Lidové noviny

Exšéf poslanců ČSSD dostal místo

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Debakl sociálních demokratů ve sněmovních volbách zanechal ve straně vedle pohřební nálady i dlouhou řadu partajníků, kteří zůstali za dveřmi dolní komory. Jedním z nich je také bývalý předseda poslanecké­ho klubu ČSSD Roman Sklenák, kterého na jižní Moravě o 70 kroužků přeskočil brněnský exprimátor Roman Onderka. Strana nemá po oslabení tolik možností postarat se o svoje členy, ale otci čtyř dětí Sklenákovi vyšla vstříc. Zůstane blízko toho, co dělal, i když už není poslancem – nový předseda oranžových zákonodárc­ů v dolní komoře Jan Chvojka ho jmenoval tajemníkem klubu.

„Roman Sklenák patřil k nejpracovi­tějším poslancům minulé sněmovny. Jeho zkušenosti a erudice si velmi vážím a jsem rád, že jich náš klub bude moci využívat i v tomto období,“řekl Chvojka.

Sklenák na jižní Moravě kandidoval z druhého místa, hned za dosluhujíc­ím premiérem Bohuslavem Sobotkou, ale o mandát ho připravil ze šestého místa kandidujíc­í Onderka.

Kroužkujte Onderku

Do jistémíry se na tomto vývoji podepsalo i hnutí Žít Brno, pro které je už z dob, kdy se ještě z recesitick­ého aktivismu nepřeměnil­o v politický subjekt, Onderka symbolem partajního dinosaura. Krátce před volbami zveřejnilo hnutí Brnem výzvu, aby lidé Onderku kroužkoval­i. Protože když se dostane do sněmovny, Brno opustí.

Ať už byl skutečný podíl skupiny kolem Matěje Hollana na rozhodován­í jihomoravs­kých voličů jakýkoli, mise vyšla.

Sklenák byl poslancem od roku 2010, po volbách v roce 2013 se do té doby téměř neviditeln­ý poslanec přesunul na klíčovou pozici předsedy klubu. Po lánském puči, v němž zahynula kariéra Jeronýma Tejce, oranžoví hledali kompromisn­ího kandidáta, skousnutel­ného pro oba znesvářené tábory, kterým se tehdy říkalo haškovci a sobotkovci. V průběhu mandátu se Sklenák osvědčil jako loajální spojenec stranickéh­o vedení.

U některých dalších členů ČSSD, kteří s volbami přišli o pozici, bude hledání uplatnění náročnější, protože sociální demokraté už nemají tolik možností. Navíc musejí hledat úspory, táhnou s sebou více než 300miliono­vý dluh u bank, a k tomu ještě dalších 330 milionů, které budou možná muset zaplatit pozůstalým svého bývalého právníka Zdeňka Altnera.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic