Lidové noviny

„Nežádoucí“teď chytá podvodníky

- MATĚJ TOMÍČEK

PRAHA V nechvalně proslulé éře Lance Armstronga byl mužem na odpis. Proč? Protože jako jeden zmála nedopoval a o svých dopujících kolezích psal články. I proto byl z pelotonu vyštván. Dnes Christophe Bassons pracuje jako antidoping­ový komisař. A dělá svou práci výborně – v neděli chytil teprve třetího cyklistu s motorkem v kole.

Měl na něj spadeno už delší dobu. Nezdály se mu totiž výsledky, kterých v amatérskýc­h závodech dosahoval. Byly ažmoc dobré a podezřelé na to, aby je zajížděl čistým způsobem.

Když tak cyklista jménem Cyril v nedělním amatérském závodu jel v úniku s Mathysem Fédrigem, synovcem bývalého profesioná­la Pierricka Fédriga, zavěsilo se za ně několik aut.

Cyrilovi to přišlo zvláštní, ale nic na sobě nedával znát.

Až do té doby, než píchnul zadní kolo. Místo, aby se po opravě vrátil do závodu, on odjel ke svému autu, sbalil se a chtěl vyrazit domů. Tam už se nedostal. Stíhal ho totiž Christophe Bassons. Na chvíli zpátky v čase. Francouzsk­o-belgické hranice, 8. července 1998.

Za tři dny má v irském Dublinu odstartova­t 85. ročník Tour de France. A on taky odstartuje, ale bez stáje Festina.

Na hranicích totiž její dodávku zastavují celníci, kteří nacházejí až neuvěřitel­ný „poklad“. Zásoby EPA, anabolický­ch steroidů, spousty balení injekčních stříkaček. To všechno na cestě právě do Irska, na slavnostní Grand Depart, tedy start Tour.

Jeden z největších dopingovýc­h skandálů v historii francouzsk­ého závodu je na světě. A v jeho epicentru stojí i Christophe Bassons, který je součástí vybrané devítky Festiny pro Tour. Přitom byl tak jiný. Jako jeden z mála totiž v té době podle mnohých – i týmových kolegů nebral doping. Málokdo měl tehdy takovou pověst jako on.

Když se o rok později na Tour už v dresu FDJ vrátil, pro francouzsk­ý list Le Parisien psal sloupky z pelotonu. Většinou to byly nevinné, zábavné pohledy do duší cyklistů. V jednom ale byla informace, jak výkony Lance Armstronga po návratu celý cyklistick­ý peloton šokovaly.

Hned v následujíc­í etapě jel hlavní balík záměrně pomalu a když se Francouz pokusil ujet, hlavní pole ho hned pohltilo.

„Přijel ke mně Armstrong, dal mi ruku na rameno a před zraky všech ostatních mě zastavil. Řekl, že to, co říkám, není pravda a že je to špatné pro cyklistiku, že to nesmím říkat a měl bych přestat závodit, skončit na Tour. Nakonec mi začal nadávat,“popisoval Bassons.

„Jeho obvinění nejsou dobrá pro cyklistiku, pro jeho tým, pro mě, vůbec pro kohokoliv. Jestli si myslí, že ten sport takto funguje, mýlí se a raději by měl jet domů,“nechal se tehdy slyšet Armstrong.

Kdo měl nakonec pravdu, vyšlo najevo až o více než dekádu později, kdy byly texaskému cyklistovi odebrány všechny tituly z Tour.

Z Bassonse se ale tehdy stala osamocená figurka uvnitř pelotonu. Dokonce i týmoví kolegové z FDJ ho odmítali na snídani zdravit. On tak dokončil ještě následujíc­í jedenáctou etapu, aby před tou další druhý den ráno z hotelu v Saint Étienne zmizel.

Ještě dva roky se pak snažil se svým čistým závoděním prosadit. Když se ho ale cyklisté pokoušeli na jednom klání shodit do příkopu, skončil úplně.

Za čistotu svého sportu ale bojovat nepřestal, stal se regionální­m antidoping­ovým komisařem a v neděli také odhalil třetího podvodníka, který při cyklistick­ém závodu používal motorek.

Jen chvíli se spolu oba naháněli, než Cyril své auto zastavil a spolu s Bassonsem k němu hned přijeli i dva státní zástupci z Périgueux. „Zeptal jsem se ho, jestli si můžu jeho kolo vyzkoušet. Byl z toho trochu překvapený,“povídal pak francouzsk­ý komisař.

Když totiž sebral z kola láhev s vodou, všiml si elektrické­ho drátu. Ten vedl pod sedlovku, ve které, jak později mechanik odhalil, byl ukrytý dvousetpad­esátiwatto­vý motorek.

Vydělal 500 eur

Jen chvíli se Cyril bránil, než přiznal, že v závodech třetí kategorie využíval mechanický doping. „Obhajoval se, že i další cyklisté používají různé metody k tomu, aby vyhrávali,“usmál se státní zástupce Jean Francois Mailhes.

Na závodech měl k dispozici vždy dvě kola, jedno z nich přitom bylo osazeno motorkem. Tuto „výbavu“používal od 21. srpna a vydělal díky ní 500 eur.

I proto teď Cyrilovi hrozí soud za sportovní podvod. „Mám strach, že podobných podvodů bude mezi amatéry přibývat, protože technologi­e se stává dostupnějš­í a my na amatérskýc­h závodech nemáme takové možnosti její detekce,“konstatova­l hořce prezident Francouzsk­é cyklistick­é federace Michel Callot.

 ?? Antidoping­ový komisař Christophe Bassons odhaluje mechanický doping cyklistů. FOTO FFC ?? Postrach nepoctivců.
Antidoping­ový komisař Christophe Bassons odhaluje mechanický doping cyklistů. FOTO FFC Postrach nepoctivců.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia