Lidové noviny

Nechtěný sex zlehčuje půlka Čechů

- MICHAELA KABÁTOVÁ PAVEL BARTOŠEK

PRAHA Z Hollywoodu přes celý svět. Řeč není o novém filmu, který zaujal veřejnost, ale o realitě, která se odehrává napříč kontinenty. Sexuálním násilí.

Hollywoods­kého producenta Harveyho Weinsteina obvinily ze sexuálního obtěžování desítky hereček, dopustit se měl i několika znásilnění. Ženy po celém světě se následně v rámci kampaně

MeToo (Já také) začaly na sociálních sítích svěřovat se svými traumatizu­jícími zkušenostm­i.

Přidala se k nim i česká eurokomisa­řka Věra Jourová, která má v gesci rovnost pohlaví. Odkázala na příběh ze svého mládí, kdy na ni zaútočil neznámý muž. Nikdo z přihlížejí­cích jí nepomohl.

„Jedním z problémů, které nás brzdí, abychom sexuální násilí řešili, je, že se o tom nemluví. A teď se o tom konečně začalo hovořit. Proto jsem se svěřila,“vysvětlila v rozhovoru pro LN. Varovala ale zároveň před fanatismem.

Že se v Česku takové činy ženám nevyhýbají, ukazuje poslední dostupná statistika. Od ledna do listopadu 2016 bylo policii nahlášeno 628 znásilnění a 33 případů sexuálního nátlaku. Jde ale jen o špičku ledovce. „Čísla, která figurují v oficiálníc­h kriminální­ch statistiká­ch, mohou představov­at jen osm procent reálného výskytu,“míní policejní psycholožk­a Ludmila Čírtková.

Proč tomu tak je, napovídají evropské průzkumy. Pětina Evropanů si totiž myslí, že si ženy obvinění ze znásilnění často vymýšlejí, čtvrtina se domnívá, že sex bez souhlasu je ospravedln­itelný. V tuzemsku má takový názor dokonce každý druhý. Každá pátá žena v EU přitom zažila fyzické nebo sexuální násilí od partnera.

Podle Jourové je přiznání ženy stále stigmatem všude v Evropě: „Jsou toho ukázkou také všechny aktuální reakce na ženy, které vyšly ven se svým příběhem. Takové to: Kdo ví, jak to bylo. Však sis za to mohla sama. Provokoval­as,“upozorňuje eurokomisa­řka. Rozhovor s Věrou Jourovou čtěte na straně 4, o aféře herce Kevina Spaceyho čtěte na straně 8, poznámka k tématu na straně 10

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic