Lidové noviny

Stylistika podle Havla.

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Aranžmá, v němž včera prezident s Andrejem Babišem (ANO) předstoupi­li před kamery, upomínalo na nedůstojno­u květnovou scénku, při níž Miloš Zeman přijímal demisi od Bohuslava Sobotky (ČSSD), který však žádnou nepřinesl. Bez formálních důsledků bylo i včerejší pověření Babiše jednáním o sestavení vlády, protože nejde o ústavní akt. Atmosféra však byla diametráln­ě odlišná.

Jak se Zeman v květnu ostře po- stavil proti Sobotkovi, tak se včera přihlásil k podpoře Babišova práva řídit skladbu nového kabinetu. Hlava státu nebude po šéfovi hnutí ANO chtít ani předběžné osvědčení, že jeho vláda získá ve sněmovně většinu. Po pádu Nečasova kabinetu přitom po Miroslavě Němcové, kandidátce ODS na premiérku, Zeman požadoval podpisy 101 poslanců.

Prezident vypočítal několik důvodů, proč se rozhodl poskytnout Babišovi volné pole působnosti. „Jedná se o vítěze voleb, a to s vý- razným náskokem. Jedná se o úspěšného podnikatel­e, o politika, který vybudoval silné a úspěšné hnutí. A jedná se o úspěšného ministra financí, který poprvé dovedl rozpočet k přebytku,“vypočítal Zeman.

Babiš počítá, že návrhy jmen ministrů a program své menšinové vlády připraví do Vánoc. Nechce už hledat spojence do koalice a doufá, že sněmovní strany přesvědčí tím, že jeho program bude v mnoha bodech kopírovat ten jejich. Pokračován­í čtěte na straně 2

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic