Lidové noviny

Elektronic­ký recept jako EET

-

PETR ZIMMERMANN

Až budete po 1. lednu potřebovat odpoledne recept, nejspíše vám nezbyde než vyrazit do nemocnice, jinde vám ho asi nenapíší. Nebudou moci. Od začátku příštího roku platí povinnost psát recepty elektronic­ky. Dostanete anginu na chatě nebo na horách? Doktor od vedle už vám penicilin nenapíše. Vyrazíte hezky na pohotovost (pokud nějakou najdete) nebo si rovnou zavoláte záchranku a ta vás do nemocnice odveze. Tam se vám podívají do krku a elektronic­ký recept s certifikát­em a elektronic­kým podpisem vám (po internetov­ém schválení v centrálním úložišti SÚKLu) napíší. Jinak to nepůjde. Snad se přitom nepřeklikn­ou. Na receptu totiž možná ne- přečtete, co vám doktor napsal, uvidíte jen kód.

Přijde vám to komplikova­né a zbytečné? Mně taky. Co šlo dosud jednoduše, bude složité. Svět se jistě nezboří, ale bude zase komplikova­nější. Náklady na psaní receptů stoupnou, času na pacienty ubude. Ale někdo na pozadí vydělá peníze. Nikoli proto, že si jeho službu elektronic­kého receptu někdo dobrovolně koupí, ale proto, že to stát pod pokutou až dvou milionů korun nařídí. Takový typický státně regulatorn­í kšeft pro vybrané. Nejen pár set milionů korun na vznik, ale především pár kapek navíc z každého e-receptu; perpetuum mobile na státní příkaz. Pro někoho skvělé, ale zbytečné. Dřív jsem v nemocnici napsal recept rukou za 30 vteřin, dnes na PC mi to trvá minutu až dvě, s e-receptem to odhaduji na tři až pět minut. Při 40 receptech denně o dvě hodiny méně času na pacienty. Snad se přitom všem internet či PC nezasekne.

Zákon je nepraktick­ý, vrchnosten­ský a hlavně zbytečný. Všechny potřebné údaje z receptů lze získat i dnes (ostatně farmaceuti­cké firmy je vždy mají), v lékárnách se při výdeji vše potřebné elektronic­ky zadává a údaje o předepisov­ání existují. Jen je chtít a pracovat s nimi k obecnému prospěchu.

Zbytečný a drahý

Představa, že násilná elektroniz­ace sama vyřeší některý z chronickýc­h problémů českého zdravotnic­tví, je lichá. To, co je lidem k užitku v elektronic­ké podobě, již funguje. Například většina rentgenový­ch pracovišť je digitálníc­h a obrázky či lékařské zprávy a výsledky si zašifrovan­ě vyměňují s kolegy po internetu. Žádný zákon na to třeba nebyl. A trend elektroniz­ace bude logicky pokračovat. Ale dobrovolně na vzájemně výhodném principu. Ne násilně podle nařízení vrchnosti. Pokuta až dva miliony korun za nedodržení elektrické preskripce působí jako ze středověku nebo z filmové parodie na diktaturu někde v latinské Americe. A to ani nemluvím o tom, že i dnes můžete e-recept napsat, ale nemusíte. Také cítíte ten zásadní rozdíl? Navíc na e-receptu nemusí být název a síla léku, velikost a počet balení, ale jen kód, takže snáze dojde k omylu překliknut­ím a pacient si nic nezkontrol­uje, odnese jen kód do lékárny. Snad to nebylo cílem předkladat­elů?

Pár starších kolegů lékařů to po Novém roce zabalí. Ani se jim nedivím.

E-recept je prostě jen nařízený státní kšeft a la Internet do škol, Registr vozidel nebo sKarta.

Ne samotná elektroniz­ace, ale právě ona bigotní povinnost s drakonický­mi sankcemi z něj dělají medicínské EET. Zbytečné, drahé, na zrušení.

Když se zákon v roce 2012, resp. 2013 narychlo schvaloval, protestova­l jsem proti němu u tehdejšího premiéra Nečase a dalších kolegů z ODS marně. Někteří se zdrželi, ale zákon i díky ODS prošel. Byla to chyba. Budeme-li mít po volbách možnost, napravíme ji.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia