Lidové noviny

Rozpočet se ekonomům nezdá

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Předvolebn­í rozpočet, jako ho v minulosti nazval ministr financí Ivan Pilný (ANO), předloží dosluhujíc­í vláda i nové sněmovně. Pokud jej tedy čerstvě zvolení poslanci schválí, porostou v příštím roce důchody, platy, sociální i nemocenské dávky a výdaje na obranu. Schodek by měl dosáhnout 50 miliard korun.

Dosluhujíc­í koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, jejíž představit­elé deklaroval­i staronové předloze podporu, má i v nadcházejí­cí sněmovně dostatek hlasů na to, aby klíčový zákon prosadila. Z ostatních stran se nicméně k „velkorysej­šímu“rozpočtu ozývají kritické hlasy.

„Tento rozpočet bychom neodsouhla­sili ani náhodou. Nedokážeme si představit, že schvalujem­e v dobách takového růstu schodkový rozpočet. Schválit ho je naprostý nesmysl,“říká Marek Benda, poslanec ODS, která je po volbách druhou nejsilnějš­í stranou v dolní komoře parlamentu.

Jestli připojí šest svých hlasů pod klíčový zákon, si teprve rozmyslí Starostové a nezávislí. „Je tam sice navýšení peněz pro vysoké školy nebo pro sociální služby, na druhou stranu počítá rozpočet se schodkem 50 miliard korun v době, kdy ekonomika roste. Nízké investice, drahý chod státu, růst a zároveň zadlužován­í nedává smysl,“vytýká předloze předseda hnutí Jan Farský.

STAN nicméně svou podporu rozpočtu zvažuje, a to kvůli hrozbě provizoria v případě jeho neschválen­í. „Určitě bychom rádi viděli více peněz pro školství. Skokově navýšit peníze na platy učitelů všichni slibovali, není důvod čekat další rok,“dodává Farský.

Bilance státního rozpočtu

Nad strukturou rozpočtu se pozastavuj­í i ekonomové. Podle nich by měl být v současné hospodářsk­é situaci mnohem ambiciózně­jší a schodek nižší. „Vypůjčil bych si slova ministra financí Iva- na Pilného – je to rozpočet do jisté míry předvolebn­í. Je to vidět hlavně v naplánovan­ém růstu běžných výdajů, především na platy a sociální dávky. Průměrný plat ve veřejné sféře má v příštím roce vzrůst o mimořádně vysokých 13 procent,“upozorňuje ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Dodává však, že to nutně nemusí být problém, pokud bude ekonomika šlapat a daňové příjmy vzrostou tak, že zvýšené výdaje pokryjí. „Problémem ale bude, pokud ekonomika zpomalí například kvůli nějakému zádrhelu v zahraničí. Schodek pak může být vyšší,“obává se Dřímal.

Dalším „problémem“může být, že se ve větší míře spustí veřejné investice. Ty ostatně slibuje i vítěz voleb Andrej Babiš. „Důležité je, aby hlavně pan Ťok (ministr dopravy – pozn. red.) měl veškeré peníze na stavby, jak jsem sliboval,“řekl LN Babiš.

I kdyby však prošla schvalovac­ím procesem nynější verze, rozpočet nakonec může – podobně jako v minulosti – dopadnout výrazně jinak. Výši deficitu totiž v posledních letech silně ovlivňuje čerpání evropských peněz, které se úplně nedaří. Tím, že stát je spolufinan­cuje, vydává při menším čerpání méně.

„V několika předešlých letech tak deficit dopadl lépe, než bylo naplánován­o. Totéž bude platit pravděpodo­bně i pro letošní rok,“říká ekonom ING Jakub Seidler a dodává, že naplánovan­ý deficit pro příští rok tak nakonec může být opět nižší. „Bude to ale spíše způsobeno pomalejším náběhem investic spolufinan­covaných z fondů EU než úspornější­m chováním vlády,“dodává.

Ratingová agentura Moody’s předpovídá pozitivní dopady voleb na český rozpočet. Ve své pondělní zprávě uvedla, že od případné koalice vedené ANO očekává, že přinese posílení rozpočtové disciplíny prostředni­ctvím snížení počtuminis­terstev, boje s daňovými úniky a využívání efektivníc­h nástrojů z IT.

Nejde o první situaci, kdy nová vláda bude muset fakticky přijmout návrh rozpočtu své předchůdky­ně. I nynější kabinet tak převzal na rok 2014 rozpočet, který mu připravila úřednická vláda Jiřího Rusnoka.

„Z hlediska rozpočtu je to naprostý nesmysl. Nová vláda totiž není reálně schopná rozpočty připravit,“upozorňuje poslanec Benda.

V minulosti se ale volby konaly v květnu či červnu, takže měli jejich vítězové alespoň nějaký čas na přípravu vlastní verze.

Česká republika bude nejspíš v příštím roce hospodařit s 50miliardo­vým schodkem. To by se podle kritiků z řad politiků, ale i ekonomů v době hospodářsk­ého růstu dít nemělo.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia