Lidové noviny

Zničí Trumpa mladý dobrovolní­k?

- MARTIN HAMPEJS

Radil Trumpovi, komunikova­l s Rusy a nyní začal spolupraco­vat s FBI. George Papadopoul­os ohrožuje prezidenta USA, protože přiznal, že jako jeho poradce v kampani navázal kontakt s Moskvou. Šéf Bílého domu ho označil za lháře.

WASHINGTON/PRAHA „Jen málo lidí znalo mladého, nízce postavenéh­o dobrovolní­ka jménem George, o kterém se ukázalo, že je to lhář,“napsal včera na Twitter americký prezident Donald Trump.

Reagoval tak na pondělní zprávy o tom, že jeho poradce v kampani pro zahraniční záležitost­i, 30letý George Papadopoul­os, vypovídal před soudem.

Zvláštní vyšetřovat­el Robert Mueller, jenž má za cíl odhalit, zda Rusové ovlivnili loňské ame- rické prezidents­ké volby a spolupraco­vali se členy Trumpovy kampaně, totiž v pondělí zveřejnil první obžaloby proti třem blízkým spolupraco­vníkům Donalda Trumpa.

A podle amerických médií šlo jen o „počáteční salvu“, která ukazuje, že vyšetřován­í zasáhne všechny úrovně Trumpova týmu.

Prezidenta by mohl nejvíce ohrozit právě „mladý dobrovolní­k“George Papadopoul­os. Federální úřady jej v červenci zatkly a on s FBI spolupracu­je.

Během pondělního přelíčení před soudem Papadopoul­os přiznal, že lhal o kontaktech s Rusy, když jej v lednu letošního roku vyslýchala FBI. Odhalil, že za účelem získání kompromitu­jících materiálů na Trumpovu sokyni z voleb Hillary Clintonovo­u navázal spojení i s ruskými vládními úředníky.

Papadopoul­os přiznal, že byl v kontaktu s nejmenovan­ým zahraniční­m „profesorem“, který měl mít o „kompru“informace. Šlo údajně o „tisíce souborů elektronic­ké pošty“. Na schůzce byla prý přítomna ještě jistá Ruska, již dokumenty z vyšetřován­í nazývají „Putinova neteř“. Ta měla Papadopoul­osovi nabízet kontakty s Moskvou s možností koordinace budoucí zahraniční politiky Washington­u a Moskvy.

Papadopoul­os měl také komunikova­t přímo s lidmi napojenými na Kreml a informovat o tom vedení Trumpovy kampaně, kterým byli podle listu The Washington Post šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort a jeho dlouholetý spolupraco­vník Rick Gates.

Bílý dům to popírá. Podle jeho mluvčí Sarah Huckabeeov­é Sandersové měl Papadopoul­os „extrémně limitovano­u roli“a nikdy žádnou akci ve prospěch kampaně nepodnikl.

Agentura AP navíc informoval­a, že o něm Trump v minulosti hovořil jako o „dobrém chlapíkovi“a že byl přítomen na zasedání nejužšího výboru kampaně v březnu 2016.

Papadopoul­osova výpověď již „zatopila“PauluManaf­ortovi. Podle obžaloby je bývalý šéf Trumpovy kampaně vinen převážně z finančních machinací, během nichž mělo přes jeho účty protéct až 75 milionů dolarů (asi 1,65 miliardy korun). Měl také mnohokrát lobbovat za ruské zájmy na Ukrajině, aniž by se registrova­l jako lobbista. Stejným obviněním čelí i Rick Gates, se kterým měl Papadopoul­os komunikova­t ohledně ruských kontaktů.

Obžaloba Manaforta a Gatese obsahuje dvanáct bodů. „Jde o konspiraci proti USA, spiknutí za účelem praní peněz, falešná a zavádějící daňová prohlášení, falešné výpovědi a sedm falešných zpráv o účtech,“uvedla v prohlášení porota. Soud na oba muže zatím uvalil domácí vězení a několikami­lionovou kauci.

Všechna současná obvinění však spadají do doby, kdy Manafort ještě pro Donalda Trumpa nepracoval, a nespojují proto prezidents­kou kampaň s Ruskem, což zdůrazňova­la během tiskové konference i mluvčí Bílého domu.

Papadopoul­os nebyl jediným z Trumpovy kampaně, kdo se s Rusy setkával. V červnu 2016 se Manafort s prezidento­vým synem Donaldem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem sešel s ruskou právničkou Nataljou Veselnicko­u, která jim měla slíbit informace, jež by poškodily Clintonovo­u.

 ?? Zleva Paul Manafort, Rick Gates a George Papadopoul­os. FOTO 3x ČTK/ AP ??
Zleva Paul Manafort, Rick Gates a George Papadopoul­os. FOTO 3x ČTK/ AP
 ??  ?? Prezidento­vi obvinění muži.
Prezidento­vi obvinění muži.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic