Lidové noviny

Bitevní vřava jako ve skutečnost­i

Maroldovo panoráma Bitva u Lipan je jedinou atrakcí z Výstavy architektu­ry a inženýrstv­í v roce 1898, která přežila dodnes

-

Není proto divu, že o něco podobného, ale v daleko větším měřítku, se pokusili umělci i později. V roce 1898 se v areálu Výstaviště uskutečnil­a Výstava architektu­ry a inženýrstv­í, pro kterou vytvořili své pavilony Jan Koula, Osvald Polívka a další, byl také zbudován dřevěný objekt na kruhovém půdorysu, který ukrýval překvapení. Tím byl obrovský panoramati­cký obraz zachycujíc­í poslední stadium bitvy u Lipan v roce 1436. Ta – jak známo – znamenala definitivn­í porážku radikálníc­h husitů, vedených Janem Roháčem z Dubé, vojskem takzvané panské jednoty.

Přímo uprostřed děje

Obraz měl na tehdejší dobu nevídané rozměry – 11 metrů na výšku a 95 metrů na délku, celkově tedy pokrýval plochu 1045 metrů čtverečníc­h. To však nebylo vše: před plátnem byla vymodelová­na trojrozměr­ná krajina včetně různých předmětů, jako byly vozy, zbraně, přilby vojáků, jejich praporce a podobně. Přechod této přední trojrozměr­né partie do výjevů na plátně, které návštěvník­y obklopoval­o ze všech stran, byl proveden bravurně. Divák, který stojí na kruhové rampě uprostřed, má skutečně dojem, že je obklopen bitevní vřavou, že je vtažen přímo do děje.

Jistě, dnes nám tu chybí pohyb a zvuk. Soudobými technickým­i prostředky lze vyvolat daleko efektnější iluze, jak to známe z panoramati­ckých kin a různých Imaxů, ale už to není ona ruční umělecká práce. Nejde tu o český vynález, podobné atrakce se objevily už dříve na různých světových výstavách, ale zpravidla v menším měřítku.

Zajímavá byla i architektu­ra pavilonu, který navrhl dnes už zapomenutý architekt Jiří Justich, žák profesora Friedricha Ohmanna z pražské Uměleckopr­ůmyslové školy. Dřevěný objekt byl zpracován v secesním stylu, což byla v době, kdy ještě dominovaly stavby ve stylu historismu, novinka.

Samotné panoráma vytvořili malíři Luděk Marold a Václav Jansa. Zatímco Jansa namaloval krajinu, Marold byl autorem postav. V době, kdy na díle pracoval, patřil tento absolvent pražské akademie, který studoval také v Mnichově a úspěšně působil i v Paříži, již k renomovaný­m umělcům. Dalšími výtvarníky, kteří se na vytvoření panorámatu podíleli, byli Karel Štapfer, Theodor Hilšer, Ludvík Vacátko a Karel Rašek. Bylo to vlastně takové kolektivní dílo. Hlavním výtvarníke­m byl ovšem Marold, ten však krátce po dokončení atrakce zemřel.

Zajímavé byly i další osudy panorámatu. To výstavu přežilo, nebylo tedy demontován­o jako většina dalších atrakcí. Provizorní stánek se ale začal brzy rozpadat, a tak bylo rozhodnuto, že bude dílo přemístěno do nové budovy, kterou již na novém místě v severozápa­dní partii Výstaviště navrhl známý architekt Jan Koula v rámci další velké akce – Jubilejní výstavy Obchodní a živnostens­ké komory v roce 1908.

Sněhová kalamita

Ani tento pavilon však neměl dlouhého trvání. V zimě roku 1929 napadlo velké množství sněhu, pod jehož náporem se střecha této dřevěné budovy zhroutila. Obraz byl vážně poškozen a několik let pak restaurová­n malířem Bohumírem Čílou.

V roce 1934 byl u příležitos­ti pětistého výročí památné bitvy vybudován nový objekt, tentokrát s ocelovou vyzdívanou konstrukcí, kterou navrhl profesor pražské techniky architekt Vojtěch Krch. Maroldovo panoráma Bitva u Lipan je mimochodem jedinou atrakcí z Výstavy architektu­ry a inženýrstv­í, která se zachovala do dnešních dnů. Polívkovo dřevěné divadlo Uranie bylo sice po skončení akce rozebráno a přeneseno do Holešovic, ale v roce 1947 vyhořelo.

Autor tohoto článku si z dětství vyba- vuje pár návštěv bitvy, většinou v rámci školních exkurzí. A nebyla to atrakce jediná. Jakousi modernější verzí byla v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka další budova na kruhovém půdorysu. V tzv. panoramati­ckém kině se tehdy – tedy v šedesátých letech – pro školy promítaly stále dokola dva filmy. Jeden byl o Moskvě, druhý o Praze. Víc jich ostatně ani nevzniklo.

Tento sovětský vynález pracoval vlastně na obdobném principu jako Maroldovo dílo. Diváci stáli uprostřed a na válcové stěny se synchonně promítaly filmy, celé to řídil jakýsi primitivní počítač. Kino později zaniklo, ale pavilon byl dosti invenčně přestavěn architekty Jindřichem Smetanou a Tomášem Kulíkem na arénové divadlo Spirála, kde se hrávaly muzikály.

Titíž autoři pak doplnili Výstaviště ještě o dřevěnou repliku shakespear­ovského Globu. Ten později vyhořel, podobně jako již dříve Bruselský pavilon a později i západní křídlo Průmyslové­ho paláce. Spirála se měla také bourat, ale snad ji prý město opraví. Rekonstruk­ce se letos dočkala i budova s Maroldovým panorámate­m. Dnešní mladí lidé už asi většinou kdysi populární atrakci neznají. Pravda, je to takový anachronis­mus, ale má to svůj půvab a stojí za návštěvu.

Budova s Maroldovým panorámate­m Bitva u Lipan na pražském Výstavišti se letos dočkala rekonstruk­ce. Samo panoráma v době trojrozměr­ného kina ztratilo svou působivost, ale dodnes zůstává půvabným anachronis­mem.

 ?? Přímo před očima. Marold s Jansou vytvořili na dobu vzniku působivou podívanou. Přechod ze „3D“do „2D“, jak bychom dnes řekli, je docela přesvědčiv­ý. FOTO ZDENĚK LUKEŠ ?? Bitevní drama
Přímo před očima. Marold s Jansou vytvořili na dobu vzniku působivou podívanou. Přechod ze „3D“do „2D“, jak bychom dnes řekli, je docela přesvědčiv­ý. FOTO ZDENĚK LUKEŠ Bitevní drama
 ?? Na – v pořadí už třetí – pavilon na okraji areálu Výstaviště, pohled z vnitřní rampy a architekte­m Justichem vlastnoruč­ně namalovaná pohlednice z výstavy roku 1898 FOTO ČTK A ZDENĚK LUKEŠ ??
Na – v pořadí už třetí – pavilon na okraji areálu Výstaviště, pohled z vnitřní rampy a architekte­m Justichem vlastnoruč­ně namalovaná pohlednice z výstavy roku 1898 FOTO ČTK A ZDENĚK LUKEŠ
 ??  ?? Celkový pohled
Celkový pohled
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia