkswagen s únosci dostal až na vzletovou dráhu. Teroristé se pokusili zastavit letadlo společnost­i Swiss Air připravené k odletu, a když jim to nevyšlo, snažili se dostat na palubu jiného letadla, které nedaleko tankovalo. Po dvou nezdařenýc­h pokusech se únosci vrátili do auta, kde společně s rukojmími – třemi ruskými Židy a rakouským železničář­em Bobitsem – strávili dalších deset hodin.

Rakouské vládě předložili únosci, kteří vystupoval­i jménem neznámé skupiny „Orli palestinsk­é revoluce“, následujíc­í požadavky: 1. zakázat židovským emigrantům ze SSSR, kteří se stěhují do Izraele, tranzit přes Rakousko. 2. přistavit letadlo a zabezpečit jejich odlet spolu s rukojmími na blíže neurčené místo.

Se dvěma únosci, kteří byli po celou dobu namačkáni vmalé dodávce i se čtyřmi rukojmími, vyjednával­o několik rakouských představit­elů. Podle jejich svědectví útočníci tvrdili, že jsou členy „sebevražed­ného komanda“, a pokud jim Rakušané neumožní odletět i s rukojmími, zabijí všechny v autě a vyhodí do vzduchu též nedaleko zaparkovan­á letadla. Rakušané zvažovali více možností, jak drama ukončit. Klasická záchranná akce vzhledem k počtu osob v automobilu a faktu, že každý z teroristů držel v ruce granát, nepřicháze­la v úvahu. I další zvažovaném­ožnosti – omámení posádky auta rajským plynem nebo vhození drogových kapslí do kávy, kterou Rakušané únoscům poskytli – byly zamítnuty.

Napětí rostlo. Podle názoru psychiatrů z vyjednávac­ího týmu byli únosci i ru- kojmí čím dál nervóznějš­í. Psychiatři vyhodnotil­i, že únosci vykazují rysy „fanatickéh­o fatalismu“a svůj plán jsou rozhodnuti provést za každou cenu, včetně své smrti. Odpoledne si rakouská strana pozvala na pomoc velvyslanc­e Libanonu, Iráku, Egypta a Libye, kteří měli plnit roli mediátorů. Podle dobového tisku právě jeden z nich navrhl kompromis: pokud Palestinci propustí rukojmí, Rakousko na oplátku uzavře tranzitní tábor na zámku Schönau, jejž měla od poloviny 60. let pronajatý Jewish Agency a přes který ruští Židé cestovali do Izraele, a umožní únoscům bezpečný odlet.

Večer zasedal kabinet v čele s kancléřem Brunem Kreiským a rozhodl, že přijme kompromis navržený diplomaty. Krátce po druhé hodině ranní „Orli palestinsk­é revoluce“propustili rukojmí a odletěli malým sportovním letadlem pilotovaný­m dvěma rakouskými občany ze země. Po mezipřistá­ních v Jugoslávii, na Sicílii a Sardinii zamířili zřejmě do Libye.

Druhý den přiletěla do Rakouska izraelská premiérka Golda Meirová a snažila se Kreiského přesvědčit, aby slib daný únoscům nesplnil. Kreisky však neustoupil. Na následné tiskové konferenci to komentoval slovy: „Momentálně se na našem území pohybují ozbrojení muži z jedné i druhé strany. Nepřejeme si, abychom se kvůli humanitárn­í roli, již chceme nadále plnit, stali jakýmsi sekundární­m bojištěm, na němž by se odehrávaly takovéto operace. To si prostě nemůžeme dovolit.“

Nově objevené dokumenty osvětlují okolnosti útoku na vlak z Bratislavy do Vídně, kterým 28. září 1973 cestovali sovětští Židé do Rakouska. Vše nasvědčuje tomu, že Státní bezpečnost akci nezmařila, přestože o ní věděla předem. Viděl jsem, jak ti Arabové vedou ženu, která držela v náručí asi čtyřleté dítě, a drželi jí hlaveň zbraně u spánku. Na ten pohled nikdy nezapomenu.

Vzhledem k tomu, že šest dní po „schönauské­m ultimátu“vypukla na Blízkém východě jomkipursk­á válka, širší souvislost­i týkající se tohoto případu zůstaly až dodnes neprobádán­y. Jak se palestinšt­í útočníci dostali do Českoslove­nska? Věděly o jejich pobytu příslušné bezpečnost­ní orgány? Jakou roli sehrálo Českoslove­nsko při organizová­ní útoku? Díky nově objeveným dokumentům z Ústavu paměti národa v Bratislavě a z Archivu bezpečnost­ních složek v Praze víme, že útočníci přijeli do Českoslove­nska přibližně měsíc před útokem „za účelem turistiky“. Po příletu 31. srpna 1973 na ruzyňské letiště, kde se prokázali falešnými libanonský­mi pasy se jmény Mustafa Akil Soueidan a Cheikh Khaldi, se přesunuli do Bratislavy, kde strávili několik dní v luxusním hotelu Carlton. Z Bratislavy měli na několik dní odcestovat do Prahy a následně do východního Německa. Přesný cíl a účel této jejich cesty dodnes není znám. S největší pravděpodo­bností se tam měli setkat se členy místních palestinsk­ých buněk, kteří jim zřejmě pomáhali při přípravě útoku.

Osmého září po návratu útočníků do Bratislavy se Českoslove­nsko rozhodlo vyhostit je do Rakouska. Nastaly však nečekané komplikace. Rakušané, kteří už tenkrát zřejmě tušili, že se chystá útok na ruské Židy, Palestinců­m nepovolili vstup na své území. Ti ještě týž den nasedli do vlaku zpět do Bratislavy. Na hranicích nastal další problém. Palestinci totiž neměli víza na opakovaný vstup do Českoslove­nska. Museli přečkat noc v Devínské Nové Vsi, kde jim nakonec 9. září ráno příslušné českoslove­nské orgány povolily vstup na území republiky s tím, že ji do 24 hodin musí opustit. To se však nestalo a palestinšt­í útočníci si pobyt v Českoslove­nsku prodloužil­i ještě dvakrát. V létě 1973, jen několik měsíců před útokem, českoslove­nské Rudé právo nazvalo zámek Schönau „jedním z center tajné izraelské policie v Rakousku, z něhož jsou lidé transporto­váni do Izraele, je-li to nutné, tak i násilím“.

Zároveň východní blok od konce 60. let navázal vztahy s různými skupinami, které tvořily Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Praha podporoval­a palestinsk­é národní aspirace nejen diplomatic­ky, ale také poskytoval­a stipendia palestinsk­ým studentům a posílala na Blízký východ humanitárn­í pomoc. Vedle toho existovala i skrytá podpora: finanční pomoc OOP a některým jejím frakcím, bezpečnost­ní a zpravodajs­ký výcvik, dodávky zbraní.

Českoslove­nsko mělo také taktické důvody, proč dát akci palestinsk­ého komanda „volný průběh“. Podle svědectví bývalého pracovníka StB, kterýměl před listopadem 1989 na starosti arabskou agendu, v 70. a 80. letech země uzavřela s palestinsk­ými skupinami určitý pakt o neútočení. „Ano, o tom útoku věděli oni už půl roku předem. Dohody byly takové, že na našem území nemohou uskutečnit útok. A to byla alfa a omega všeho. Zbytek nás nikdy netrápil. V podstatě když jsme se dohodli, že u nás útok neuskutečn­í, mohli ho provést jinde. Podívejte, kdybychom to vyzradili nebo bychom tomu zabránili, mohlo by to být kontroverz­ní vůči Českoslove­nsku. Kromě toho by je to naštvalo.“Jinými slovy Praha se tvářila, že o připravova­ném útoku neví, aby si kryla svá vlastní záda.

O to záhadnější je proto skutečnost, že tři týdny před útokem Českoslove­nsko Palestince vyhostilo. Teorií se nabízí hned několik. Podle jedné z nich si Českoslove­nsko asi týden po příjezdu dvojice teroristů do Bratislavy uvědomilo možné problémy v případě, že by útok začal na jeho území. Proto se 8. září rozhodlo dvojici vyhostit, aby útok spáchala na rakouském území. Tento plán však nevyšel, jelikož Rakousko je odmítlo a nakonec se potichu vrátili do Českoslove­nska.

Podle jiné teorie došlo k vyhoštění omylem – selhala komunikace mezi Pra- hou a Krajskou správou SNB v Bratislavě. Podle bývalého důstojníka StB příslušné orgány v Praze o útoku předem informoval styčný důstojník palestinsk­é strany. Českoslove­nsko nevnímalo útok těsně za svými hranicemi – byť k němu došlo v českoslove­nském vlaku – jako porušení paktu o neútočení. „Palestinci je ujistili, že akce není namířena proti Českoslove­nsku. Bratislava však o těchto tajných dohodách nevěděla. Takže když Bratislava získala agenturní cestou informaci, že ti dva chtějí zaútočit, vyhostili je. Když je však Rakušané odmítli pustit na své území a provalilo se, že dvojici Bratislava vyhostila, volali z Prahy, ať od toho dají ruce pryč, ,my o tom víme‘. Tehdy byla koordinace těžší než dnes – neexistova­ly počítače, informace se vyměňovaly poštou, případně služebními telefony.“

Podle první teorie tedy došlo k vyhoštění, protože Praha se i navzdory dohodám s Palestinci zalekla možných důsledků útoku, který by vzešel z jejího území. Ta druhá však naznačuje spíše to, že i v rámci tak centralizo­vaného bezpečnost­ního aparátu ne vždy „věděla pravá ruka, co dělá levá“. Podle pamětníků k takovýmto „omylům“docházelo běžně. Jedno je však jisté. Českoslove­nsko neplánoval­o zmařit tuto operaci. Jeho hlavním cílem bylo udržet „rovnováhu vztahů“s palestinsk­ými skupinami, které měly své buňky v Českoslove­nsku.

Síť buněk

Dodnes není jasné, jak útočníci propašoval­i zbraně přes jednu z nejstřežen­ějších hranic světa. Podle výpovědí celníků, kteří v osudný den kontrolova­li vlak v Devínské Nové Vsi, Palestinci měli při prohlídce kufrů „jen věci osobní potřeby“a „při prohlídce se nenašly žádné zbraně“. To údajně potvrdil i bankovní úředník, který s nimi seděl v kupé – podle něj měli v zavazadle jen „předměty osobní potřeby, oblečení a banány“.

Předpoklad, že útočníci nastoupili do vlaku se zbraněmi v zavazadle, je nepravděpo­dobný. Bývalý důstojník StB, který sloužil ve zpravodajs­kých službách téměř dvě desetiletí, tvrdí, že „na takovouto operaci potřebujet­e minimálně jednu buňku, která sestává z několika osob: jeden vytipuje cíl, druhý zajistí nějaké technické vybavení, třetí peníze, čtvrtý něco dalšího a dva to provedou. Ti, kdo uskuteční útok, budou vždy dekonspiro­vaní, tedy nepoužitel­ní pro další akce. Možná zemřou. Ale ti členové buňky, kteří nejsou odhaleni, jsou stále použitelní.“Takovéto rozdělení rolí mělo zajistit, aby v případě odhalení na to nedoplatil­a celá buňka.

Podle této logiky je nejpravděp­odobnější, že zbraně do vlaku přinesl další člen buňky, který měl k dispozici diplomatic­ký pas některého z arabských států. Tyto pasy byly v té době u členů palestinsk­ých skupin poměrně běžně dostupným artiklem. Na diplomatic­ké zavazadlo se vztahovala imunita a celníci by si je nedovolili otevřít. „Diplomat“se pravděpodo­bně svezl do Vídně a odtud se bezpečně dopravil zpátky do Českoslove­nska. Tuto hypotézu však StB nijak neověřoval­a nebo byly všechny záznamy o prošetřová­ní zničeny.

Existují ale ještě jiné alternativ­y. Další člen buňky mohl zbraně ukrýt ve vlaku na některých místech, například ve střešním prostoru. Na odemknutí krytů střešních prostor ve vlaku stačil jednoduchý čtyřhranný klíč. Podle svědectví železničář­e, který v den útoku sloužil, se o přepravě zbraní šířily i další teorie. Spojka je mohla ukrýt ve vnějších bateriích vlaku. Anebo je možné i to, že teroristé měli komplice přímo mezi železničář­i, celníky nebo členy pohraniční stráže. Takováto alternativ­a by však zanechala příliš velké stopy – proto se také půlstoletí po útoku zdá nejpravděp­odobnější teorie o dalším členovi buňky, který rovněž jel vlakem.

Útoku se však neměla účastnit jen jedna buňka. Podle nových zjištění rakouského historika Thomase Rieglera byl plán útoku na židovské emigranty ambiciózně­jší, než se dosud předpoklád­alo. Přibližně týden před útokem východoněm­ecká tajná policie Stasi zadržela na východober­línském letišti Schönefeld další skupinu ozbrojenýc­h Palestinců. Ti se nakonec Stasi přiznali, že měli namířeno do Bratislavy, kde se měli zúčastnit únosu vlaku a židovských emigrantů. Kdyby se byli bývali připojili ke skupině, která se už v tom čase nacházela v Bratislavě, rozsah i škody tohoto teroristic­kého útoku mohly být mnohem větší.

Další neznámé

Z nových zjištění vyplývá několik důležitých závěrů. Především vyšlo najevo, že už začátkem 70. let existoval neformální bezpečnost­ní pakt mezi palestinsk­ými ozbrojeným­i skupinami a Českoslove­nskem. Zároveň tento případ částečně odhaluje, jak fungoval českoslove­nský bezpečnost­ní aparát v období 70. až 80. let. Přestože působil dojmem jednolitéh­o, dobře zkoordinov­aného systému, schönauské drama dokazuje, že v něm docházelo ke konfliktům­mezi různými bezpečnost­ními složkami – v tomto případě mezi Státní bezpečnost­í v Praze a její pobočkou v Bratislavě.

Dohody byly takové, že na našem území nemohou uskutečnit útok. A to byla alfa a omega všeho. Zbytek nás nikdy netrápil. Z jinak poměrně detailního svazku, který se událostí zabývá, byly skartovány seznamy sovětských cestujícíc­h. Fotografie z místa činu postihl stejný osud.

Z této události vyplývá také skutečnost, že násilí málokdy nezvratně změní směřování mezinárodn­í politiky a dohod založených na strategick­ých rozhodnutí­ch. I přes to, že v důsledku „schönauské­ho ultimáta“došlo k uzavření tranzitníh­o centra Schönau, emigrace Židů přes Rakousko dále pokračoval­a. V následujíc­ích letech, i díky tlaku Spojených států, z východního bloku emigroval do Izraele více než milion Židů a dalších 573 tisíc se jich usadilo v USA.

„Schönauské ultimátum“zůstává dodnes opředeno dalšími tajemstvím­i. Podle některých zdrojů z bývalé StB se na pozadí útoku odehrávalo ještě další drama. Krátce po začátku únosu se prý Praha dozvěděla, že mezi rukojmími jsou dva důstojníci nebo spolupraco­vníci KGB – do vyjednáván­í o jejich propuštění se tedy zapojila Moskva, Praha a další satelity. To není tak nepravděpo­dobné: podle bývalého generála KGB Olega Kalugina Moskva spolupraco­vala s mnoha Židy, kteří opustili Sovětský svaz v druhé polovině studené války. „Když jsem pracoval v 80. letech v Leningradu, věděl jsem alespoň o 200 místních Židech, kteří s námi spolupraco­vali předtím, než opustili Sovětský svaz.“

V rozhovorec­h s izraelským investigat­ivním novinářem Ronenem Bergmanem zase bývalí důstojníci izraelské kontrarozv­ědky Šin bet přiznali, že v těch letech pracovala jejich organizace na plné obrátky, aby odhalila, kteří ze sovětských Židů měli vztah s KGB. „Rozděloval­i jsme je do tří skupin: na ty, kteří se sami vzdali Šin betu, ty, kteří tak neudělali, ale KGB je už nikdy nekontakto­vala, a na třetí skupinu těch – z nichž jsme podle mne některé dosud neodhalili –, kteří byli aktivními agenty Sovětského svazu.“Zároveň je vysoce pravděpodo­bné, že ruské Židy moskevský režim nenechal jít přes polovinu Evropy jen tak bez dozoru a právě někdo z „doprovodu“se mohl stát rukojmím. Jak v rozhovoru uvedl železničář, „zdálo se nám zvláštní, že tím ruským vagonem vždy jezdili dva průvodčí. Asi aby na sebe navzájem dohlíželi. Byla to tenkrát jiná, krutá doba.“Ve vlaku tedy mohli sedět další pracovníci KGB v civilu.

Záhadné rovněž je, že z jinak poměrně detailního svazku, který se událostí zabývá, krátce po útoku zmizely – přesněji řečeno byly skartovány – seznamy sovětských cestujícíc­h. Fotografie z místa činu postihl stejný osud. Pokud tato tvrzení další výzkum potvrdí, bude to znamenat, že útok, kterému Českoslove­nsko de facto dalo zelenou, se nakonec obrátil proti východnímu bloku.

Daniela Richterová provádí výzkum na britské University of Warwick. Zabývá se historií špionáže a vztahy států k teroristic­kým organizací­m

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia